A földhivatal többszöri elutasítás után bejegyezte Bachar Najari jelzálogjogát négy olyan ingatlanra, melyeknek a pécsi önkormányzat a tulajdonosa. Bachar Najari ügyvédje azt közölte az Átlátszóval, hogy érvényesíteni akarják a követelést. Pécs jogi képviselője később akar nyilatkozni.
[sharedcontent slug=”cikk-kozepi-hirdetes”]
Két cikkben foglalkoztunk már a Zsolnay-gyár közelmúltjának viharos történéseivel. A 2013-ban még megmentőként ünnepelt szír-svájci többségi tulajdonos, Bachar Najari úgy látja, hogy egy fideszes érdekkör el akarja venni tőle a porcelánmanufaktúrát:
Pécs jogi képviselője, Szabó Iván pedig azt közölte az Átlátszóval, hogy az önkormányzat előre megállapodott a Zsolnay sorsáról a Tiborcz-közeli WHB-val, de a cég tulajdonosa a botrány hatására kihátrált az együttműködésből:
Most újabb fordulóponthoz érkezett a felek közti háború: a földhivatal hosszú hetek és többszöri elutasítás után bejegyezte Bachar Najari jelzálogjogát négy olyan ingatlanra, melyeknek a pécsi önkormányzat a tulajdonosa.
Ennek előzménye az, hogy 2016 májusában a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) felmondta a Zsolnay 433 millió forintos hitelét, amit 1999-ben és 2002-ben vett fel az akkor még állami tulajdonban lévő Zsolnay, és Najariék szerint 2009 óta nem törlesztette az időközben Pécs város tulajdonába került porcelánmanufaktúra.
Az MFB a felmondás után eladta a tartozást a West Hungária Bau (WHB) építőipari cégnek, az pedig megindította a felszámolási eljárást a Zsolnay ellen. Az MFB-hitelt hat ingatlanfedezettel biztosították, és a hat ingatlanból négy a pécsi önkormányzat tulajdona. Amikor a WHB megvette a követelést az MFB-től, megkapta a zálogjogokat is.
Bachar Najari 2016 augusztusában magánvagyonából kifizette a Zsolnay csaknem teljes tartozását a WHB-nak, és ekkor a WHB tulajdonosának, a Tiborcz Istvánnal üzletelő Paár Attilának nem volt más választása, mint hozzájárulni ahhoz, hogy a jelzálogjogok Najarira szálljanak.
A földhivatal azóta többször elutasította a Zsolnay-tulajdonos kérelmét, mert nem találták megfelelőnek az általa benyújtott dokumentumokat. Most azonban megtörtént a bejegyzés, és megjelent Bachar Najari 229,7 millió forintos jelzálogjoga az ingatlanok tulajdoni lapján.
Najari ügyvédje az üggyel kapcsolatban röviden nyilatkozott az Átlátszónak:
„Az a tervünk, hogy érvényesítjük a jelzálogjogokat.”
Pécs jogi képviselője, Szabó Iván korábban azt közölte az Átlátszóval, hogy Pécs nem fogja hagyni, hogy bejegyezzék Najari jelzálogjogát, azt azonban nem árulta el, hogy milyen eszközökkel akarja a városvezetés ezt megakadályozni. Most, hogy a bejegyzés mégis megtörtént, Szabó Iván annyit mondott az Átlátszó megkeresésére, hogy még tájékozódik az ügyben és később nyilatkozik.
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...