Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Az Index értesülése szerint a hatóság kint járt Simonka György házánál, valamint a felesége szüleinél még júliusban, a képviselő azonban tagadja, hogy ilyesmi történt volna. A fideszes politikus neve nem először merül fel korrupciógyanús ügyben.
Előfizetőket keresünk – támogasd a független tényfeltáró újságírást havi 1000 forinttal!
Helyi forrásaira hivatkozva írta meg az Index, hogy 2016. júliusban a Központi Nyomozó Főügyészség házkutatást tartott Simonka György fideszes országgyűlési képviselő újkígyósi házánál, valamint a felesége szüleinél. A hatóság az Index értesüléseit nem cáfolta, Simonka viszont tagadja, hogy ilyesmi történt volna.
A politikus neve legutóbb augusztus végén került elő, amikor Hadházy Ákos, az LMP társelnöke arról beszélt az aktuális korrupcióinfón, hogy Dél-Békésben a Simonka Györgyhöz köthető szervezetek számos olyan, nagyobb szabású, EU-s finanszírozású projektben vettek részt, amelyeknek a célszerűsége és a szabályszerűsége is megkérdőjelezhető. Ahogy arról az Átlátszón is írtunk, a Dél-Békés Mezőgazdasági Termelőiért Közhasznú Alapítvány a közbeszerzésekkor nem kompetens cégtől kért ajánlatot, hanem mindig ugyanattól a cégtől
Az is gyanússá teszi ezeket a közbeszerzéseket, hogy rendkívül rövid idő állt rendelkezésre a szerződéskötés és a projekt zárása között. Ráadásul a gyanús ügyletek egy másik, nemrégiben kirobbant korrupciós botrányhoz, a szintén fideszes politikus Mengyi Roland nevével fémjelzett Voldemort-ügyhöz is köthetők. A közös pont a közbeszerzéseken nagyot szakító Public Sector Kft. Az alapítvány kurátora Gábriel Pálné, aki Simonka több cégében is megjelenik.
A Dél-Békés Mezőgazdasági Termelőiért Közhasznú Alapítvány székhelye Pusztaottlaka, ahol Simonka György volt a polgármester és ahol 2015-ben az Átlátszó is járt, mégpedig egy olyan uniós projekt miatt, amelynek az összértéke 200 ezer euró volt. Az alapítvány és a romániai Arad városának polgármesteri hivatala által lebonyolított projekt “Cross Press Közös sajtó szolgáltatás a határmenti térség jobb informálása érdekében” nevet kapta és ennek keretében többek között honlapot kellett frissíteni, médiatréningeket szervezni, valamint rádióadásokat készíteni.
A projektvezető alapítvány egy, a programhoz kapcsolódó, 79 ezer eurós közbeszerzést hirdetmény nélküli tárgyalásos úton ítélte oda a pusztaottlakai, a Simonka-családhoz köthető Likefest Szervező és Szolgáltató Kft.-nek. Ugyanakkor a másik két, pályázaton indult cég sem áll messze a képviselő érdekeltségi köreitől.
Kapcsolódó cikkeink
Korrupcióinfó: Dél-Békésben is varázsoltak a közpénzekkel
Határokon átívelő sajtószolgáltatásban is nagyot alkot a dinnyekartelles fideszes
Simonka György neve akkor lett igazán ismert, akkor nyerte el a „dinnyekartelles” állandó jelzőt, amikor 2012 nyarán az áruházláncok képviselői – Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és Budai Gyula államtitkár aktív közreműködésével – megegyeztek a Simonka vezette Dinnyeszövetséggel, hogy senki nem mehet a dinnye árával 99 forint alá, még akkor sem, ha kilónként 6 forintért kínálhatna olcsó importot.
Nem sokkal később vizsgálatot kezdett a Gazdasági Versenyhivatal: hiába próbálta a dinnyeszövetségi elnök úgy leírni az ügyletet, hogy ki se mondja a megállapodás szót, világos volt, hogy kartellezésről van szó.
A vizsgálat bejelentésének másnapján Budai államtitkár felkereste Juhász Miklóst, a GVH elnökét, hogy átbeszéljék a problémát. A megbeszélést követően maga Budai Gyula arról tájékoztatta a sajtót, hogy mégsem lesz vizsgálat. Néhány hét múlva pedig az Országgyűlés úgy alakította át az agrárrendtartásról szóló törvényt, hogy lényegében az agrárminiszter kezébe adta annak elbírálását, mi minősül a szektorban versenykorlátozó, tisztességtelen piaci magatartásnak.
Simonka György egyébként az egyik legnagyobb foglalkoztató a térségben, szintén 2012-ben több panaszos bejelentése szerint embertelen körülmények közt dolgozó közmunkásokkal műveltette a földjeit.
Simonka 2011-ben – a képviselői vagyonbevallása alapján – 2,6 millió forintos bevételt termelt őstermelőként, és ehhez jött még természetesen a képviselői fizetése, de a Magyar Dinnye Szövetsége Közhasznú Egyesület sem maradt közpénz nélkül: 2012-ben a Nemzeti Együttműködési Alap 4,4 millió forint támogatást ítélt meg a szervezetnek.
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!