Egyéb

Pert nyert a Védegylet az Audi-beruházás ügyében

Még 2011 októberében kérte ki közérdekű adatként a magyar állami segédlettel meghurcolt Zsák Ferenc, a Védegylet, és dr. Jánossy András a kormányzattól az Audi-beruházás támogatásáról szóló szerződéseket és az azokat megalapozó tanulmányokat. A maratoni perben két és fél évvel később, múlt pénteken első fokon, nem jogerősen kimondta a Fővárosi Törvényszék, hogy az Audi kapcsolattartóinak személyes adatai kivételével teljes egészében nyilvánosak az Audi győri beruházásához nyújtott állami támogatásokról szóló szerződések.

Korábban a Nemzetgazdasági Minisztérium – a per megindítása után – erősen megcsonkított változatban kiadta a támogatási szerződések másolatát (lásd itt, itt és itt), abból azonban csak az nem derült ki, mit vállalt az Audi a jelentős állami támogatásért cserébe. Ez a minisztérium szerint üzleti titok, amit szakértői véleménnyel is megpróbált alátámasztani a perben. A bíróság ugyanakkor az adatigénylőkkel egyetértve úgy foglalt állást, hogy ha valaki jelentős összegű állami támogatást vesz igénybe egy beruházás megvalósításához, akkor ezért cserébe a vállalt kötelezettségeinek nyilvánosságra kerülését tűrnie kell. (Mint ismeretes, az autógyártó óriáscég egy európai jelentőségű védett területet elpusztítva építette föl a gyárát.) Nagyon várjuk a csonkítatlan szerződések megismerését, mert akkor talán kiderülhet, miért ragaszkodott foggal-körömmel a kormányzat a támogatási szerződések kitakart részeinek eltitkolásához.

A perben ugyanakkor mind a Nemzetgazdasági Minisztérium, mind a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium határozottan állította, hogy nincs a kezelésében a támogatási szerződéseket megalapozó tanulmány. Ezt felperesként nyilván nem tudtuk cáfolni, így ebben a vonatkozásban a bíróság nem adott helyt a keresetnek. Roppant érdekes, hogy ezek szerint a magyar állam úgy ítél oda sokmilliárd forintos támogatást egy magáncég beruházásához, hogy annak hasznosságáról, társadalmi megtérüléséről voltaképpen fogalma sincsen.

A perben a Védegylet képviseletét tavaly július óta az atlatszo.hu jogi csapata látta el.

Az elsőfokú ítélet letölthető innen. (PDF)

 

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42