A Központi Nyomozó Főügyészség jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatta ki az Integritás Hatóság (IH) elnökét, Biró Ferencet. A gyanú szerint Biró két autót is bérelt az IH számlájára, és az egyiket a felesége magáncélra használta. Az elnök panasszal élt a gyanúsítás ellen, azt megalapozatlannak tartja, és úgy véli, hogy „a személyén keresztül az Integritás Hatóságot kívánják ellehetetleníteni”. Az IH-nak nem ez az első autós ügye.
Január 16-án reggel sajtóközleményt adott ki a Központi Nyomozó Főügyészség, amelyből mindössze annyi derült ki, hogy egy „bejelentésre indult büntetőeljárásban jelenleg több helyszínen – köztük az Integritás Hatóságnál – zajlanak eljárási cselekmények.” A Magyar Nemzet ezt követően arról írt, hogy információk szerint a hatóság vezetője, Biró Ferenc „magánéleti célokra” használta a szervezet pénzügyi forrásait, és a nyomozók a hatóság munkatársainál is tájékozódtak az ügyben.
Kerestük az Integritás Hatóságot az esettel kapcsolatban, de csütörtök délelőtt még nem kívántak nyilatkozni. A HVG-nek az IH kommunikációs vezetője annyit mondott telefonon, hogy meg tudja erősíteni a főügyészség közleményében foglaltakat, de arról, hogy milyen ügyben zajlanak az „eljárási cselekmények”, és hogy pontosan mi történik a szervezetnél, nem mondott részleteket. Úgy fogalmazott, hogy még ő maga is a tájékozódás fázisában van.
A lap munkatársa az IH irodaházánál találkozott az oda érkező nyomozókkal, akik zacskókat és iratszállító dobozokat vittek be az épületbe. A helyszínen több rendőrautó is állt.
A család használhatta a hivatali autót
Csütörtök este az ügyészség újabb közleményt adott ki. Ebből kiderült, hogy a nyomozó főügyészség összehangolt akciót hajtott végre az ügyben, amelynek keretében több helyszínen – köztük az Integritás Hatóság épületében – végzett eredményes kutatást és lefoglalást.
Ezt követően a főügyészség gyanúsítottként hallgatta ki az Integritás Hatóság elnökét.
Novák Katalin (volt) köztársasági elnök (k), mellette Dabóczi Kálmán alelnök (b), Bíró Ferenc elnök (b2) és Molbusz Tímea alelnök (j2), valamint Windisch László, az Állami Számvevõszék elnöke (j2) az Integritás Hatóság vezetõinek kinevezésén a Sándor-palota Tükörtermében 2022. november 4-én. MTI/Máthé Zoltán
Az ügy hátteréről a nyomozó hatóság a következőket írta:
„A vonatkozó jogszabály alapján az Integritás Hatóság központi költségvetési szerv, amelynek elnökét a miniszterrel azonos juttatások illetik meg. Ennek megfelelően – egyebek mellett – egy hivatali gépkocsi személyes használatára jogosult. Az Integritás Hatóság az elnök gépjárműhasználatára egy felső kategóriás gépkocsit bérelt.
A megalapozott gyanú szerint a hatóság elnöke emellett egy másik gépjárművet is béreltetett az Integritás Hatóság vagyonának terhére. A szintén felsőkategóriás autót többnyire az elnök – hatósággal munkaviszonyban nem álló, így gépjárműhasználatra sem jogosult – felesége magáncélokra használta. A megkötött szerződés szerint ezen másik bérelt személygépkocsi havi bérleti díja kezdetben 475 285 forint + ÁFA volt, amely összeg később emelkedett.
Az Integritás Hatóság elnöke a vagyonkezelési szabályt megszegve közel 14 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak.
Az Integritás Hatóság elnöke ezen túlmenően – a hivatali helyzetével visszaélve – annak érdekében, hogy az igazgatóság másik két tagját (akik szintén pályázat útján választott és a köztársasági elnök által kinevezett elnökhelyettesek) törvényes jogaik gyakorlásából kizárja, bizonyos jogkörüket a jogszabályokkal ellentétesen korlátozta, egyidejűleg közhatalmi jogosítványait önhatalmúlag gyakorolta” – olvasható a közleményben.
