A karácsonyi menü a magyar átlagbér 10, az osztráknak csak az 5 százalékát viszi el
Itthon az átlagbér egytizedét elviszi a halászlé, rántott hús, bejgli stb. előállítása az ünnepi asztalra. Ausztriában és Svájcban csak a fizetés 2-5 százalékát.
Folyamatosan mentik a háború által veszélyeztetett állatokat a harkivi önkéntesek. Jelenleg ezernyolcszáz állatról gondoskodnak, de folyamatosan érkeznek újak. Tudósító a macskák, kutyák, teknősök és halak között.
„Allergiás?”, kérdezi Jarina a harkivi lakótelepi épület alagsorában, az állatmenhely bejárata előtt. Kék, kórházi műanyag kalucsnit húzunk a cipőnkre, letesszük a kabátot. A kérdés értelmet nyer, amint belépünk az első terembe. És a macskák elkezdenek felmászni rám.
Rég nem örült nekem így senki.
„Nagyjából négyszáz macskánk van”, mondja Jarina, a pszichológusból lett állatmentő. A kétszáznyolcvan négyzetmétert több helyiségre osztották.
Ilyen lehet a macskaimádók édenkertje, ahová nézek, ahová lépek, ahová nyúlok, macska van. A szomszédban teknősök is.
A macskák ellenben akkor érezhetik magukat jól, ha ember van a közelükben, cáfolva a sztereotípiákat. Kíváncsian odajönnek, követelik a simogatást. Már amelyik nem mászik az ágakon, nem alszik falra szerelt fiók egyikében, vagy a fonott kosarakban, vagy akárhol.
A harkivi önkéntesek 2016-ban kezdtek állatokat menteni. Nem gondolkodtak nagyban, volt forródrót, netes elérhetőség, önkéntesek és évente ezer mentés. Volt folyóba esett kutya, közlekedési balesetben megsérült kutya, kútba esett állat, a leomlott fal alól mentett állat.
Főként kutyák és macskák, néha az autók elé ugró vad, mondhatni banális, mindennapos balesete. Az első menhelyen háromszáz kutya és nyolcvan macska volt. Aztán jöttek az oroszok, és az első menhelyet szétlőtték.
A kutyáknak most bérelnek egy területet, de elkezdték építeni az új menhelyüket, és ott a nagytestű állatoknak, lovaknak és teheneknek is lesz elég hely. A macskák alagsora saját tulajdon, „amikor kitört a háború, nagyon olcsón lett az ingatlan”, nyomott áron vették meg.
A háború más változást is hozott, sokkal több állatot kellett menteni. „Sokan azt hitték, három nap alatt vége lesz”, mondja Jarina. Gyorsan menekültek, az állatokat hátrahagyták a lakásokban, vízzel és néhány napnyi élelemmel.
Ám a háborúnak nem lett vége három nap alatt. És özönlöttek a megkeresések. „Törjük be az ajtót vagy az ablakot, csak mentsük ki az állatot.” A kimentett állatokat eljuttatták más városokba és országokba.
„Folytattuk a munkánkat, más körülmények között”, mondja Jarina. Állatkereskedésből is hoztak el a halakat, külön-külön becsomagolva, a vizet oxigénnel dúsítva.
„A halak is szenvednek a stressztől”,
napokba telt, amíg megnyugodtak. Most nagy akváriumokban úsznak.
A háború kitörése óta húszezer kétszázhetven állatot mentettek ki. Ez már akkora mennyiség, hogy pusztán önkéntesekkel nem lehet elvégezni a mindennapi feladatokat. Nagyjából százan dolgoznak az állatokkal, az állatorvosok és néhány dolgozó fizetés kap.
„Munkatársaink egy része Harkivba menekült, és tőlünk kértek munkát.” Munka pedig van bőven, Harkivban jelenleg ezer kutyáról kell gondoskodni, meg ötszáz macskáról és háromszáz kisebb-nagyobb állatról, lovakról, birkákról, csirkékről, kacsákról.
A menhelyhez klinika is tartozik,
Harkiv másik pontján keresem fel, a karantén és a műtő is ott van. A mentett állatokat átvizsgálják, szükség esetén kezelik, három hétig karanténban tartják, utána mehetnek a többi közé.
A klinikán nem keverednek az állatok, ketrecekben, hordozókban gyógyulnak, infúziót, kötést, gyógyszert kapnak. A ketrecen alapvető információk láthatók, például hogy honnan hozták el az állatokat.
Mindez bődületesen drága vállalkozás, csak a mentés költségei havi kilencezer euróra rúgnak. Ezért adományokat gyűjtenek, főbb partnerük a németországi PETA.
„Felülvizsgáltuk álláspontunkat, támogatjuk a gyors örökbefogadást”,
mondja Jarina. Arról le kellett mondani, hogy minden állatot a korábbi gazdájához juttassanak vissza. Kevesen tehetik meg, hogy újra állatot tartsanak, kevés a pénzük, nincs biztos lakhatásuk.
Inkább gyorsan elkészítenek minden papírt, engedélyt, és Európában bárhova eljuttatják az örökbefogadott állatokat.
Az állatoknak is az a legjobb, ha családhoz kerülnek, gyorsan megértik, hogy ez az új család, megnyugodnak, beilleszkednek.
De azoknak is lesz dolguk, akiket nem visznek el: a harkivi állatmentők lehetővé teszik a macskák simogatását, jót tesz az katonáknak és gyerekeknek is.
Makai József / Harkiv
Fotók: a szerző felvételei
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásItthon az átlagbér egytizedét elviszi a halászlé, rántott hús, bejgli stb. előállítása az ünnepi asztalra. Ausztriában és Svájcban csak a fizetés 2-5 százalékát.
Mutatjuk, hogyan alakult az adókedvezmények felhasználásának területi eloszlása, valamint a felhasználások száma és nagyságrendje.
Az adás itt újra meghallgatható.
A győri önkormányzat 1435 Ft/m2 átlagárat fizetett az Ipari Park miatt kisajátított termőföldekért. Szeged csak 444 forintot ad a gazdáknak a BYD kedvéért kisajátított földekért.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!