47 festményt és 77 grafikát vásárolt a Petőfi Irodalmi Múzeum 350 millió forintért
Két részletben vásárolta meg a tavaly elhunyt Szentandrássy István roma származású Kossuth-díjas festőművész alkotásait a Demeter Szilárd által vezetett múzeum....
Karácsony Gergely az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő felületen kérte ki a Miniszterelnöki Kormányirodától a magyar fővárosba tervezett kínai Fudan Egyetemmel kapcsolatos hivatalos dokumentumokat, amelyeket eddig nem hoztak nyilvánosságra.
2018 októberében jelent meg a Magyar Közlönyben az a miniszterelnöki határozat, amellyel Orbán Viktor felhatalmazta az innovációért és technológiáért felelős minisztert és a külgazdasági és külügyminisztert, hogy készítsék elő a Magyarország és a Kínai Népköztársaság közötti megállapodást a kínai Fudan Egyetem magyarországi felsőoktatási tevékenységének támogatásáról. Nem sokkal később, 2018 decemberében már meg is jelent az együttműködésről szóló törvény.
Ezután hosszú csend következett, majd Orbán Viktor miniszterelnök 2019 októberében a Karmelita kolostorban fogadta a magyarországi campust létrehozó kínai Fudan Egyetem delegációját.
Ezután Palkovics László innovációs és technológiai miniszter Hszü Ning-senggel, a Fudan Egyetem elnökével írt alá egyetértési nyilatkozatot 2019. december 16-án, Sanghajban. A dokumentumban a felek megerősítették közös érdekeltségüket az intézmény budapesti campusának létrehozásában – áll az erről szóló közleményben, amely azt is kiemeli, hogy
„a Kínában közvetlen minisztériumi irányítás alá tartozó egyetemek egyikének sincs még külföldi campusa. A magyarországi campus megalapítását a kínai kormány a kétoldalú együttműködések kiemelt projektjeként kezeli. A kezdeményezés egyformán illeszkedik a keleti nyitás politikájához, a kínai Egy övezet, egy út programhoz és a két ország között idén novemberben megújított kulturális, tudományos és oktatási egyezmény céljaihoz”.
A projekt konkrét megvalósulása azonban továbbra sem haladt előre – ugyanúgy késlekedett, mint a hazánknak Kína által beígért számos egyéb óriásberuházás.
Viszonzatlan szerelem – semmi nem valósult meg az Orbánnak ígért kínai óriásprojektekből
Orbán Viktor gyakran emlegeti kormányának jó kínai kapcsolatait és az úgynevezett „Keleti nyitás” politikájának fontosságát. A Brüsszel-ellenes szabadságharc közepette az uniót is előszeretettel bosszantja azzal, hogy hangsúlyozza: olyan gazdag és hatalmas illiberális barátai vannak, mint Peking. Eközben azonban a számok nem azt mutatják, hogy Kína valóban Magyarország segítségére sietne egy pénzügyi zavarban.
2020-ban semmi előrelépés nem történt a Fudan Egyetem budapesti campusának ügyében, idén azonban felpörögtek az események. Január elején az Mfor.hu vette észre, hogy a tavalyi utolsó Magyar Közlönyben megjelent egy kormányhatározat, ami egy meg nem nevezett, 821 millió forintos ingatlant ajándékoz a kínai egyetemnek.
Palkovics László innovációért és technológiáért felelős miniszter 2021 februárjában újabb szándéknyilatkozatot írt alá a kínai oktatási minisztériummal a projektről. Az erről szóló közleményben pedig már szerepelnek konkrétumok az intézményről:
„Az egyetemi kampusz összességében 520 ezer négyzetméter fejlesztést foglal magában, ezzel lehetővé téve 5-6 ezer hallgató befogadását, oktatási, kutatási innovációs tereket. Az első ütemhez kapcsolódóan épül meg egy ötezer négyzetméteres diákszállás is a majdani Budapesti Diákváros területén. A későbbiekben a létesítményfejlesztések további két ütemben folytatódnak”.
Április elején a Direkt36 birtokába kerültek olyan kormányzati dokumentumok, amelyekből az derül ki, hogy a magyar kormány az egyetem 540 milliárd forintosra becsült építését kínai hitelből és kínai céggel tervezi megvalósítani. A lap által idézett, a február 24-i kormányülésen készült emlékeztető szerint a kormány arról is döntött, hogy „az előterjesztés szerinti beruházás a Budapest Diákváros – Déli Városkapu Fejlesztési Program helyszínén valósul meg”.
Karácsony Gergely főpolgármester ezután Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek címzett nyílt levelében tiltakozását fejezte ki emiatt:
„Semmilyen formában nem támogatjuk, határozottan ellenezzük, hogy a magyar diákok számára elérhető és olcsó lakhatást jelentő Diákváros helyett a kínai állam érdekeit szolgáló elit kampusz épüljön Ferencvárosban”.
