![Facan Ovi](https://atlatszo.hu/wp-content/uploads/2021/11/facan-ovi-300x180.png)
Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Két és fél év alatt mintegy 290 millió forinttal jutalmazták a 370 fős Országgyűlési Őrség tagjainak munkáját – derült ki az Átlátszó adatigénylésére kapott válaszokból. Ezzel szemben a többi rendvédelmi testületnél nem vitte túlzásba a dolgozók teljesítményének anyagi elismerését. A jól kereső terrorelhárítóknál vagy a Nemzeti Védelmi Szolgálatnál ez még érthető is. De semmilyen jutalomban nem részesültek a tűzoltók és alig valamiben a rendőrök.
Végigszámolták idén a nyarat a rendvédelmi dolgozók, miután kiderült, hogy a július elsejével hatályba lépett új életpálya modell és az ahhoz kapcsolódó szolgálati törvény (a Hszt.) módosítása révén a bérük emelkedni fog. Ezt azért is várták – mondták el az Átlátszónak többen nevük elhallgatását kérve –, mert a túlórát sokszor le kell csúsztatniuk, vagyis nem pénzben ellentételezték többségüknek a pluszmunkát, hanem szabadnapot kell kivenniük. Jutalmak terén egyre inkább a tárgyjutalmat részesítették előnyben a parancsnokok.
A jutalomosztásokkal kapcsolatban az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) az Átlátszó adatigénylésére válaszul azt közölte, hogy
„A 2011. december 30-a és 2015. február 11-e közötti időszakban a 2011. évi költségvetéssel összefüggő egyes feladatokról szóló Kormányhatározat a jutalom és más, jutalmazási jellegű juttatások kifizetését felfüggesztette.”
Ezért ezek kifizetésére nem volt lehetőség vagy csak úgy, ha azt előzetesen engedélyeztették, mégpedig a közigazgatási és igazságügyi miniszter útján előzetes miniszterelnöki engedéllyel.
Így az ORFK vezetője a 2011. január 1-je és 2015. június 30-a közötti időszakban egy alkalommal – 2014 decemberében, kiemelkedő szakmai munka elismeréseként – miniszteri engedéllyel adott pénzjutalmakat: 332 fő személyenként átlagosan nettó 103 ezer forint pénzjutalom elismerésben, összesen 34,1 millió forint értékben.
Pénzjutalmakat azért kaphattak a testület tagjai, vagy a belügyminiszter által alapított elismerésekre biztosított forrásból vagy az önkormányzatok révén.
2011-ben 48,4 millió, egy évvel később 53,9 millió, 2013-ban 82 millió, 2014-ben 100,8 millió (benne a fentebb említett országos rendőr-főkapitányi jutalomosztás összegével), idén június 30-ig pedig 183 ezer forinttal dotálták a dolgozói teljesítményeket.
Hogyha ehhez az összegekhez hozzávesszük a rendőrség 47-48 ezres összlétszámát, akkor arra lehet jutni, hogy nem sok ember, nem túl nagy jutalomban részesült.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) dolgozóinak meg kellett elégedniük a rendvédelmi szférában jónak számító bérükkel, ugyanis a szervezettől az Átlátszó megkeresésére azt közölték, hogy a 2011-ben még 382 fős, 2015-ben már 469 fős állomány tagjai közül a fentebb említett időszakban senki sem részesült pénzjutalomban.
Hasonló a helyzet a mintegy ezer embert számláló Terrorelhárítási Központnál (TEK), ahol 2011-ben az április 24-i Rendőrnaphoz és az október 23-i Nemzeti ünnephez kapcsolódóan összesen 224 munkatárs részesült, összesen bruttó 28,8 millió Ft összegű pénzjutalomban – írták válaszukban. Ezt követően, 2012. és 2015. június 30. között nem kaptak pénzjutalmat a TEK-nél dolgozók.
