Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Az egész országra kiterjedő, minden gazdasági ágazatot érintő sztrájkkal tiltakoztak a munkavállalók a gazdasági megszorítások ellen Argentínában április 6-án. A nagyvárosokban hatalmas tüntetéseket tartottak. Nyomás alatt a Buenos Aires-i kormány. Szerzőnk kommunikáció-tudományt hallgat a córdobai egyetemen, Argentínában. A helyszínről írta riportját az Átlátszónak.
Csütörtök van, de mintha vasárnap lenne. Argentína második legnagyobb városában, Córdobában az időjárás meleg, csapadékos és szeles, a nap nem bújik elő. Az utcák kihaltak, hiányoznak az autóbuszok, a taxik, de még a sajátosan helyi taxiváltozat, a remis zöld autóit sem látni. A Plaza España – a budapesti Oktogonra emlékeztető tér a városközpontban – teljesen üres, még a rengeteg kóbor kutya is mintha visszahúzódott volna.
Amíg fényképezem a kilátástalanságot, egy autós lassít le mellettem. Kéretlenül, hangosan bókol. Nem akarom hallani. A macsóság most sem tart szünetet.
A bankok zárva vannak. Nem látni formaruhás iskolásokat, egyetemistákat sem. Nem nyitottak ki a benzinkutak. Nincs is nagyon miért: elfogytak az üzemanyagok. Néhány üzlet és étterem üzemel.
A közlekedési lámpáknál nem állítanak meg szélvédő-mosásért kolduló srácok, de egy trombitás utcazenész nem adja fel, ma is játszik.
A téren egy kisfiú érdeklődve bámul rám. Közelebb lép és elmeséli, hogy nem ment ma iskolába.
– Hol élsz? – kérdezem.
– Az utcán.
Lucasnak hívják. December óta hajléktalanok, ő és a szülei. Jelenleg a Caritas-ban, a katolikus egyház által üzemeltetett menhelyen töltik az éjjelt, de ott valamiért csak vasárnapig maradhatnak.
És utána? Fogalma sincsen. A szegénység sem szünetel.
Megérkezem a tüntetéshez gyülekező tömeghez. Argentínában nagy hagyománya és kultúrája van a demonstrációknak, a szabályokat az alkotmány rögzíti.
A tömegben szakmai egyletek és szakszervezetek lobogói. Ezen a vasárnapszerű csütörtökön tízezer dolgozó ment az utcára. Ennyien függesztették fel a munkát csak Córdobában, hogy tiltakozzanak a kormány ellen.
Dobok hangja hallatszik. A gyülekezet lenyűgöző méretű és békés. Az egyik nagy bevásárlóközponttal szemben felállított színpadon szónokolnak a szakszervezeti vezetők az áremelkedések és Mauricio Macri elnök gazdaságpolitikája ellen.
A neoliberalizmus az argentin népnek még több éhezést és még kevesebb munkát hozott. A nemzeti statisztikai hivatal, az INDEC adatai szerint az argentinok 30,3 százaléka szegény. Minden tíz argentinból hárman. 6,1 százalékuk pedig nyomorban él.
Az argentinok hozzáedződtek a gazdaság olyan súlyos betegségeihez, mint a hiperinfláció, az állandó és megállíthatatlan pénzromlás. Túléltük az 1989-es hiperinflációt, csakúgy, mint a 2001-es társadalmi, politikai és gazdasági válságot, annak olyan hozadékaival, mint például öt államfő egy héten belül, infláció, árfolyamkrízis, kifosztás, kizsákmányolás. Akárcsak az erre adott anarchista válaszok (piqueteros-mozgalom), illetve a gyáva neoliberalizmus, ami családokat hagy az utcán és gyerekeket oktatás nélkül.
A rossz politikai döntések kárvallottja a nép, amely, ha belefárad, utcára vonul és harcot hirdet. Mint most.
Csütörtök van, de mintha vasárnap lenne. A város utcái kihaltak. Csak a tüntető tömeg kelt útra reggel délelőtt tízkor – a hatalmas ország valamennyi nagyvárosában. Vonulnak a köztisztaságiak, az általános- és középiskolák tanárai, az egyetemi professzorok, állami és magánalkalmazottak, tömegközlekedésben dolgozók, taxisok, kamionsofőrök, légiforgalom-irányítók, banktisztviseők, a vendéglátásban és a kereskedelemben foglalkoztatottak.
Legyen vége az elbocsájtásoknak, legyen hatósági, kötött ára az alapvető szolgáltatásoknak, mint villany, víz, gáz, állítsák meg valahogyan a tavaly 40 százalékot elérő inflációt – ezt követelik Macritól.
Az egyik kivezényelt rendőr kérdésemre elmondta, hogy a tüntetés végig békésen zajlott. Beszámolt arról is, hogy az egyik televízió vágóképén egy réges-régi graffitit mutattak, igazolandó a “vandalizmust”. “Ez hazugság. A menet békés volt, a média párhuzamos valóságot közvetít” – mondta, de kérte, a nevét ne áruljuk el.
“Meghallja vajon Macri elnök az utcára vonult dolgozók százezreinek a hangját? Mintha megszakadt volna a párbeszéd” – mondja Raúl Quaglia, a córdobai tanárok érdekvédelmi szövetségének képviselője. Az oktatásban dolgozók fizetésemelést szeretnének elérni. A kormány azonban nem akarja meghallgatni őket. A tanítás márciusban kezdődött – ez az őszi félév kezdete a déli féltekén -, ám ahogy beindultak az órák, fel is függesztették az oktatást.
“Egyet értek azokkal, akik utcára vonulnak, de én inkább maradok és dolgozom” – ezt már egy belvárosi kereskedő mondta kérdésemre. Csakhogy általános sztrájk idején kuncsaftok sincsenek, hiszen a tömegközlekedés is leállt.
Buenos Airesben nem működik a metró, szünetel a légi közlekedés is. Córdobában metró nem a sztrájk miatt nincsen: a kétmillió lakosú városnak régi álma a földalatti, de még nem valósult meg.
A menet délután egykor ér véget, a színpadot lebontják, a közlekedés lassacskán helyreáll. Macrit és a kormányt erős nyomás alá helyezte a ritkán látott egységben fellépő hatalmas tömeg. A hivatalosságok válaszát azonban egyelőre nem ismerjük.
Sofía Jalil
Fordította Rádi Antónia
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!