„Ellenezzük, mert a kínai egyetem építése a kínai állam politikai, hatalmi és titkosszolgálati befolyásszerzésének eszköze lehet Magyarországon és Európában, ami ellentétes a megválasztott budapesti városvezetés elveivel, értékeivel és európai elkötelezettségével. Ellenezzük azért, mert a kormány által tervezett beruházás hatalmas összegű adósságot ró a magyar adófizetőkre, miközben annak gazdasági hasznát elsősorban a kínai állam élvezi, hiszen a hírek szerint kínai hitelből, kínai munkaerő igénybevételében, kínai vállalatok közreműködésével valósulna meg – ez pedig ellentétes lenne a magyar gazdasági érdekekkel is.
Ellenezzük azért, mert semmiféle kormányzati háttéralku nem lehet fontosabb több ezer magyar diák elérhető lakhatásának biztosításánál. Ellenezzük azért, mert meggyőződésünk szerint a kínai elit egyetemre fordítandó több százmilliárdnyi közpénz sokkal jobb helyen lenne a magyar köz- és felsőoktatás fejlesztési forrásai között. Ellenezzük azért, mert egy olyan egyetem Magyarországra költöztetéséről van szó, amelynek alapelvei között a gondolatszabadság helyett a Kínai Kommunista Párt központi irányítása szerepel” – írta Karácsony, aki azzal zárta bejegyzését, hogy haladéktalan tájékoztatást kér a kormánytól.
Gulyás Gergely mindössze annyival reagált Karácsony levelére a kormányinfón és az RTL Klub megkeresésére, hogy a Fudan érkezése nemhogy szemben áll a Diákvárossal, hanem éppen, hogy értelmet ad neki. Karácsony Gergely viszont azt nyilatkozta a csatorna híradójának, hogy „hiába mondja azt a kormány, hogy meg akarja építeni a Diákvárost, ha valójában a kínai egyetem kiszorítja azt a mérete miatt”.
A főpolgármester egyúttal megüzente a kormánynak, hogy ha nem lesz Diákváros, akkor a főváros megakadályozza a kormánynak fontos atlétikai világbajnokságot.
A Miniszterelnökség ezután az atv.hu ezzel kapcsolatos kérdésére azt válaszolta, hogy „Karácsony Gergely napok óta szórakoztató vitát folytat saját magával, miközben saját Facebook-oldalán a kormány Diákvárosra vonatkozó terveit reklámozza. A reklámot köszönjük. A Diákváros fontos kormányzati terv, amely fel fog épülni a Fudan Egyetem mellett, ezért nem értjük, hogy Főpolgármester úr miért kíván terméketlen vitát folytatni a kormánnyal”.
Karácsony Gergely erre a Facebook-oldalán reagált: bejegyzésében rámutat a fentebb idézett előterjesztés – mely szerint a Fudan Egyetem Campusa a Diákváros helyén épülne meg – és a Gulyás szavai közötti ellentmondásra, majd közölte, hogy elég a mismásolásból, hivatalosan kikérte a kormány által eddig nem nyilvánosságra hozott iratokat a kínai egyetemről.
Nagy örömünkre a főpolgármester az Átlátszó által üzemeltetett közadatigénylő portálon, a KiMitTud-on küldte el adatigénylését a Miniszterelnöki Kormányirodának. Karácsony az alábbi dokumentumokat szeretné megkapni:
Az Infotörvény értelmében a Miniszterelnöki Kormányirodának 15 napja van válaszolni, tehát április 28-ig kell valamit reagálniuk a főpolgármester adatigénylésére.
Nem ő az egyetlen, aki a KiMitTud használatával, közadatigénylésben szeretne bővebb információkat megtudni a beruházásról: Csárdi Antal LMP-s országgyűlési képviselő április 7-én az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól (ITM) kért ki a Fudan Egyetem budapesti campusával kapcsolatos iratokat, és szintén az ITM-hez fordult a Párbeszéd Magyarországért párt is.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: Karácsony Gergely/Facebook
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásKét részletben vásárolta meg a tavaly elhunyt Szentandrássy István roma származású Kossuth-díjas festőművész alkotásait a Demeter Szilárd által vezetett múzeum....
Péntek óta tegnap másodszor hallgatta ki a belbiztonsági és kémelhárítási feladatokat ellátó Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) azt az elismert, orosz...
Január végén fedezett fel az Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) XII. kerületi szervezete a Hegyvidéki Önkormányzat YouTube csatornáján egy videót,...
Mészáros Lőrinc testvérének cége ismét befutó lett egy állami közbeszerzésen: a Magyar Közút Nonprofit Zrt. mérnökségein található saját tulajdonú, különböző...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!