Milliárdos megbízás a Nézőpont Csoport cégének a Miniszterelnöki Kabinetirodától
A nyertes Observer Budapest Médiafigyelő Kft. alvállalkozóként bevonja a Mráz Ágoston Sámuel tulajdonában álló Ceper Central European Perspectives Zrt.-t is.
Dézsi Csaba Andrásnak, Győr fideszes polgármesterének szívügye a 600 milliárd forintra saccolt kulturális negyed felépítése a városban. A kormány azonban a nehéz gazdasági helyzet miatt egyelőre kihátrált a projekt mögül, ami annyira grandiózus, hogy „még Budapestnek is sok lenne”. Regisztráltunk az éves közmeghallgatásra, hogy végre választ kapjunk arra a kérdésre, hogy Dézsi továbbra is kitart-e a projekt mellett. Mindeközben kiderítettük, hogy a gazdasági nehézségekkel küzdő város az elmúlt években 90 milliót költött a kulturális negyed előkészítésére. A régi színház felújítása és az új mélygarázs együttesen 40 milliárdra becsült építése pedig épp amiatt maradt el, mert a Borkai Zsolt helyébe lépő új polgármester a kulturális negyedben képzelte el az új színházat.
A Győrben élők már sokat hallhattak a kormánypárti városvezető, Dézsi Csaba András nagyszabású tervéről, országszerte azonban kevésbé. A polgármester 2020-ban egy 600 milliárd forintba kerülő új kulturális negyedet álmodott meg. A projekt megvalósításához a korábbi Rába-gyár területét szemelte ki.
A Mosoni-Duna partján egy teljes városrész épülne. Nemcsak a színház költözne át a belvárosból, hanem a bábszínház, a balett, a filharmonikus zenekar, a korábbi ifjúsági ház is. Lenne ott még közlekedési múzeum, hajókikötő, továbbá irodaházakat és szállodát terveztek ide. Az egyik legnagyobb attrakció a fejlesztési terület közepén kialakított hajózható csatorna lenne, ami által a fás terület egy mesterséges szigetet alkotna.
„Építünk egy új városközpontot. Olyat, mint Párizsban, ahol, ha megállunk a Diadalívnél, egyik oldalra eltekintünk, ott van az új Párizs, a hátunk mögött pedig a Concorde tér és a Tuileriák” – ecsetelte lapunknak a grandiózus tervét Dézsi, – amikor még szóba állt az Átlátszóval.
„Bármikor megmondhatom a véleményem a fociról” – interjú Dézsi Csaba András győri polgármesterrel | atlatszo.hu
Az Átlátszónak ritkán ad ilyen részletes, hosszú interjút országosan ismert Fidesz-politikus. Dézsi Csaba András, az idén januárban, Borkai Zsolt lemondása után megválasztott győri polgármester azonban válaszolt a kérdéseinkre. – Ön nemrég azt nyilatkozta, hogy valójában csak mostantól, az ön megválasztásával lett igazán fideszes városvezetés Győrben.
Az álmok azonban nem találkoztak a valósággal. A gigantikus beruházást normál körülmények között még lehet, hogy támogatta volna a kormány az adóforintokból. Viszont 2020-ban jött a koronavírus, 2022-ben az orosz-ukrán háború, amelyek nehéz helyzetbe sodorták az országot és Győrt is. 2021 elején pedig már arról beszélt Dézsi, hogy nem kizárt: az önkormányzatnak hitelt kell felvennie.
Mindez a fideszes győri városvezetőt nem tántorította el a kulturális negyedtől: 2021 elején, a koronavírus-járvány egyik csúcspontján is bizakodó volt, ősszel pedig a kulturális negyedről készült látványvideót osztott meg.
A polgármester csak a gazdaság fellendülésében és a kormányzati támogatásban reménykedhet, amire egyre kevesebb a remény. A kormány álláspontjáról annyit lehet tudni, amit Gulyás Gergely kancelláriaminiszter mondott a választások utáni kormányinfón: „vannak olyan vélemények, hogy az elképzelés olyan mértékben grandiózus, hogy még Budapestnek is sok lenne.” „A tervek és a racionalitás viszonyáról vannak még viták” – tette hozzá a miniszter. Nagyon komoly (és drága) munkálatokat igényelne tehát a rozsdaövezeti pusztaságból kulturális paradicsomot teremteni.
Szerettük volna megkérdezni a polgármestert arról, hogy továbbra is kitart-e a terve mellett, és hogy eddig mennyi pénzt költöttek a beruházásra.
Személyesen Dézsinél először tavaly november 24-én próbáltunk a fenti témában érdeklődni. Odamentünk a helyi közszolgálati média, a Győr Plusz székházához, hogy elcsípjük a reggeli műsorban való szereplése után, de nem állt szóba velünk. Azért kényszerültünk erre, mert 2022-ben Győrben nemigen voltak olyan minden tudósító számára nyilvános, előre meghirdetett sajtótájékoztatók, ahol a polgármesternek élőben lehetett volna kérdést feltenni.
