A közérdekű adatokról és azok nyilvánosságáról egy külön törvény szól Magyarországon, hiszen az adófizetőknek joguk van tudni, hogy mire költi az állam az általuk befizetett összegeket, vagyis a közpénzt. Két rövid animációs videóban magyarázzuk el, hogy pontosan mik is a közérdekű adatok, és hogyan lehet őket kikérni az illetékesektől.
„2011. évi CXII. törvény az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról” a pontos neve annak a jogszabálynak, ami ezzel a kérdéskörrel foglalkozik. A röviden Infotörvénynek nevezett regula lényege az, hogy a közpénzből működő intézmények (pl. egy minisztérium, egy állami hivatal, egy önkormányzat, egy állami vagy önkormányzati cég) döntései és kiadásai nem titkolhatók, azokról a köznek – a népnek, az embereknek, a lakosságnak, a nemzetnek – joga van tudnia.
A közérdekű adatok nyilvánossága maga az átláthatóság, ennek azonban az érintettek nem mindig örülnek. Pedig kötelező (lenne) a jogszabály és a józan ész szerint is.
Az állampolgárok és cégek által befizetett adó ugyanis az államkasszába kerül – ez a közpénz. Ebből működteti az állam az iskolákat, a kórházakat, a postákat, a hivatalokat, az önkormányzatokat, és ebből építik az utakat, hidakat, vasútvonalakat is.
Mivel ez mindenki pénze, mindenkinek joga van tudni, mire megy el.
Ezért minden állami és önkormányzati szervezetnek átláthatóan kell működnie: be kell számolniuk arról, hogy mire mennyi közpénzt költenek, és miért. Ezek a közérdekű adatok. A jogszabályok szerint a közérdekű adatok egy részét az állami és önkormányzati szervezeteknek, vállalatoknak maguknak is kötelező közzétenniük a honlapjukon, de közérdekű adatigénylésben más adatokat is ki lehet tőlük kérni.
Többek között közérdekű adat például, hogy mekkora összeget költöttek az óvoda építésére vagy a főút felújítására, mennyi jutalmat kapott egy polgármester vagy mennyibe került egy miniszter utazása.
Közérdekű adatokat közérdekű adatigényléssel lehet kikérni, amire az adatgazdák kötelesek válaszolni.
Adatigénylést postán, e-mailben vagy a KiMitTud-portálon keresztül adhatsz be. A KiMitTud a legegyszerűbb, mert itt csak bele kell tenned a kérdésedet a jogászaink által írt sablonba. Az adatgazda elérhetőségét sem kell keresgélned, mert a KiMitTudon már több mint 5000 intézménytől kérhetsz adatot, és ez a szám folyamatosan nő.
Ha esetleg nincs fent az adatgazda, akitől kérdezni akarsz, vagy nem válaszolnak neked, csak írj nekünk, és segítünk. Felvesszük az intézményt az adatbázisba, és megmondjuk, hogyan érdemes továbblépned.
Ami pedig a legjobb: a KiMitTudon minden adatigénylés publikus, vagyis nyilvánosan megnézheted, hogy mások milyen adatokra voltak kíváncsiak, és milyen válaszokat kaptak. Ez persze azt jelenti, hogy a te adatigénylésed is mindenki számára látható lesz.
A KiMiTudon már 25 ezer adatigénylés található, legyen a tied a következő! Regisztrálj még ma!
A cikk és a videó a Szabad Média pályázat keretében, az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely támogatásával készült. Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját. Videó és címlapkép: Átlátszó/Rick Zsófi
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Mindent bevallott, mégsem kell büntetéstől tartania az egykori ápolónak. Pedig videóra vette, ahogy megaláz egy beteget a Nagymágocsi Kastélyotthonban.
Még mindig nem tökéletes a 2015. évi milánói világkiállítás magyar pavilonja: most épp bútorokat és konyhai eszközöket vesznek a 4,4 milliárdos épületbe.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!