Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Tőkét vontak ki cégükből az Olajterv, a Veszprémber és a Metal-Art tulajdonosai is a napokban. Az okok és a nagyságrend is eltérőek, az viszont biztos, hogy mindhárom cégről, illetve a háttérben álló oligarchákról sokat hallani mostanában. Mutyiügyekben is.
Tavaly december közepén csapott egymás tenyerébe a Mol Nyrt. a jelenleg OT Industries néven futó egykori Olajterv tulajdonosaival a cég megvásárlásáról. Az üzletnek ugyan egyelőre nincs nyoma a cégjegyzékben, az ellenben kiokoskodható, hogy aligha lesz nagyon bonyolult megállapodásra jutniuk, a két társaságban van ugyanis némi átfedés. Az OT Industries többsége Pap Géza üzletember érdekeltségéé, kisebbségi – a 2015-ös mérleg szerint 31 százalékos – tulajdona van Csányi Sándor bankár, a Mol alelnöke befektetési cégének.
A 2015 végi állapotok biztosan változtak, a mérlegzáráskor ugyanis Pap cége „mindössze” 15 százalékon állt, a hatályos cégjegyzék azonban már többségiként tartja nyilván. Érdemes ugyanakkor említeni a 2015 végén még 22 százaléknyi részvénnyel felvértezett Konzulinveszt nevű társaság tulajdonosát is, Tóth Józsefet, akit az Index 2014-es cikke Hernádi Zsolt Mol-elnök tanácsadójaként mutatott be.
Ahogyan megírta azt is, Tóth, pontosabban a hozzá kötődő off-shore cégek neve az osztrák és a horvát nyomozóhatóságoknak is a látókörébe került. Előbbieknek egy többmilliárdos Emfeszes tranzakció, utóbbiaknak pedig a Mol-INA-Sanader-ügyben.
Az Olajterv egyébként eredetileg a Mol-é volt, a cég építette például a Mol egykori vezetékhálózatát. 15 évvel ezelőtt adott túl rajta az olajtársaság, iparági elemzők szerint nem túl bölcsen. Az Olajterv azóta is több tíz-százmilliárdos beruházások részese. A 2015-ben átadott magyar-szlovák gázvezeték például 35 milliárdos munka volt, bár tavaly ilyenkor még üresen kongott, egy 2016 őszi közlemény szerint azonban már vissza is termelte az árát. Az OT Industries 2015-ös árbevétele 2,6 milliárd forintot tett ki. A 100 milliós nyereséget megszavazták osztaléknak a tulajdonosok az utolsó fillérig.
Az addig többségi tulajdonos Pap mellé 2013-ban érkezett tulajdonostársnak a strómangyanús hosszútávfutó Polonyi István, később megjelentek Seszták Miklós fejlesztési miniszter rokonai is (az ő cégük azóta kiszállt), majd tavaly 2015-ben érkezett Csányi cége. Pap pedig 2013-ban úgy döntött, hogy beszáll Garancsi István mellé a Videoton klub működtetésébe.
Az OT Industries most saját részvényt von be, azért csökken a 100 millió forintos jegyzett tőke 16 millióval, ez áll a friss Cégközlönyben. Ez akár a részvényátruházás előtti rendezések részeként is fölfogható.
Szintén tőkecsökkentésről döntött a minap a Garancsi Mária érdekeltségében álló Veszprémber Zrt. Garancsi István nővére résztulajdonában álló építőipari cég 4 milliós tőkeleszállításának célja tőkekivonás, az alaptőke így 43 millió forint lesz. Az egyebek mellett a devecseri-kolontári iszapkatasztrófa utáni újjáépítésen, illetve az ócsai devizásgettó néven elhíresült lakótelep beruházásán dolgozó, valamint a Garancsi István által vezetet Magyar Természetjáró Szövetségnek bedolgozó Veszprémber tavaly nem tarolt a közbeszerzéseken. A Közbeszerzési Értesítő legalábbis egyetlen, 20 milliós értékű elnyert munkát tart nyilván: Litér község művelődési házának felújítását.
Pánikra azonban nincs ok, 2015-ben még egymilliárd forint feletti árbevételt produkáltak, a 83 milliós profitot meg is szavazták osztaléknak a tulajdonosok.
Az oligarchák tőke-leszállítási versenyének múlt heti első helyezettje a Nagy Elek érdekeltségében álló Metal-Art Zrt. Nagy Elek a rendszerváltás környékén lett jobboldali befektetőként ismert, de nagy menetelése az első Orbán-kormány idejére tehető: az ő nevével fémjelzett Vegyépszer-csoport az volt a mélyépítésben, ami utóbb a Közgép lett, jelenleg pedig a Duna Aszfalt és kapcsolt részei.
A Metal-Art az egykori Állami Pénzverő jogutóda, 1993-ban lett részvénytársaság, de csak az első Orbán-kormány alatt privatizálták. Első lépésként az ekkor részben Nagy Elek-érdekeltségű BÁV-hoz került, 2004-ben Nagy Elek testvére, Sárkány Nagy Erzsébet lett a fő tulajdonos, majd a szaksajtóban Vegyépszer-Inforg-csoportnak nevezett saját farkába harapó kígyóra hasonlatos cégbirodalomba tagozódott, annak a része ma is. A Metal-Artból még a privatizációt megelőzően vált ki a pénzérmegyártó Pecunia Rt., ami jelenleg Magyar Pénzverő néven a jegybank tulajdonaként működik.
A Metal-Art 2015-ös bevétele oroszlánrészét jelenleg a nemesfémkohászat és a cianidos veszélyeshulladék-kezelés adja, de foglalkoznak ötvösmunkákkal is. Az 1,3 milliárd forintos forgalom ellenére százmilliós veszteséget produkáltak – ezért lehetett most szükség a drasztikus tőkeleszállításra.
Egyebekben is rossz napok járnak a régi idők oligarchájára. Amennyiben a kormány valóban komolyan gondolja a 4-es metró-beruházást körüllengő korrupciógyanú tisztázását, felbukkanhat az ő neve is. A Vegyépszer ugyanis az egyik generálkivitelező konzorcium tagja volt. Csepreghy Nándor, a miniszterelnökség parlamenti államtitkára múlt heti sajtótájékoztatóján mások mellett a Bilfinger-Porr-Vegyépszer konzorciumot is megnevezte, mint ami szerepel a beruházást értékelő, egyelőre nem nyilvános OLAF-jelentésben.
Kapcsolódó cikkek:
Üstökös az olajiparban: sikkasztással vádolják a Mol-holdudvar üdvöskéjét
Veszélyeshulladék-exportban is utazott a Mol mögött üzletelő offshore cégháló
Megússza az INA-ügyet, földbizniszben utazik Hernádi Zsolt Mol-elnök
Ingyenműszak – a Vegyépszer kifosztott és tönkretett alvállalkozói
Uniós pénzek is eltűntek a Vegyépszer körül burjánzó cégcsoportban
Kétéves a négyes metró, az uniós finanszírozású projektek állatorvosi lova
Eltemetett ügyek – teljes kudarcot vallott a nyomozóhatóság a BKV-ügyben
Rádi Antónia
Januári előfizetési akció!
Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!