A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványt találták a legvonzóbb támogatási célnak azok a vállalkozások, amelyek a társasági adókedvezményt kihasználva támogatják a látványsportágakat. A székesfehérvári Videoton utánpótláscsapataként működő felcsúti együttes a labdarúgócsapatokhoz befolyt összes adókedvezményes támogatás közel ötödét kapta meg, azaz 2,8 milliárd forintot. Felcsúthoz képest elenyésző az egyes élvonalbeli labdarúgó-csapatokhoz beérkezett pénzek nagysága.
Megint a focisták jártak jól
Eddig 7,9 milliárd forint támogatást kaptak a látvány csapatsportágak a társasági adókedvezmények révén. Bár az intézkedés tavalyi bevezetésének egyik fő célja az volt, hogy a labdarúgáson kívül a többi csapatsportot is támogathassák az adózók, a jelek szerint megint a foci kapta a legtöbb pénzt: több mint 6 milliárd forintot. Tovább az első részre.
A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) adatbázisa szerint eddig összesen mintegy 15 milliárd forint folyt be a különböző labdarúgó csapatokhoz és közhasznú alapítványokhoz a társasági adókedvezmény (TAO) révén. Ezen felül, ahogy előző, a TAO-pénzekkel foglalkozó cikkünkben írtuk, az egyes szövetségek (jégkorong, kosárlabda, vízilabda, kézilabda, Magyar Olimpiai Bizottság) 7,9 milliárd forintot kaptak. Az MLSZ 6 milliárd forintos támogatásával együtt tehát a magyar labdarúgást a TAO 2011-es bevezetése óta több mint 21 milliárd forinttal segítették a vállalkozások.
A focicsapatok közül messze kiemelkedik A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány, amely összesen több mint 2,8 milliárd forintot kapott társasági adókedvezményből. Korábbi cikkünkben már írtunk róla, hogy a Felcsúti „Aranycsapat” Labdarúgó Stadion építésének pénzügyi hátterét pont ez az adókedvezmény adja. Akkori értesüléseink alapján az alapítványnál úgy számoltak, hogy 2,7 milliárd forint fog befolyni a TAO-ból, és ehhez adnak még 810 millió forintos önrészt – az infrastrukturális beruházásokhoz 30 százalék önrész kell, különben a támogatás nem hívható le. A számokból látszik, hogy a beérkezett támogatás mértéke picivel még túl is szárnyalta a székesfehérvári Videoton utánpótláscsapataként működő felcsútiak reményeit. Az MLSZ honlapján fellelhető adatok alapján egyébként 2,3 milliárd forintot költenek tárgyi, infrastrukturális beruházásokra, 439 milliót az utánpótlás-nevelésre és 69 milliót személyi kiadásokra.
Egész pályás bevásárlás Felcsúton
Felcsúti „Aranycsapat” Labdarúgó Stadion – ez a neve annak a több milliárd forintos, részben adókedvezményből megvalósuló stadionberuházásnak, amelyet a miniszterelnök által létrehozott alapítvány épít Orbán Viktor szülőfalujában. Az alapítvány májusban több százmillió forintért vásárolt földeket, februárban pedig három ingatlant vett a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia épülő szakiskolájához. Tovább a teljes cikkhez.
A felcsúti támogatásokhoz képest elenyésző a többi élvonalbeli labdarúgó-csapathoz beérkezett pénzek nagysága. A szintén stadionépítésbe fogó Debrecen 526 millió forint támogatást hívott le, ennek a nagy része (403 millió forint) tárgyi beruházásokra fog elmenni. Az utánpótlás-nevelésre 91 millió, személyi kiadásokra 31 millió forint jut. Az UTE 334 millió forinthoz jut, ők azonban ebből 279 milliót költenek az utánpótlásra, míg a maradékot tárgyi beruházásokra (42 millió), illetve közreműködői költségekre szánják. Az atlatszo.hu Kis Oligarchatározójában is szereplő Leisztinger Tamás a tulajdonosa annak a diósgyőri focicsapatnak, amely képzeletbeli listánk negyedik helyén áll, 285 millió TAO-forinttal. A DVTK-nál 204 millió forintot költenek infrastrukturális beruházásokra, 80 milliót utánpótlásra és félmilliót általános képzésre.
237 millió forintot adományoztak a vállalkozók az FTC-nek. A Felcsúthoz és Debrecenhez hasonlóan új stadiont építő Fradi azonban az utánpótlásra költheti el a TAO-ból beérkezett támogatás nagyobb részét, 179 millió forintot, de marad még a tárgyi (25 millió forint) és személyi kiadások (2,5 millió forint) fedezésére is. A Budapest Honvéd nem sokkal maradt le a Fraditól: 230 millió forintból 174 milliót utánpótlásra, 46 milliót pedig személyi kiadásokra fordíthatnak. Győrben 150 milliót költhetnek a 158 milliós támogatási pénzből a fiatal focisták fejlesztésére.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Októbertől a fideszes Győrfiné Dr. Hajdú Szilvia vezeti Aszódot, de a helyi lap októberi számában még az elődje szerepelt felelős kiadóként, és ez Győrfiné szerint nem volt jogszerű.
A Magyar Államkincstár nem akarja kiadni a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos támogatásának iratait, de a bíróság első- és másodfokon is erre kötelezte.
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!