Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Szerdán a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) kilenc jelenlegi vagy volt tisztségviselőjét vették őrizetbe – régóta várta már a közvélemény, hogy a világfoci korruptnak tartott vezetőire lecsapjanak. A hatalmas botrány azonban egyelőre teljesen érintetlenül hagyta a rendszer fejének tekintett FIFA-elnököt, Sepp Blattert, és nem érinti az utóbbi évek leggyanúsabb ügyeit.
„Olyan ez, mintha Al Caponét adócsalás miatt vinnék be” – kommentálta egy, a nemzetközi futball zűrös ügyeit jól ismerő amerikai újságíró azt, hogy szerdán egy svájci szállodában a nemzetközi futball több vezetőjét tartóztatták le a szervezetet érintő, több évtizede folyó csalások miatt. Kilenc jelenlegi és volt FIFA-vezető és négy, nemzetközi sportmarketingcégeknél vezető tisztséget betöltő személy érintett.
Az régóta közhely, hogy a nemzetközi futball tele van gyanús ügyekkel, hiszen hatalmas összegek fordulnak meg benne, így nem volt váratlan a botrány kipattanása, sőt a folyó vizsgálatokról is tudni lehetett. A maffiafőnökös hasonlat azonban sántít: mindenkinek az az érzése, hogy éppen Al Capone maradt ki a szórásból.
De miről is van szó? Svájci rendőrök vették őrizetbe a tisztségviselőket, de az rögtön egyértelmű volt, hogy a gyanúsítottakat azonnal kiadják az Egyesült Államoknak. Az intézkedések alapját jelentő eljárásokat az amerikai hatóságok indítottak, és ennek alapja az lehet, hogy 2016-ban éppen az USA-ban tartják a százéves Copa Americát, vagyis a „dél-amerikai foci-Eb-t”, először a versenyt felölelő kontinensen kívül.
Az amerikai főügyész, Loretta Lynch sajtótájékoztatóján azt mondta, a gyanúba keveredettek olyan üzemszerű csalási rendszert építettek ki, amellyel az elmúlt 24 évben körülbelül 150 millió dollár kenőpénzt tehettek zsebre. Az ügyek elsősorban a nemzetközi focitornák marketing-, közvetítési jogainak értékesítését érintik: a tisztségviselők pénzt fogadtak el cégektől a nekik kedvező döntésekért fejében.
Az amerikai vizsgálatok érintik két nemzetközi focitorna odaítélésének a folyamatát is: a 2010-es Dél-Afrikának adott világbajnokságról és az említett, 2016-os Copa Americáról hozott döntések során is vándorolhattak kenőpénzek korrupt futballvezetőkhöz.
Kikről van szó? Dél-amerikai, karibi vezetőket vettek őrizetbe – a közülük még aktívakat azonnal ki is zárták a FIFA-ból. Kipróbált bajkeverőkről van szó, akik közül többen voltak már eltiltva vezetői tevékenységtől is.
Jeffrey Webb mindeddig tekintélyes listát tudott magáénak, a FIFA alelnöke, végrehajtó bizottsági tagja, az Észak- és Közép-amerikai, Karibi Labdarúgó-szövetségek Konföderációja (emberi fogyasztásra alkalmas módon: CONCACAF) elnöke, a Kajmán-szigeteki szövetség elnöke; Eduardo Li szintén a FIFA végrehajtó bizottságának tagja és a Costa Rica-i szövetség elnöke; Jack Warner a CONCACAF volt elnöke, volt FIFA-alelnök, akinek egészen hosszú listája van a vele kapcsolatba hozott korrupciógyanús ügyekről; Eugenio Figueredo, az uruguayi futballszövetség jelenlegi elnöke, szerdáig a FIFA alelnöke és a Dél-Amerikai Labdarúgó-szövetség (CONMEBOL) korábbi elnöke; Rafael Esquivel a CONMEBOL végrehajtó bizottságának tagja, a venezuelai szövetség elnöke; José Maria Marin a brazil szövetség elnöke volt korábban és hazája futballjának talán leggyűlöltebb alakja, a futball-legenda Romario azt mondta róla, hogy száz évet kellene börtönben töltenie, annyira korrupt, politikusként a brazil diktatúra támogatója volt; Nicolás Leoz a FIFA végrehajtó bizottságának tagja és 20 éven át a CONMEBOL elnöke volt, tavaly vonult vissza a FIFA-ból, amikor a vb-helyszínekről szóló döntéseket vizsgálta a szervezet; Costas Takkas Jeffrey Webb munkatársa, a Kajmán-szigeteki szövetség korábbi főtitkára; Julio Rocha, a Közép-Amerikai Labdarúgó-szövetség (UNCAF) és a nicaraguai szövetség korábbi elnöke.
Tekintélyes a lista, de a kezdetektől mindenkit az érdekelt, hogy az egész közeg legdörzsöltebbnek tartott alakja, Sepp Blatter a gyanúsítottak között lesz-e. Ő a dollármilliókkal kitömött, üzletileg csúcsra járatott modern futball feje. 1998 óta van posztján és hatalmát a korrupció hangulata lengi be, ennek betetőzése volt az azóta is folyamatosan kritizált döntés, amellyel a 2018-as focivébé Oroszországnak, a 2022-es torna Katarnak jutott.
A futballközvélemény elképzelhetetlennek tartja, hogy tiszta döntések születtek, utóbbi helyszínen pedig az a példátlan forgatókönyv valósul meg, hogy télen fogják rendezni a világversenyt. Tavaly a Sunday Times írt arról, hogy a katariak hogyan vásárolták meg a rendezésről döntő FIFA-tagországokat. A FIFA ugyan vizsgálatot indított az ügyben, de annak teljes eredményét nem volt hajlandó közzétenni.
A mostani ügyek és Blatter hatalma ott ér össze, hogy a svájci futballvezető hatalmának egyik támaszát az afrikai és ázsiai országok jelentik, de a közép-amerikai, karibi térségben is jelentős a támogatottsága. Az utóbbi évtizedekben jelentős összegek érkeztek fejlesztési céllal ezekbe az országokba, mintegy hűbéri rendszert kialakítva, és így biztosítva a hátországot Blatternek.
A botrány ráadásul azért Svájcban pattant ki, mert éppen most zajlik a FIFA kongresszusa, amelyen a 79 éves Blatter az újabb elnöki ciklusáért indul. A letartóztatások fényében az is felmerült, hogy halasszák el a tanácskozást, erre azonban nem került sor. Blatter bujkált egy kicsit a pénteki ülés előtt, és azt nyilatkozta, hogy jöhetnek újabb rossz hírek, de aztán ő nyitotta meg a tanácskozást. Ekkor már arról beszélt, hogy együtt kel úrrá lenni a problémákon és azért vannak itt, mert képesek arra, hogy megoldják a gondokat.
A futballvezető következetesen azt állítja, hogy az égvilágon semmiről nem tudott azokból a visszaélésekből, amelyek a letartóztatásokhoz vezettek. Blatter kihívója egyébként a nála negyven évvel fiatalabb Ali bin al-Husszein jordán herceg az elnökségért.
Az ügynek azonban lehet, hogy nincs ennyivel vége, mert a svájci hatóságok a 2018-as és a 2022-as helyszínkijelöléssel kapcsolatban is ki akarnak hallgatni FIFA-tagokat. Ki tudja, talán ők eljutnak Blatterig.
Csepregi Botond
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!