Szintén nem számíthattak jutalomra a katasztrófa-védelem munkatársai. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) részéről megjegyezték, hogy a jelenlegi szervezeti formát 2012-ben hozták létre, ekkortól a létszám 11 ezer fő feletti lett, a rendszeresített beosztások száma idén januárban 11 961 volt.
A fentebbi testületek munkatársaival szemben az Országgyűlési Őrség tagjainak nem lehet okuk panaszra. A 2012. december 28-án megalakult, mintegy 370 fős szervezet dolgozói 2013-ban, 2014-ben és idén összesen 288,4 millió forintot kaptak a fizetésük mellé munkájuk elismeréseként – derült ki az Országgyűlés Sajtóirodájától kapott válaszból.
Az Országgyűlési Őrség indulása után fél évvel érkezett az első jutalom egy dolgozónak: 77 ezer forintos jutalomban részesítették közszolgálati feladatainak hosszabb időn át történt eredményes munkavégzéséért. 2013. október 23-án pedig a nemzeti ünnep alkalmából 188 munkatárs összesen 64 millió forintot kapott, egy hónappal később pedig 234 dolgozó mintegy 54 millió forintot kapott, hogy fejenként mekkora jutalmakról van szó, nem szerepel a kimutatásban.
Évekre lebontva a normatív, alkalmazási és jubileumi jutalmak az Országgyűlési Őrségnél
2013 – 134,6 millió forint
2014 – 119,6 millió forint
2015 – 34,1 millió forint
„A testület parancsnokának egyedül a jutalmaknál van mérlegelési jogköre, a jubileumi jutalmak megítélésének időpontját és mértékét jogszabály határozza meg, tehát különbséget kell tenni a kötelező és adható jutalmak között” – tették hozzá az Országgyűlés Sajtóirodája részéről.
A nyomozó ügyészség bekérte az elbocsátott fegyelmi tiszt munkaügyi aktáját
A parlamenti őrség dolgozóinak kifizetett, indokolatlanul nagymértékű jutalmakkal kapcsolatban is vizsgálatot kért feljelentésében a Központi Nyomozó Főügyészségtől (KNYF) a testület egykori fegyelmi és jogi tisztje, aki munkaügyi bíróságon keresi igazát elbocsátása miatt. A férfi ügyéről az Átlátszó szeptemberben számolt be.
A feljelentés kivizsgálása után a KNYF részben bűncselekmény, részben bizonyítottság hiányában megszüntette a nyomozást.
Visszaéléseket vélt felfedezni, elbocsátották az Országgyűlési Őrség fegyelmi tisztjét
Az állásából eltávolított, sértett ember bosszújának tartják az Országgyűlés Hivatalánál, hogy a Parlament és a törvényhozás védelmére létrehozott Országgyűlési Őrség egyik elbocsátott alapító tagja a szervezetnél megtapasztalt, általa jogszabályellenesnek tartott visszásságok miatt a Központi Nyomozó Főügyészséghez fordult. Tovább a teljes cikkre.
A volt fegyelmi tiszt azonban szeptember 11-én újabb feljelentést tett, immár az Országgyűlési Őrség parancsnokával szemben, szintén szolgálati visszaélés gyanújával. Ehhez bekérték a munkaügyi bíróságon lévő teljes anyagot, de a bírónak az ügyészség részéről nem árulták el, miért kell nekik, csak kiemelt sürgősségre hivatkoztak. Hogy az újabb feljelentés volt az ürügy, a KNYF közölte az Átlátszó megkeresésére.
Azt nem tudni, hogy az aktára az első feljelentés kivizsgálásához miért nem volt szükség, miért csak a cikkünk megjelenése után indult második eljáráshoz kérték be a teljes munkaügyi anyagot.
Csikász Brigitta
Fizess elő az Átlátszóra, hogy még sok ilyen cikket írhassunk!
Havonta csak egy ezres: már csak 945 új előfizetőre van szükségünk
ahhoz, hogy az alapműködésünk közösségi finanszírozású legyen. Tudnivalók itt.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!