Munkaerőhiány állhat a az egyik szombathelyi kisposta zárvatartása mögött
Háromnegyed éve nem nyitották ki az egyik szombathelyi kis postát. A hivatalos válasz szerint a fűtési rendszert korszerűsítik, de elképzelhető,...
Rövidesen aláírásokat kezdenek gyűjteni az Érddel szomszédos Diósdon azok a helyi civilek, akik szerint a település polgárai elől elzárják a legfontosabb információkat a térségben évekkel ezelőtt befejezett szennyvízelvezetési beruházásról. Az Érden, Diósdon és Tárnokon tető alá hozott 34 milliárd forintos projekt Magyarország egyik legnagyobb környezetvédelmi beruházása volt.
A kezdeményezést elindítók nem értik, hogy miért húzódik ilyen sokáig az elszámolás a lakosság által befizetett önrésszel. A költségvetésből és az EU-tól utólag kapott támogatások kiválthatnák a helyiek által befizetett érdekeltségi hozzájárulások jelentős részét. A diósdi civilek szerint az elszámolás után vissza kellene kapniuk a befizetett pénz egy részét.
A kezdeményezők akcióját támogatja az önkormányzati képviselőtestület egyik független tagja. Novákovics Ferenc az Átlátszónak elmondta, szeretnének a csatorna-beruházás kapcsán tiszta képet kapni a víziközmű-társulat működéséről, a tagi hozzájárulások és a támogatásként megkapott összegek felhasználásáról.
„Az elszámoltatást annak ellenére halogatják, hogy azt egyre több érintett kéri” – írja Novákovics. A víziközmű-társulatokat az adott település tagjai azért hozzák létre, hogy a lakosságtól beszedett úgynevezett érdekeltségi hozzájárulásokból finanszírozzák a csatornaberuházást. Fő szabály szerint a projekt lebonyolítója a társulat. Az itteni projektet viszont az Érd, Tárnok és Diósd önkormányzatai által létrehozott társulás vezényelte le.
A civilek azért kérik a diósdiak támogató aláírását, mert szeretnék, ha a társulat összehívná a csatornaberuházás összes érintettjét egy taggyűlésre. Azt akarják elérni, hogy a beruházás összes fontos adata és dokumentuma nyilvánosságra kerüljön.
A kezdeményezők alapvető dolgokat kérnek: hozzák nyilvánosságra például a társulat alapszabályát, a küldöttgyűlések jegyzőkönyveit, döntéseit, pénzügyi beszámolóit.
Néhány adat szétszórva a társulat vagy az igazságügyi tárca honlapján, illetve a helyi hivatalos sajtóban elérhető, de a társulat honlapján nem lehet megtalálni például az alapszabály egységes szerkezetbe szerkesztett változatát.
A legfontosabb követelés azonban az elszámolási eljárás mihamarabbi megindítása és az érdekeltségi hozzájárulás arányos részének visszakövetelése.
Az egyik kezdeményező, aki egyelőre név nélkül nyilatkozott az Átlátszónak, elmondta, a Tárnokon élő Mihályiné Opéczy Mária magányos küzdelme keltette fel az érdeklődését. „Sokáig azt hittem, hogy Diósdon minden rendben van, mert az országos sajtóban a csatornaberuházásról szóló cikkekben Diósdot nem említették.”
Egy másik aktivista a tévében látta a tárnoki hölgy küzdelmét, majd keresni kezdte a neten az erről szóló cikkeket, és amit talált, azon nagyon meglepődött. „Az Átlátszó cikkeit olvastam, felraktam a helyi csoportba, de ekkor már mások is keresgélték a híreket a csatornaberuházásokról. Érdemes megnézni a társulat honlapját. Nincs alapszabály […], küldötti elérhetőség. Soha nem került fel meghívó a taggyűlésekre, mindig utólag a Diósdhéjban című lapból értesülünk, hogy taggyűlést tartottak.” Forrásunk elmondta, hogy
egyelőre az ismeretségi körükben kezdik meg az aláírások gyűjtését, később döntenek arról, hogy a település forgalmasabb részein folytatják-e az akciójukat.
Sohajda Lajos, a víziközmű-társulat intéző bizottsági elnöke azt írta az Átlátszónak, hogy a projekt minden érdemi eseményéről a város ingyenes havilapjában tájékoztatják az érintetteket. Szavai alapján arra lehet következtetni, szerinte nem gond, hogy az alapszabály nincs fenn a havi 33 ezer forintból üzemeltetett társulati honlapon, hiszen az okmány „a jogszabályban előírt hivatalos helyeken elérhető”, ezen kívül a társulat irodájában a tagok megtekinthetik.
A beruházást évekkel ezelőtt befejezték. A kifejezetten az elszámolási eljárások felgyorsítása érdekében módosított vízgazdálkodási törvény szoros határidőkkel a víziközmű befejezéséhez köti az elszámolási eljárást, vagyis annak a folyamatnak a megindítását, amelynek végén adott esetben vissza kell fizetni a lakossági önrészt vagy annak bizonyos hányadát.
Sohajda intézőbizottsági elnök meghökkentő jogelméleti okfejtéssel válaszolt arra a kérdésünkre, hogy a beruházás évekkel ezelőtti befejezése ellenére miért nem kezdődött el az elszámolás: „A hivatkozott jogszabály általános érvényű” – állítja az elnöke, továbbá „az elszámolási eljárás kezdési időpontját meghatározó előzmények, ezen belül a banki hitel finanszírozása, működési költség biztosítása, elmaradt tagi befizetések bevonása miatt [az elszámolási eljárás] ez ideig nem volt megkezdhető.”
A víziközmű-társulat honlapjának utolsó híre szerint rendkívüli taggyűlésre készülnek. A város önkormányzatának június 28-i ülésén pedig az hangzott el, hogy a társulat decemberre tervezi kitűzni azt az ülését, amelyen döntenek a megszűnésről.
Kis Zoltán (Érd)
A képen a diósdi szennyvízcsatorna 2014. márciusi ünnepélyes átadása (kép forrása: Facebook – Szolnoki Gábor)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHáromnegyed éve nem nyitották ki az egyik szombathelyi kis postát. A hivatalos válasz szerint a fűtési rendszert korszerűsítik, de elképzelhető,...
Lassan mindennaposak hazánkban a madárfészek-leverések, ezek elkövetőit azonban általában csak kisebb pénzbüntetéssel sújtják a kiszabható szabadságvesztés helyett. Így járhat az...
Furcsa problémát okoz a feszültség-ingadozás a Csongrád megyei Kübekházán: pár másodperces áramkimaradás vagy áramingadozás esetén is leállhat az uniós százmilliókból...
A háztartásonkénti 250 ezer forintot öt év alatt fizetik vissza szociális támogatás formájában, és csak bizonyos feltételek megléte esetén.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!