A törvény lehetőséget ad rá
Jogászaink szerint a két autó használata alapvetően nem lenne jogszerűtlen. A törvény szerint ugyanis az IH elnökének miniszteri juttatások járnak. A 275/2015. (IX. 21.) Korm. rendelet 1. mellékletéből pedig 2020. jan 1-i hatállyal kivették azt, hogy „egy darab” személygépkocsi használatára jogosult a miniszter.
Vagyis: Biró akár több autót is bérelhetett jogszerűen.
Jogi szempontból érdekesebb kérdéseket vet fel az, hogy a személyes használatra is szolgáló hivatali gépkocsit vezethette-e jogszerűen az IH elnök felesége. Hivatali kocsi értelemszerűen nem bérelhető arra, hogy azt az állami vezető felesége használja, azonban ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán ne ülhetne más a volán mögé: a bevett államigazgatási gyakorlat szerint a munkáltatói jogkör gyakorlója engedélyével közeli hozzátartozó is vezetheti esetileg a hivatali gépkocsit. Nem tudjuk, Biró kért-e ilyen engedélyt a felesége számára, de az Integritás Hatóság különleges jogállása miatt az is kérdéses, kitől kaphatott volna ilyen papírt. Az IH vezetője fölött a munkáltatói jogkör gyakorlása nehezen értelmezhető jogi fogalom, hiszen a Hatóság független szerv.
Ugyanakkor a nyomozó hatóság arra hivatkozott, hogy az Integritás Hatóság elnöke megszegte „a vagyonkezelési szabályt”. Az IH etikai kódexnek közvagyon védelméről szóló fejezete szerint pedig
A Hatóság munkatársainak „kötelessége megvédeni, megfelelően és ésszerűen használni a közvagyont a feladataik elvégzése során. (…) A munkatárs a hatósági tevékenységének ellátására rendelkezésére bocsátott eszközöket csak hatósági tevékenysége céljából használhatja, a munkavégzéshez kapott felszereléseket a mindennapi munkavégzés ideje alatt felmerülő személyes céljaira csak a legszükségesebb mértékben, az általában szokásosan elfogadott gyakorlatnak megfelelően használhatja.”
Hogy Biró Ferenc ezt túllépte-e, megítélés kérdése – és majd a vizsgálat kideríti. Ami biztos, hogy Birónak szüksége lehetett a gépjámű(vek)re, ugyanis legfrissebb vagyonbevallása szerint nem rendelkezik saját autóval. Igaz ugyanakkor, hogy a bére havi bruttó 5 millió forint körül mozog.
Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke a szervezet működésének első évérõl tartott sajtótájékoztatón a Corinthia Budapest Hotelben 2023. december 7-én. MTI/Lakatos PéterMTI/Lakatos Péter
Az ügyészség szóvivője, Kovács Katalin egyébként a 444-nek azt mondta, Biró feleségét is meggyanúsították bűnsegédként elkövetett hűtlen kezeléssel. Hozzátette, az eljárás folyamatban van, a nyomozás elején járnak, így a gyanúsítottak és a gyanúsítások köre is változhat.
Visszautasítja a vádakat
Biró Ferenc csütörtök este rövid nyilatkozatot adott ki a Központi Nyomozó Főügyészség eljárásával kapcsolatban. Ebben az állt, hogy a hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel kapcsolatos gyanú alaptalan, és panasszal élt ellene.
„A mai napon kifejezetten a személyemet támadták, és ezen keresztül az Integritás Hatóságot kívánták ellehetetleníteni. Mindenkit biztosítok arról, hogy a Hatóság ugyanúgy végzi tovább a munkáját: szervezetünk mindig a legszigorúbb etikai és jogi normák szerint működött és működik. Emellett az Integritás Hatóságot megalapító törvény előírja az ügyészséggel való együttműködést, ennek teljes mértékben eleget teszek, biztosítom a teljes transzparenciát” – hangsúlyozta az IH elnöke.
