Az Integritás Hatóság a napokban saját sikersztorijaként tálalta azt az ügyet, amit valójában az Átlátszó újságírója, Segesvári Csaba tárt fel évekig tartó munkával és adatperekkel. Nem vitatjuk a hatóság szakértőinek munkáját a túlárazott élelmiszercsomagokkal kapcsolatban, az Átlátszó szerepének elhallgatását mégis szóvá kell tennünk, mert éppen az ilyen és ehhez hasonló eredményekre kérjük az olvasóink támogatását. Az Integritás Hatóság eközben éves szinten közel 20 milliárd forint közpénzből működik, mégsem elég nagyvonalú ahhoz, hogy legalább hivatkozzon, ha hozott anyagból dolgozik.
Az, hogy a különböző médiumok nem hivatkozzák meg egymás információit, már megszokott – bár nem túl etikus gyakorlat. De hogy egy hatóság ne csak elhallgassa a sajtó szerepét egy korrupciógyanús eset feltárásában, de konkrétan letagadja azt a nyilatkozatok során, valószínűleg egészen egyedülálló. Különösen úgy, hogy az adott sajtótermék bejelentést is tett az ügyben a szóban forgó hatóságnál, és erről nyilvánosan is beszámolt annak idején.
A csúfos eset előzményei
A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) évek óta oszt élelmiszercsomagokat a rászorulóknak uniós forrásból. A csomagok főként választások előtt érkeznek meg az érintettekhez azzal a felhanggal, hogy a kormány küldte őket.
Először Hadházy Ákos parlamenti képviselő mutatta be 2017-ben, hogy a csomagokban található termékeket – egy gyanús közbeszerzési eljárást követően – véleménye szerint túlárazottan szerezte be az SZGYF. Az ügyet az Olaf is vizsgálta – erről a 24.hu értesült 2018-ban.
Majd az SZFGY újabb tendert írt ki 2019-ben és 2020-ban. Ennek kapcsán az Átlátszó közadatigénylést adott be, amelyből kiderült, hogy milyen termékekre adtak árajánlatot a cégek. Azt viszont, hogy pontosan mi mennyibe került, és mit tettek végül a csomagokba, az SZGYF nem árulta el. Ezért jogászaink segítségével adatpert indítottuk, amit 2022 végén jogerősen is megnyertük.
A kiperelt adatokból kiderült, hogy a termékeket túlárazták: egy doboz tej például 159 forint helyett 516 forintba került, egy liter olaj pedig 489 forint helyett 1333 forintba.
Az Átlátszó és a Transparency International Magyarország 2023 nyarán feljelentést tett a NAV-nál, valamint bejelentette az ügyet az Integritás Hatóságnál, arra hivatkozva, hogy véleményünk szerint a közbeszerzés során nyertesnek kihozott cégek, a Natur-Rost Kft., az Enger Kft. és a Káta-Mill Plus Bt. többszörösen túlárazva szállította le az élelmiszereket.
A kormány ezt követően – parlamenti kérdésre válaszolva – azzal kommentálta az esetet, hogy „az RSZTOP-4.1.1 keretmegállapodáshoz kapcsolódó közbeszerzési eljárás valamennyi eljáró hatóság által jóváhagyásra került, illetőleg az ellenőrzések intézkedést nem igénylő megállapításokkal végződtek.” Vagyis nem volt gond a beszerzésekkel.
Idén januárban továbbá arról is beszámoltunk, hogy sok hátrányos helyzetű településre pont nem jutott a csomagokból.
Miközben a NAV-nyomozás folyik, az Integritás Hatóság október 7-én közleményt adott ki arról, hogy lezárta a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program vizsgálatát és arra jutott, hogy összesen 10,2 milliárd forintos túlárazás történt, és emiatt 8 százalékkal, számszerűen 1,4 millió csomaggal kevesebbet kaphattak a rászorulók. A hatóság ezért bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és pénzmosás, hanyag kezelés és közbeszerzési eljárásban versenyt korlátozó megállapodás miatt szintén feljelentést tesz.
Az Integritás Hatóság azonban meg sem említette közleményében a jelenségre elsőként felfigyelő Hadházy Ákost, az adatokat kiperelő és az esetet cikksorozatban bemutató Átlátszót, valamint a hivatalos bejelentésben közreműködő Transparency International Magyarországot sem. Amikor rákérdeztünk Mehlhoffer Tamás sajtóreferensnél, hogy ennek mi az oka, nem kaptunk választ.
Ennyit a partneri viszonyról, amit akkor ígértek nekünk, amikor felvételt nyertünk az Integritás Hatóság mellett működő Korrupcióellenes Munkacsoportba.
A központi költségvetési forrásból gazdálkodó Integritás Hatósággal szemben az Átlátszó bevételeinek jelentős részét az olvasók adományai, valamint az adó 1%-os felajánlások teszik ki. A direkt kattintásokon túl, sőt azoknál is fontosabb, hogy az általunk feltárt ügyeket más médiumok is átvegyék és terjesszék, hiszen így több emberhez jut el a sztori, és a nevünk is forog. Ez pedig a támogatások szempontjából meghatározó lehet, hiszen az olvasók – érthetően – szívesebben áldoznak olyan sajtóorgánumra, amelyik látható eredményeket ér el.
Az Integritás Hatóság azonban nemcsak kifelejtette (?) lapunkat a közleményből – amit a teljes magyar sajtó átvett –, de egy rádiós interjú során az ügy előzményeit firtató konkrét kérdésnél szándékosan elhallgatta azt. Amikor ugyanis az Inforádió Paragrafus Magazinjának október 10-i adásában a műsorvezető azt kérdezte Biró Ferenctől, a hatóság elnökétől (06:03), hogy „Tulajdonképpen hogyan bukott ki ez az eset?” Biró Ferenc azt válaszolta, hogy:
„Többeknél kiverte a biztosítékot, meg ránézésre is lehetett látni, hogy itt azért komoly gondok vannak… A hatóság hivatalból indított eljárást, a saját kockázatelemzésünk hozta fel ezt a projektet. Azt gondoltam egyébként, hogy erre a vizsgáló kollégáim is kifejezetten büszkék, meg azt szerették volna, hogy ezt végig tudjuk vinni.”
Vagyis, hacsak nem vágták ki a nevünket az anyagból, nehéz nem azt a következtetést levonni, hogy a hatóság elnöke szándékosan nem említette az Átlátszót az interjúban. Ami azért is furcsa, mert az Átlátszó és a Transparency International Magyarország is részt vesz annak a Korrupcióellenes Munkacsoportnak a munkájában, amit az Integritás Hatóság vezet. Tesszük mindezt szabadidőnkben, teljesen ingyen.
Az általunk feltárt, publikált és bejelentett ügyekre való korrekt hivatkozások helyett azonban így is csak lejáratókampányokat és „szuverenitásvédelmi” vegzálást kapunk a magyar állam szervezeteitől.
Katus Eszter — Bodoky Tamás
Katus Eszter az Integritás Hatóság mellett működő Korrupcióellenes Munkacsoport tagja az Átlátszó delegáltjaként. Nyitókép: Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke, és az élelmiszercsomagok. Átlátszó montázs.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Idén néhány tízezer szavazaton múlhat az amerikai elnökválasztás kimenetele, és az elektori rendszer miatt akár úgy is nyerhet egy jelölt, hogy nem ő kapja a legtöbb szavazatot.
A kormány maximum bruttó 36 milliárd forintot szánt a projektre, de a legolcsóbb ajánlat is meghaladja a bruttó 47 milliárdot. Ennyi pedig nincs és nem is lesz rá.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!