Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A porig bombázott városban rekedt több tízezer ember – lázadók és civilek vegyesen – még mindig arra várnak, hogy távozhassanak az Aszád csapatainak gyűrűjéből.
December 17.-én, szombat délután még mindig arra vártak az Aleppóban rekedtek, hogy távozhassanak a kormányhoz hű csapatok által körbezárt és porig bombázott városból. Több tízezer éhes, fázó és sebesült ember – az utolsó, még életben maradt lázadók, hozzátartozóik és más, ostromgyűrűben rekedt civilek – várják, hogy a város kiürítéséről szóló újabb tárgyalásokon valami előrelépés történjen.
Az eredeti megállapodásra december 13.-án, kedden került sor, Törökország és Oroszország közbenjárására: „Minden fegyveres, családjaikkal és a sebesültekkel együtt, a kialakított folyosókon távozik, a maguk által önként megválasztott irányba” – mondta az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt Vitaly Churkin orosz nagykövet.
Csütörtök délután rövid ideig elindultak azok a konvojok, melyek a lázadók által ellenőrzött területekre vitték őket, azonban péntek reggel, alig egy nappal az akció kezdete után leállt Aleppó kiürítése. Ezalatt az idő alatt óta legkevesebb 6 ezer lázadó és civil távozhatott, azonban legalább további 50 ezer ember továbbra is a körbezárt városban várakozik.
Korábbi anyagunk:
Oroszország szerint egyébként a kiürítés „véget ért”, minden nőt és gyermeket kihoztak a városból. Ez a bejelentés azért baljós, mert – mint egy amerikai diplomata fogalmazott a The New Yorkernek – nem ez lenne az első eset, hogy Oroszország megszegi az adott szavát.
Még mindig nagyon sokan tartanak attól, hogy a város kiürítése valójában csak üres ígéret: a körbezárt embereket válogatás nélkül lemészárolják, ugyanúgy, ahogy az offenzíva idején legkevesebb 80 személyt – köztük 11 nőt és 13 gyermeket – végeztek ki az Aleppó keleti részén levő lakásokat módszeresen végigjáró kormányerők.
Ezt a félelmet az is táplálja, hogy az ostrom során az Aszadhoz hű fegyveresek nem sok jelét mutatták annak, hogy kímélni próbálnák a civil lakosságot. Úgy az orosz légierő bombázásai, mind a szíriai tüzérségi támadások nagyszámú civil áldozattal jártak, a kórházak, mentőautók valamint a segélyszervezetek munkatársai kiemelt célpontnak minősültek.
Ellentmondásos hírek jelentek meg arról, hogy miért állt le az akció. Az AFP tudósítója a szíriai biztonsági forrásokra hivatkozva azt mondta, a lázadók megszegték az egyezséget, nehéz fegyvereket és túszokat próbálva kivinni Aleppóból. Mások azt állítják, a kiürítés közben lövöldözésre került sor.
A legtöbb forrás szerint a kormány azért függesztette fel a város kiürítését, mert a lázadók közül az al-Kaidával kapcsolatban álló iszlamsták nem mentek bele abba, hogy két, a lázadók által ostromolt városból, az Aleppótól körülbelül 50 kilométerre levő, az Idlib tartománybeli síita többségű Kafraya és Fuaa településekről is kimenekítsék a sebesült civileket. Úgy tudni, ez az aleppói offenzívában fontos szerepet játszó Irán kérése volt.
A brit székhelyű Syrian Observatory for Human Rights alátámasztotta ezt a verziót, hozzátéve, hogy az Aszadhoz hű erők megállították a konvojt, miután a lázadók elutasították, hogy Kafraya és Fuaa lakossága is távozzon.
A keddi megállapodást a lázadók és a kormányhű erők között egyszer már megszegték: szerdán néhány órára ismét összecsapásokra került sor Aleppóban – csütörtök délután aztán egy, a kormány által biztosított buszokból és mentőkből álló konvoj elkezdte a lakosok és a lázadók kimentését.
A konvojhoz az éjszaka folyamán magángépkocsik csatlakoztak – a Syrian Observatory for Human Rights szerint mintegy 8500 személyt sikerült az ostromgyűrűből kivinni. A szíriai kormánymédia hasonló, 8000 körüli számot mondott. Az aleppóiak Khan al-Aasalnál, egy, Aleppótól 10 kilométerre, a török határ közelében levő településen gyülekeznek – onnan aztán vagy menekülttáborokba, vagy pedig rokonokhoz utaznak.
Már megint itt van az év vége. Most itt a lehetőség, hogy úgy támogasd a munkánkat, hogy ezzel egy karácsonyi ajándékra is szert teszel. Ha előfizetsz egy évre, akkor névre szóló 2017-es Átlátszó Támogatói Kártyát küldünk. Újfajta átlátszós póló is van. Részletek itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!