Határozatlan időre felfüggesztette a bátonyterenyei akkumulátor-feldolgozó tevékenységét a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal augusztus 22-én. A most megjelent hatósági közlemény szerint az üzemben sorozatosan megszegték a működéssel és hulladékgazdálkodással kapcsolatos előírásokat – ezekről az Átlátszóban többször is beszámoltunk, legutóbb egy 31,2 forintos bírságról írtunk. Az üzemben a működés csak akkor indulhat újra, ha megszüntetik a jogszerűtlen és biztonságot veszélyeztető állapotokat.
Lépett a hatóság a SungEel Hitech Hungary Kft. Bátonyterenyén lévő akku-feldolgozója ügyében: „határozatlan időre” felfüggesztették az előírásokat sorozatosan és súlyosan megszegő üzem működését. Az erről szóló közlemény augusztus 23-án jelent meg a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal honlapján. Eszerint eddig hat alkalommal büntették meg a céget összesen 100 millió forintra, ezt követően döntöttek a tevékenység felfüggesztéséről.
A bátonyterenyei akkumulátor-újrahasznosító üzem botrányos működéséről már több cikkünkben beszámoltunk. Tavaly nyáron megírtuk, hogy 2022. július 19-én robbanásos baleset történt az üzemben, melyben négyen megsérültek. A közadatigényléssel megszerzett büntető határozatokból kiderült: a júliusi balesetet egy engedély nélkül használt darálógép felrobbanása okozta, s az üzemben katasztrófavédelmi engedély nélkül indult meg a veszélyes anyagok feldolgozása.
A kiadott engedély alapján Bátonyterenyén évi 28 ezer tonna selejtes akkumulátort fogadhatnak és dolgozhatnak fel; a hibás akkuk elsősorban a gödi Samsung SDI és a komáromi SK Battery gyárából érkeznek.
A bírságokkal sem sikerült rábírni a céget a szabályos működésre
Idén júniusban aztán újabb havária-eseményről számoltunk be: az üzemben tűz ütött ki, mely nagy riadalmat keltett a bátonyterenyeiek körében. Mint kiderült, a tűzesetet egy túlhevült darálógép kigyulladása okozta. Ez a baleset szerencsére személyi sérüléssel nem járt – szemben a SungEel Kft. szigetszentmiklósi akku-feldolgozójában történt márciusi tragédiával, ahol egy munkagép felrobbanása két halálos áldozatot is követelt.
A sorozatos balesetek, a vízszennyezés ténye és az üzem környezetében tapasztalt vegyszerbűz miatt Bátonyterenyén civil kezdeményezésre lakossági fórumot is tartottak júniusban. Ezen a fórumon, ahol a hatóságok és a cég képviselő a meghívás ellenére nem jelentek meg, a helyiek hangosan tiltakoztak az üzem szabálytalan és veszélyes működése miatt, s többen a gyár bezárását követelték.
A bátonyterenyei üzemben azonban továbbra sem mentek rendben a dolgok. S bár erről a hatóságok semmilyen formában nem kommunikáltak, az Átlátszó kiderítette: egy májusban kiadott büntető határozat szerint a hatósági ellenőrök több mint ezer darab fémhordóban engedély nélkül és szabálytalanul tárolt hulladékot találtak, s emiatt 31,2 millió forintos hulladékgazdálkodási bírságot szabtak ki a cégre. A helyszíni ellenőrzés során a szakemberek az üzemcsarnokokban és a telep környezetében is erős oldószer szagot éreztek és magukon bőrkiütést, bőrpírt, valamint a torokkaparás és szájfájdalom tüneteit tapasztalták.
Július elején aztán egy újabb bírságolásról juttatott el a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal egy közleményt az MTI-hez, melyről több médium, elsőként a telex.hu is beszámolt. Eszerint a hatóság közel 50 millió forintos büntetést szabott ki a SungEel Kft.-re, mert az egyes hulladéktípusokból a megengedettnél nagyjából 1600 tonnával többet gyűjtöttek és hasznosítottak a bátonyterenyei üzemben. A bírságról szóló határozatot azonban nem tették közzé, s nem töltötték fel az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszerbe sem.
Mi azonban közadatként kikértük a dokumentumot, amiből kiderül: a megengedettnél közel 1600 tonnával több hulladékról a hatóság nem a bátonyterenyei üzem ellenőrzése során szerzett tudomást. A szabálytalanság annak kapcsán derült ki, hogy a SungEel Kft., s partnere, a bátonyterenyei üzembe hulladékot szállító Éltex Kft. tavalyi évről szóló hulladékbevallása nem egyezett. A cégek nyilatkozatai alapján azonban sikerült az ellentmondást tisztázni, s eszerint a SungEel hibázott, mert nem tüntette fel a valóságnak megfelelően az egyes hulladéktípusokat a bevallásában.
A hatóság megelégelte a szabálytalan működést
A Nógrád Vármegyei Kormányhivatal közleménye szerint a bátonyterenyei üzemre a „fokozatosság elve alapján” szabtak ki egyre nagyobb bírságokat; eddig hat alkalommal, összesen több 100 millió forintra büntették az üzemet működtető céget.
A közlemény ugyanakkor arról is ír, hogy a bátonyterenyei üzem a környezetet nem szennyezte. „A rendelkezésre álló eredmények szerint a szabálytalanságok környezetszennyezést nem okoztak” – olvasható a szövegben. Csakhogy a talajvízszennyezés az üzem területén tényszerűen igazolható: közadatigényléssel az erre vonatkozó hatósági dokumentumokat is megkaptuk. Arzén és különböző szénhidrogén-származékok a talajban és a talajvízben is határértéket meghaladóan vannak jelen az üzem területén, állapítja a vízügyi hatóság határozata,
Az eddig kiszabott bírságok azonban valóban nem tűntek elég hatásosnak. Korábban megírtuk, hogy a büntetési összegek nagyon kicsik a SungEel Kft. tavalyi 18,5 milliárdos nettó árbevételéhez és 1,6 milliárd forint profitjához képest. Az üzem működésének határozatlan időre történő felfüggesztése viszont vélhetően nagyobb „érvágást” jelent majd a cégnek, mint az eddigi bírságolás. A hatósági döntés szerint „A munkavégzés az üzemben akkor indulhat újra, ha a cég megteremti a jogszerű működés feltételeit, amelyhez a jogszabályoknak megfelelő módon szükséges rendeznie a túltárolt hulladék helyzetét is.”
Hogy a „túltárolt” hulladékmennyiséget miként kell majd rendezni, az nem derül szövegből. Mindenesetre a közleményt a hatóság egy, a hulladékok elszállítására vonatkozó, vélhetően a lakosságnak szóló figyelmeztető megjegyzéssel zárja, mely szerint „a helyi lakosok a működés felfüggesztése idején is érzékelhetnek áruforgalmat az üzem környékén.”
Ez a cikk a Közös Értékeink Program támogatásával készült. Címlapkép: A SungEel HiTech Hungary Kft. második üzeme a bátonyterenyei ipari parkban a megnyitójának napján, 2021. július 7-én. MTI/Komka Péter
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Míg a Szigetszentmiklóson működő akkufeldolgozót nem tartja környezetre veszélyesnek a város polgármestere, a SungEel Kft. másik, bátonyterenyei üzemének új engedélye miatt perre ment a helyi önkormányzat.
Bár a kormány 2024 óta környezetvédelmi engedélyhez köti az akkumulátorok előkezelését és feldolgozását, Pest megyében mégis több üzem enélkül működik.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!