Így aztán jeleztük kérdezési szándékunkat a tavaly november 29-én megtartott közmeghallgatáson. Itt a jogszabály szerint, a helyszínen történt regisztráció után bármelyik ott megjelenő helyi lakos hozzászólhat, illetve kérdést, észrevételt fogalmazhat meg.
A polgármester a közmeghallgatáson az Átlátszó tudósítójának kérdésére elmondta, hogy még 2021 decemberében is úgy tűnt a kormánnyal való tárgyalásokon, hogy biztosítanak a tervezésre forrást, „de végül a válság idején ez a támogatás elmaradt.” Arra kérdésünkre pedig, hogy a jelenlegi helyzetben is kitart-e a terve mellett, a városvezető úgy fogalmazott:
„Nem, nem mondunk le róla, mert fantasztikus adottságai vannak a területnek”.
Szaksz Vince győri főépítésznek a közmeghallgatáson adott válasza szerint eddig nagyságrendileg körülbelül 80 millió forintot költöttek a kulturális negyed tervezésére. Szaksz szerint a geodéziai felmérés, a talajmechanikai és a környezetvédelmi vizsgálat 45 millióba került, a koncepcióterv, a telepítési tanulmányterv pedig körülbelül 30-33 millió forint volt.
A pontos számokat, összegeket az Átlátszó ezután e-mailben megkérdezte a polgármestertől, arra egyelőre nem jött válasz. Átnéztük a város Üvegzseb felületét, ahol megtalálható, hogy
Az ügyvédi díjjal együtt a költségek közel 90 millióra rúgnak.
A RAS Design Kft.-nek nem elérhető a 2021-es beszámolója, az azt megelőző években 37 milliós nettó árbevételt értek el. A kft. jelenleg működik, de a cégről számos negatív információ található a cégadatbázisban, számos végrehajtást rendeltek el, majd szüntettek meg ellenük.
90 millió forint a 600 milliárd forinthoz képest nem tűnik soknak, azonban Győr jelenlegi anyagi helyzetében ez is komoly összeg. Az energiaválság miatt ugyanis jó pár helyi állami és/vagy önkormányzati, közpénzes beruházás elmaradt vagy csúszik.
Győr már az energiaválság előtt befékezett: több beruházás is elmaradt vagy késik | atlatszo.hu
Idén nyárra tervezték a megújult győri Adyvárosi Sportcentrum átadását, ez azonban elmaradt. Rákérdeztünk a beruházónál ennek okára, illetve arra is, hogy mikor fejeződik be a felújítás. Fűzy András, a Széchenyi Kosárlabda Akadémia és az UNI Győr kosárlabdacsapat elnöke az Átlátszó kérdésére elmondta, „a létesítmény 2023 első negyedévében lesz átadva”.
Győrben a megszorítások már a 2022-es választás előtt elkezdődtek: az óvodai dolgozóknak az étkezési lehetőségét, aztán a ruhapénzét vették el. Mindez a távfűtéshez beszerzett földgáz drasztikus megdrágulása miatt történt. A választások után, ősszel pedig jó néhány helyi kulturális intézmény, sportlétesítmény átmenetileg bezárt, illetve csökkentett, rövidített nyitvatartással üzemel. A győri adventi vásár díszkivilágításának elmaradásáról, az elsötétült ünnepi rendezvényről pedig még a New York Times is írt. (Végül a lakossági elégedetlenségre reagálva egy szerényebb díszkivilágítást mégis biztosított az önkormányzat.)
A kulturális negyed terve onnan indult, hogy a helyi színházat akarták felújítani az előző polgármester idején. A Borkai-korszak utolsó éveiben részletes tervek születtek a színház, valamint a körülötte lévő tér felújítására, illetve egy mélygarázs építésére. Aztán a fideszes Borkai Zsolt szexbotrány miatti lemondása után, 2020 januárjában megválasztott Dézsi Csaba András leállította (pontosabban el se kezdte) a beruházást.
Kérdés, mennyire volt racionális döntés 2020-ban a jóval kisebb összegből megvalósítható színház-, és térfelújítást lefújni, és a helyére egy ekkora gigaprojektet beharangozni. A kulturális negyed érezhetően más nagyságrend, mint a színházfelújítás. Utóbbi a volt igazgató, Forgács Péter szerint önmagában (a mélygarázs és a tér nélkül) eredetileg 9 milliárd forint lett volna, a kulturális negyed viszont a polgármester elmondása szerint 600 milliárd forint.
Összehasonlításképp: 40 milliárd forintba került volna a mélygarázs, a színház, és a tér megújítása.