Nem ez az első autós ügye
Az Integritás Hatóságnak nincs szerencséje az autóbérlésekkel. Az IH működésének elején a Magyar Hang figyelt fel arra, hogy a hatóság honlapján közzétett 5 millió forintot meghaladó szerződések listájában szerepel a Fidesz kedvenc őrző-védő cége, a Valton-Sec Zrt. Megkértük ezért a közpénzből működő hatóságot, hogy adják ki a céggel és további társaságokkal kötött szerződéseket.
Az Integritás Hatóság azonban ezt nem tette meg, helyette arra kértek minket, hogy személyesen fáradjunk be a Roosevelt téri, közel félmilliárdért bérelt, Dunára néző irodájukba. Így is tettünk, ám a beszélgetés nem nyúlt túl hosszúra. Biró Ferenc ugyanis közölte, hogy nem mutatja meg a szerződéseket, és nem hiszi, hogy meg kellene indokolnia, miért.
Szerinte ugyanis ezek a szerződések nem tartoznak harmadik félre.
Cikkünk megjelenését követően azonban mégis kiadták ezeket.
A dokumentumokból kiderült, hogy a Valton egy kívül fekete, belül bézs színű „prémium személygépjárművet” (272 lóerős, L&K felszereltségű Skoda Superb) biztosított Birónak, és a sofőrök „átlag feletti precizitással és határozott fellépéssel” rendelkeztek. A „biztonsági gépkocsivezetői szolgáltatás” díja nettó 1 150 000 forint/fő volt havonta, az autót pedig havi nettó 440 ezer forintért bérlik, és az üzemanyagot is a hatóság fizeti.
Az IH 5 millió forintot meghaladó szerződései között jelenleg egy autóbérlés szerepel: a Mercarius Flottakezelő Kft.-vel kötöttek rövidtávú bérleti szerződést gépjárművek bérlésére és üzemanyagra 6 582 440 forint értében a 2024.08.01. és 2024.12.31. közti időszakra. A szerződést közadatigénylésben kértük ki, amint választ kapunk, közzétesszük.
A Mercarius neve ismerős lehet már az Átlátszó olvasóinak. A cégről többször is írtunk, miután gyakran nyer vagy veszít érdekes körülmények között Mészáros Lőrinc autós cégével szemben a flottatendereken. A két cég közti lehetséges összejátszást most az NNI vizsgálhatja.
Hasonló ügyek – gyanúsítás nélkül
A hivatali visszaélés és a hűtlen kezelés vádja komoly dolog, ezekért a bűncselekményért akár több év szabadságvesztés is járhat.
Éppen emiatt tett feljelentést ismeretlen tettes ellen Hadházy Ákos országgyűlési képviselő is azután, hogy Orbán Viktor a Magyar Honvédség repülőgépén utazott el Egyiptomba, hazafelé azonban a gép tett nagyjából egy 1000 km-es kitérőt Olaszország felé, ahol később a miniszterelnököt és feleségét is lefotózták. Hadházy szerint Orbán Viktor azzal, hogy a honvédségi repülőgépet használta magáncélra, kárt okozott az államnak.
Az „ügyészség” már le is zárta a „nyomozást” Orbán pisai gépeltérítős magánútja ügyében. A feljelentésem után először…
A miniszterelnököt azonban nem találták bűnösnek: a nyomozó hatóság ugyanis viszonylag hamar megállapította, hogy nem történt bűncselekmény.
Hasonlóan nem történt felelősségre vonás a „Híd a munka világába” program kapcsán sem, amelynek során Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) többek között drága autókra (állítólag havi 500 ezer forintért béreltek Opel Corsákat) költötte a kapott százmilliókat, ahelyett, hogy a romák felzárkóztatását segítették volna elő. Az ügyben szintén Hadházy Ákos tett feljelentést 2015-ben, de bizonyítottság hiányában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) végül megszüntette a nyomozást.
