Egy két héttel ezelőtt megjelent kormányrendelet alapján az újonnan létrehozott Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) február 8-ig Pintér Sándor miniszter felügyelete alá, és ezzel együtt a Belügyminisztériumhoz került. A jogszabály megjelenése előtt az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) dolgozói is körlevelet kaptak a Belügyminisztériumtól. Ebben önkéntes munkára hívták őket, ami teljes mértékben eltér az eredeti munkakörüktől, és semmiféle juttatással, túlóradíjjal nem jár.
Támogatási kampány
Az OKFŐ-t a kialakult veszélyhelyzetre hivatkozva helyezték át az EMMI alól az Operatív Törzs vezetőjeként kijelölt rendészeti miniszter, vagyis a belügyminiszter irányítása alá. Ezzel egy időben az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) megszűnését is bejelentették, melyet december 31-ével olvasztanak be az OKFŐ-be, így szintén Pintért Sándor hatáskörébe kerül.
A jelenlegi állás szerint február 8-án hatályát vesztő rendeletben meghatározzák, hogy az országos kórház-főigazgató felett a belügyminiszter gyakorolja a munkáltatói jogokat, ezután a határidő után elviekben már az OKFŐ részeként az ÁEEK is visszakerül az Emberi Erőforrások Minisztériumához.
Az OKFŐ általános feladata (ami a veszélyhelyzet után is érvényes) az egészségügyi ellátórendszer működtetése, valamint az ezekhez kapcsolódó központosított közbeszerzések irányítása. Forrásaink szerint az ÁEEK dolgozói tanácstalanok, nem tudják hogy mi fog velük pontosan történni, milyen átalakítások lesznek, vagy várhatóak még és ez miben változtat a mindennapi életükön. Mindezidáig nem kaptak semmilyen tájékoztatást a munkáltatótól, a kormányrendeletekből próbálják kitalálni, hogyan tovább.
Pusztán szakmai szempontokat figyelembe véve az EMMI-hez tartozó egészségügyi tárcának lenne a legnagyobb jogosultsága ezen intézmények irányítására vagy esetleges felügyeletére, ezért felmerül a kérdés, hogy helyettük miért a Belügyminiszter látja el ezt a feladatot. Kásler Miklós javasolhatott egy személyt országos kórház-főigazgatónak, akit a miniszterelnök ki is nevezett, így került Jenei Zoltán korábbi rendőrfőkapitány az OKFŐ élére. Mostanra az EMMI minisztere ezt a hatáskörét is elveszítette, még ha csak időlegesen is. Jelenleg személyi változtatásokra – legalább február 8-ig – egyedül Pintér Sándor jogosult.
Az előzmények fényében még érdekesebb a már korábban említett önkéntes munka. A Belügyminisztérium a saját dolgozóin kívül az EMMI és az ITM munkatársait is megkereste. Erre az ügyeleti szolgálatra értesüléseink szerint december 1. és január 15. között tartanak igényt, ez pedig pont egybeesik az intézményi változásokkal. A jelentkezők két 12 órás műszak közül választhatnak, ugyanis az önként vállalt munkavégzésre nemcsak nappal, hanem éjszaka is van lehetőség.
Ez a munka eltér az eredeti munkakörüktől, hiszen ez csak a koronavírussal kapcsolatos. A jelentkezőknek tisztában kell lenniük az Covid-19 járványügyi eljárásrendjével, a kijelölt járványkórházak alapadataival és a lélegeztetőgépekkel, védőfelszerelésekkel összefüggő információkkal.
A feladatok közé tartozik az Operatív Törzs rendelkezéseit naponta követni és hozzájárulni az információk továbbításához, a szociális intézmények és a köznevelés napi jelentéseiről összefoglaló jelentést készíteni, továbbá „az állami egészségügyi tartalék (ÁEüT) készletnyilvántartásra vonatkozó, az Állami Egészségügyi Ellátó Központtól (ÁEEK) a nap végén érkező adatszolgáltatást (készletzárás) közvetlenül az ügyeleti központ vezetője részére továbbítani.”
Az ügyeleti szolgálat lényege, hogy különböző jelentéseket készítsenek a munkavállalók a nap végén beérkező adatok, kivonatok alapján. Ezek a kérdések általánosan, mint ahogy azt már korábban felsoroltuk, egészségüggyel, kórházi készletekkel foglalkoznak, valamint a szociális intézmények napi járványadataival.
Úgy tűnik, hogy az új feladatkörökkel felruházott Belügyminisztérium két másik minisztérium segítségére szorul, mert dolgozóik a munkaidejükben nem képesek ellátni a járványhelyzetből adódó újabb és újabb feladatokat.
Nem világos azonban, hogy amennyiben a minisztériumnak problémát jelent az új feladatok ellátása, akkor miért volt szükség az OKFŐ-t is irányításuk alá helyezni, ha egyébként az EMMI és az ITM dolgozóira támaszkodnak a koronavírus második hulláma alatt?
Kérdéseinkkel megkerestük az EMMI-t és az ITM-et, azonban érdemi választ nem kaptunk idáig.
Uzonyi Ádám
Címlapfotó: Jenei Zoltán országos kórház-főigazgató. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Augusztusban a médiaharc frontvonalából távozó Liszkay Gábortól átkerült Kertész József ügyvéd kezébe az orbánista médiaholding KESMA alapítójának tulajdona. Ez azt jelenti,...
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) már teljesen kifogyott az 1100 literes zöld műanyag konténerekből, melyeket tavaly november óta próbál beszerezni. Áprilisban...
Hivatali iratokat vittek ki – az utolsó munkanapjukat töltő – önkormányzati alkalmazottak Kenderesen idén februárban, papírgyűjtésre hivatkozva. A dokumentumok megsemmisítésére...
Tavaszhoz képest sok minden változott, ma már az a meghatározó nemzetközi szemlélet, hogy a középsúlyos és súlyos COVID-19 tüdőgyulladásban szenvedő...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!