Az 1978-ban átadott, tehát több mint negyvenéves régi színházépület rossz állapotban van, ezt senki nem tagadja. Forgács Péter, volt színházigazgató szerint az épület állapota katasztrofális.
„Számtalanszor hozta be nekem a színház mérnöke a csöveket, amiket a vizesblokkokból kiszedtünk. Ha azt megmutatnám valakinek, olyan csövet látna, amin van hetven lyuk. (…) Most ez az épület a pengeélen táncol: ha egy nyomócső, vagy bármi eltörik, akkor a színházat azonnal be fogják zárni”
– összegezte a problémákat tavaly nyáron az intézmény korábbi vezetője.
Dézsi Csaba András a nekünk adott 2020 nyári interjújában azzal indokolta a Borkai idején indult színházfelújítási beruházás lefújását, hogy
„Egy olyan mélygarázst terveztek a színházhoz, amit, ha én megépítenék, mint polgármester, akkor utána azt mondanák, hogy ki volt az a hülye, aki ezt megépítette? Mert senki nem venné igénybe ezt a garázst, senki nem fog a színházból kilépve másfél órát várni arra, hogy megkapja az autóját. Addig ott ácsorogjon? Ez egy nonszensz, elhibázott dolog, és nagyon-nagyon komoly költségekbe került a tervezés is, és komoly költségekbe kerülne ezt megépíteni”.
Ezt a közmeghallgatáson is elmondta a fideszes városvezető, de akkor már háromórás várakozási időről beszélt a mélygarázs esetén. (Az automata mélygarázsban nem a gépkocsivezetők parkolják le az autójukat, hanem a rendszer helyezi be azokat az üres helyekre.)
Levélben több kérdést feltettünk Dézsi Csaba Andrásnak. Többek között arra voltunk kíváncsiak, hogy a másfél vagy a háromórás várakozási idő-e a helytálló, megismerheti-e a nyilvánosság a hatásvizsgálatokat. Megkeresésünkre azonban nem jött válasz.
Máshonnan viszont kaptunk érdemi információt.
„A tervezők azt is modellezték, hogy mennyi idő alatt lehet teljesen »leüríteni« az automata mélyparkolót. A Dézsi Csaba András által említett másfél órás várakozás erre vonatkozhatott, hogy az utolsó autós ennyi idő után jutna az autójához. Ez nyilván csak elvi lehetőség lett volna, hogy a teljes mélyparkolót a színház látogatói foglalták volna el és ők az előadás után egyszerre is akartak volna távozni. Hozzátenném, modellezésre került egy hagyományos (nem automata) mélygarázs is, amelynek a teljes leürítése ennél lassabban történt volna meg a tervezők szerint”
– mondta el az Átlátszónak a beruházás előkészítésének folyamatára belülről rálátó forrásunk.
A projekt munkálataiban részt vevő szakember elismeri, hogy ez egy rendkívül költséges, akkori áron 40 milliárdosra saccolt építkezés lett volna.
„Ekkora méretű parkoló létesítése ott másképp nehezen lett volna kivitelezhető, ugyanis a felszín alatt a győri vár fala nem tette volna lehetővé a hagyományos mélygarázs építését. Vagyis ha egyszerre kívánjuk megoldani a színház felújítását és a parkolást, akkor műszaki szempontból ez lett volna az optimális megoldás. Nem véletlen, hogy a közgyűlés által korábban, még jóval a tervezés előtt elfogadott győri belvárosi parkolási koncepció is tartalmazta azon a ponton egy mélyparkoló létesítését”
– mondja a tervezés egyik bennfentese.
Forrásunk szerint a terv mellett és ellene is szólnak érvek, azt azonban nem tartja jó döntésnek, hogy Dézsi Csaba András úgy vetette el a beruházást, hogy azt érdemben megversenyeztette volna. Megkérdeztük a polgármestert, hogy terveznek-e bármilyen felújítást a színház jelenlegi épületében, azonban erre a kérdésünkre sem érkezett válasz.
Papp László Tamás
Címlapkép: Dézsi Csaba András polgármester és a kulturális negyed látványterve (fotó: Átlátszó szerkesztés, Dézsi Csaba András / Facebook). A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA nyertes Observer Budapest Médiafigyelő Kft. alvállalkozóként bevonja a Mráz Ágoston Sámuel tulajdonában álló Ceper Central European Perspectives Zrt.-t is.
A Debrecen szomszédságában lévé Mikepércs a leginkább érintett a tervezett akkumulátor-gyár ügyében, információt azonban alig kapnak az ott élő lakosok.
A Kiskunhalasi Semmelweis Kórház közadatigénylésünkre nem csak a 2021-ben ápolt betegek számát, hanem a rezsikiadásokat is közölte.
Szaunás székház, nemzetközi politikai dzsembori, milliárdok ingatlanra, mutatós jobboldali folyóiratok, interjú Orbán Ráhellel — közpénzes alapon.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!