De tudomásunk szerint annak sem lett büntetőjogi következménye, hogy Győr volt fideszes polgármesterének, Dézsi Csabának a város havonta közel egymillióért bérelt szolgálati autót, és Dézsi mindössze legfeljebb 28 777 forintot fizetett az Audi A8-as magáncélú használatáért.
Ezeknek – és sok más hasonló korrupciógyanús esetnek – a fényében nem csoda, ha többen úgy vélik, az Integritás Hatóság vezetőjével szembeni látványos fellépésnek valamilyen mögöttes politikai oka vagy célja lehet.
Kellemetlen ügyeket boncolgatnak
De miért gondolhatják azt sokan, hogy az eljárás vagy annak a nyilvánosságra hozása politikai indíttatású?
Az IH-t nem önszántából, hanem uniós nyomásra hozta létre az állam. Bár a működésére minden évben több milliárd forintot áldoz a kormány, jogköröket nem adtak a hatóságnak. Emiatt csak vizsgálódhatnak, de nem indíthatnak önállóan büntetőeljárást, mint a rendőrség vagy épp a NAV. Ennek ellenére több olyan esetet is kivizsgáltak és jelentettek a hatóságoknak, amelyek a regnáló hatalom számára kellemetlenek. Így például a lomb nélküli lombkoronasétányok, a túlárazott élelmiszercsomagok vagy épp Süli János fia szarvasmarhatelepének esetét is feldolgozták.
Biró Ferenc többször is hangsúlyozta, hogy az Integritás Hatóság jogkörei nem elegendők, továbbá még a biztosított jogkörök sem végrehajthatók. Az együttműködés az állami szervezetekkel akadozik, és érdemi információhoz való hozzáférésük rendszerszinten nem biztosított. Hogy az IH igazán hatékony legyen, ahhoz a jogkörök kiszélesítésére lenne szükség. Azért, hogy ezeket a jogköröket megkaphassák, Biró Brüsszelben is lobbizott. Emellett az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) főigazgatójával is nyilatkozatot adott ki a közös fellépésről.
Mivel nagyon úgy tűnik, hogy az uniós források egy jelentős részéről lemondhatunk a jogállamisági eljárás miatt, lehet, hogy a kormány úgy véli, már nincs szükség az IH-ra. Ahogy arra korábban a Szabad Európa is felhívta a figyelmet, a magyar törvény és a vonatkozó EU-tanácsi határozat sem szab időhatárt a szervezet működésének. Vagyis a pakliban elvileg akár a feloszlatása is benne van. Igaz, a lap itt még arra az esetre gondolt, ha az Orbán-kormány egyszer az EU elvárásaival összhangban rendezi az uniós pénzügyi érdekek és költségvetési források védelmét.
Az IH nemrég összetűzésbe került Balásy Gyula NER-es vállalkozó cégével illetve a Közbeszerzési Döntőbizottsággal is. Az IH kommunikációs tenderét ugyanis nem Balásy cége nyerte, amely emiatt megtámadta az eljárást. A KDB a vállalkozónak adott igazat, mert úgy ítélte meg, hogy az eljárás értékelése szubjektív volt, ami jogsértő. Az IH szerint viszont szakmaiatlan döntés született, ezért a bíróságra vitte az ügyet. A per még nem zárult le.
A két éve hivatalba lépett Biró Ferenc elhíresült mondása volt egy interjúban, hogy „nem a rendszer korrupt, az egyének azok”. Ehhez képest most éppen ez a nem korrupt rendszer vádolja egyéni korrupcióval.
Katus Eszter az Integritás Hatóság mellett működő Korrupcióellenes Munkacsoport tagja az Átlátszó delegáltjaként. Nyitókép: Biró Ferenc, az Integritás Hatóság imázsfilmjéből. Forrás: Youtube
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. A Tigra tulajdonosa Vertán György, aki Magyar Péter volt feleségének munkát, ex-barátnőjének pedig lakást adott.
Az ikladi polgármesteri hivatal szerint magánszemély kérelmére, “vagyonbiztonsági okból” zárták le ideiglenesen a közutat, melyen csupán egy farakás látható.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!