A Parlamentben is téma volt, hogy meddig marad az EHÖK felügyelőbizottságában Török Márk?
Ezt a kérdést tette fel Ungár Péter, LMP-s képviselő Dr. Kásler Miklósnak, az Emberi Erőforrások Minisztériumát vezető miniszternek idén júniusban....
Még 2019-ben kezdett el a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a hazai kreditrendszerrel foglalkozni. A munkát egy kérdőívvel indították, amiben a hallgatók véleményét és tapasztalatait mérték fel. Végül azonban a “több száz órás” szakmai munka eredményeként egy plagizált jelentés látott napvilágot.
A Bologna Follow-up folyamat 2021-ben kezdődött meg, amelynek során a minisztérium felülvizsgálja a Magyarországon több mint egy évtizede működő bolognai rendszert. Ennek kapcsán a HÖOK elkészített a nyilvánosság és a Minisztérium részére egy olyan szakmai anyagot, – ezúttal a kreditrendszerről – amely sok esetben a kormányzati döntéseket is megalapozza.
A kreditjelentést a HÖOK online felületen publikálta, ám a saját holnapjukra végül nem került fel. “Ennek oka, hogy a kreditrendszert érintő legfontosabb következtetés a tanulmányi mobilitásra vonatkozik.” – mondta el a HÖOK kommunikációs munkatársa. A tanulmányban arra szerették volna felhívni a figyelmet, hogy a kreditelfogadás terén létező hiányosságok miatt a hallgatók gyakran nem vesznek részt a tanulmányi mobilitást ösztönző programokon. A HÖOK szerint azonban a koronavírus helyzet hatására relevanciáját vesztette a hallgatói mobilitást érintő diskurzus.
Az egyébként kevés újdonságot leíró dokumentumot a felsőoktatást érintő döntésekért felelős kormányzati szervnek, az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak (ITM) megküldték.
A harmincnégy oldalas tanulmánynak azonban több bekezdése is a HÖOK egy régebbi szakmai anyagából, a “Jelentés a Jövőkép Programról” című tanulmányból lett szinte szó szerint átmásolva. Akadnak azonban forrásként meg nem jelölt és nem is hivatkozott, mégis szó szerint átvett szövegrészletek is.
Többek között például a felvi.hu és az Eduline oldaláról is átemeltek szövegrészeket a tanulmányba. A munkában részt vevő HÖOK-munkatársak és HÖK-vezetők a jelentésben kevés önálló gondolatot fogalmaztak meg, annál többet “schmitteltek” viszont az ELTE és a Tempus Közalapítvány oldaláról.
A HÖOK kommunikációs megbízottja kérdésemre elmondta, hogy a tanulmánnyal legtöbbet Kovács Péter, a HÖOK elnökhelyettese dolgozott, de több HÖOK-munkatárs is részt vett annak elkészítésében, akiket a bevezető után ismertet is a dokumentum.
A Hallgatói Önkormányzat becslése szerint a jelentés elkészítése több száz munkaórát vett igénybe, amiből nagyjából 50-60 munkaórát a HÖOK elnökhelyettese dolgozott vele, aki egyúttal a munka fő szerkesztője és összeállítója is volt egyben. Mint azt a HÖOK kommunikációért felelős munkatársától megtudtuk, a jelentés többletköltséget nem generált, hiszen csak állandó HÖOK-munkatársak és HÖK-vezetők vettek részt a munkában, akiknek egyébként is feladatuk az ilyen és ehhez hasonló projektekben való részvétel.
Az ITM felhasználhatja a döntéseihez a HÖOK jelentéseit. Arra azonban, hogy a kreditjelentést felhasználták-e a felsőoktatási rendszer fejlesztését célzó szabályok meghozatalánál, nem tudott választ adni a kommunikációs munkatárs. De – mint mondta – szokott lenni következménye a hallgatók véleményének felméréséből készült szakmai anyagoknak. Állításuk szerint egy korábbi – tanárképzéshez kapcsolódó – szakmai anyaguk hat pontjából három fontos pont meg is valósult azóta.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) létrejött Hallgatói Képzésfejlesztési Bizottság is felhasználta a plagizált jelentést, amiről így ír az NKE a honlapján:
“A beszélgetések és felmérések által biztosított tudásanyagot kiegészítenék a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának keretében elérhető jó gyakorlatok és tapasztalatok, valamint a már elkészített, esetleg életbe lépett képzésfejlesztési javaslatok úgy, mint a HÖOK Kreditjelentés, HÖOK Jövőkép program vagy akár a SE Curriculum Reform, továbbá beépítésre kerülnének a Hallgatói Önkormányzat által már kidolgozott javaslatai és tanulmányi tapasztalatai is.”
Noha az egyetemi hallgatók képviseletét ellátó, közpénzből finanszírozott HÖOK több száz munkaórát beleölt a kreditjelentés megírásába, csupán egy kevés önálló gondolatot tartalmazó, plagizált tanulmányt sikerült csak összetákolniuk.
“Komolyabb lélegzetvételű anyag lesz az úgynevezett kreditjelentés is, amely a tanegységek teljesítését szabályozó kreditrendszert hangolná át.” – írja a Magyar Nemzet a HÖOK-elnök szavai alapján.
Érdekes kérdés, hogy vajon ilyen, és ehhez hasonló tanulmányok alapján mérik-e fel a kormányzati szereplők a felsőoktatásban jelentkező igényeket és hoznak hallgatók százezreit érintő döntéseket? Mindenesetre a HÖOK mindvégig készségesen segítette a munkánkat és minden kérdésünkre igyekezett érdemi választ adni.
A plagizálást érintő kérdéseinknek a HÖOK kommunikációsa utánajárt és elmondta, hogy valóban 4 forrásból vettek át szöveget hivatkozás nélkül.
Úgy fogalmazott, hogy komoly szakmai hiba történt, amelynek javítása folyamatban van, majd az alábbi e-maillel jelezték, hogy a hibák javítása megtörtént:
“A telefonon beszéltek szerint tájékoztattuk és engedélyt kértünk a hiányzó hivatkozások szellemi tulajdonosaitól, melyet minden esetben meg is kaptunk. Alább elérhető a javított változat, továbbá cikkünkben a hibánkra is felhívtuk a figyelmet. Köszönöm még egyszer, hogy jelezted felénk.”
Uzonyi Ádám
Kiemelt kép: Őri Ádám
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásEzt a kérdést tette fel Ungár Péter, LMP-s képviselő Dr. Kásler Miklósnak, az Emberi Erőforrások Minisztériumát vezető miniszternek idén júniusban....
Hol tart ma Magyarországon egy egyetemi hallgatói önkormányzat, ha szövegértésről van szó? Mutatjuk. Közérdekű adatigénylést adtunk be ugyanis a szegedi...
Az Alkotmánybíróság (AB) öttagú tanácsa július 10-én visszautasította Török Márk, a volt szegedi HÖK-elnök indítványát. Török még akkor fordult bírósághoz,...
Megy az egymásra mutogatás a Semmelweis Egyetem tanulmányi ösztöndíjait illetően. A HÖK a dékánra mutogat és a hallgatóknak ír terjedelmes...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!