Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Múlt héten elsőfokon pert nyert az Átlátszó a Szépművészeti Múzeum ellen: a bíróság döntése értelmében a múzeumnak 15 napon belül ki kell adnia, hogy hol voltak a Habony-közeli Brand-Lab Kft.-nek kikölcsönzött festmények a kölcsönzés időtartama alatt. Az ítélet nem jogerős.
Tavaly májusban megjelent a pletyka az interneten, hogy Habony Árpád festményeket kölcsönzött a Szépművészeti Múzeumból. A dolognak közadatigénylésekkel próbáltunk utánajárni, kevés sikerrel. Októberben azonban szinte véletlenül – a VS.hu célzott adatigénylése nyomán – kiderült, hogy a korábban Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó húga, illetve Jáksó László, jelenleg Halkó Gabriella tulajdonában lévő Brand Lab Tanácsadó Kft. tíz darab, összesen 292,5 millió forint összértékű festményt kapott kölcsön a Szépművészeti Múzeumtól képenként nettó 15 ezer forintért.
Ezt követően egy újabb közadatigénylésben kértük ki az érintett festmények jelenlegi és a kölcsönzés alatti tárolási helyét, ám a múzeum csak azt közölte, hogy a műtárgyak már az ő raktárukban vannak – azt viszont a kölcsönvevők magánérdekére hivatkozva nem mondta meg, hogy hol voltak a kölcsönzés időtartama alatt. Ezután bepereltük a múzeumot.
Korábbi cikkeink a szépművészetis kölcsönzésekről:
Fillérekért lehet műtárgyakat kölcsönözni a Szépművészeti Múzeumból
Habony Árpád tényleg kölcsönzött festményeket a Szépművészeti Múzeumból?
Habony Árpádot érintő pletyka miatt megyünk a bíróságra
Állami tulajdon, kölcsönözni ingyenes, fotón 33 ezer forintba kerül, mi az?
A csütörtöki elsőfokú tárgyaláson a Szépművészeti jogi képviselője egészen érdekes érvekkel állt elő.
Rögtön az elején vitatta, hogy a múzeum által részben megválaszolt (tehát korábban nem kifogásolt és nem vitatott) igénylést az Átlátszó adta be. Kétségeit a következőkkel indokolta:
– ezt az igénylést korábban már beadta az Átlátszó egyik munkavállalója is
– aki ráadásul ott ült a tárgyaláson hallgatóságként
– az igénylések ugyanarról a domain-ről érkeztek
Részünkről felvilágosítást kapott a KiMitTud-ról és működéséről, a bíróság részéről pedig arról, hogy bárki beadhat egy olyan adatigénylést, amit már előtte beadott valaki.
Ezután jöttek a komolyabb érvek a megtagadás mellett és az adatok kiadása ellen.
A Szépművészeti ügyvédjének egyik érve az volt, hogy mivel kikerültek a múzeum birtokából a műtárgyak, azok már nem a Szépművészeti közfeladatainak ellátásával függnek össze, ezért nem közérdekű, hogy hol tárolták őket.
A múzeum jogi képviselőjének másik érve az volt, hogy vagyonbiztonsági kockázatot jelentene megmondani, hol vannak (voltak) a festmények. Igaz, hogy már nincsenek is ott, mert már rég visszakerültek a Szépművészeti raktárába, de akkor is. Mivel csak nagyon szigorú feltételek teljesülése esetén adnak kölcsön műtárgyakat, az nagyon kockázatos, ha kívülállók megtudják, hogy az a bizonyos hely, ahova kiadták a képeket, az egy nagyon biztonságos hely.
Nem minden pillanatban tudtuk követni a logikai bakugrásokat, az meg egészen meglepő volt, hogy az állami intézmény jogi képviselője egy magáncég érdekeinek védelmében érvel foggal-körömmel, de a lényeg: a bíróság nekünk adott igazat, és ítéletében arra kötelezte az alperes Szépművészeti Múzeumot, hogy 15 napon belül küldje meg az Átlátszónak, hogy hol tárolták a Brand-Lab Kft.-nek kölcsönadott festményeket. Így hamarosan kiderülhet, hogy tényleg a Magyar Narancs cikke nyomán elhíresült Szerb utcai lakásban voltak-e kiállítva a közel 300 millió forint értékű műtárgyak, vagy sem.
Az elsőfokú, nem jogerős ítéletet letöltheti innen. (PDF)
Erdélyi Katalin
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Támogatás SZJA 1% felajánlásával #Azénadómból
Ha 1%-od az Átlátszó céljaira kívánod felajánlani, személyi jövedelemadó bevallásodban az Asimov Alapítvány adószámát tüntesd fel, ami a következő: 18265541-1-42 Letölthető nyilatkozat itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!