Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Akinek volt pénze, tanulmányi előnyökhöz juthatott a Szombathelyi Savaria Szakképző Iskolában. A dologról videó is készült, ezen olyanokat mond az osztályfőnök, mint “Erzsébet-utalványt is hozhattok, boltba nekem is kell menni”.
Videót készített valaki (feltehetően egy diák) arról, hogy Szopori László, a szombathelyi szakképző iskola 13. F osztály osztályfőnöke pénzt szed az órán. A beküldő a levélben azt írta, hogy a házi feladatok miatt kapott egyeseket lehetett pénzzel, “sparos matricával” és Erzsébet utalvánnyal kiváltani. Szopori tagadta, hogy jegyeket lehetett volna kiváltani pénzzel, de azt ő is elismerte, hogy némi előny járt annak, akinek volt pénze: aki fizetett, az később adhatta le a házi feladatot (“kapott egy hét haladékot” – ahogy Szopori fogalmazott), tehát több ideje volt dolgozni rajta. Nézzétek meg a videót, és döntsétek el, kinek van igaza!
A tanár állításainak ellentmond, hogy a videón többször is hallatszik, hogy Szopori jegyek kiváltásáról beszél, például: “na, [diák neve] is kiváltott egy jegyet” (1:12-nél), vagy “[diák neve] nincs, tehát akkor nem váltott meg jegyet” (1:03-nál). Az egyik diák a felvételen azt mondja, hogy “nekem sajnos nincs annyi pénzem, úgyhogy én csak kérni tudnék egy másik osztályból, úgyhogy nekem jó az egyes is” (2:15-nél). Amikor telefonon szembesítettük Szoporit ezzel az idézettel, azt mondta, hogy nem emlékszik erre a mondatra, de ő általában “egyest sem ad”.
A videón hallatszik az is, ahogy Szopori azt mondja: “itt vagy okos valaki vagy gazdag”, illetve hogy “Erzsébet-utalványt is hozhattok, boltba nekem is kell menni”. A tanár ezt azzal magyarázta, hogy akinek nincs pénze, az Erzsébet-utalványt is hozhat, amit ő vált át készpénzre. Szopori hozzátette, hogy a pénzt nem saját magának szedte, hanem osztálypénzről volt szó és a haladékkal csak motiválni akarta a diákokat, hogy írjanak házi feladatot.
A sparos matricák rejtélye
A matricákról Szopori azt mondta, hogy ezt csak önszántukból hozták neki a diákok, mert tudták, hogy az osztályfőnök gyerekei nagyon szeretik a Spar áruházban osztogatott matricákat. Ezért azonban előnyöket senki sem kapott, tette hozzá a tanár. A felvételen viszont az hallatszik, hogy egy diák alkudozik a tanárral a matricák értékéről: hat matricát még nem fogad el a tanár, kettővel többre lenne szükség (3:25-nél). A beszélgetés arra utalhat, hogy nem pusztán jószándékból vitték a matricákat a diákok.
Szopori az egész pénzszedési, házifeladat-leadási gyakorlatot azzal magyarázta, hogy növelni szerette volna a diákok szorgalmát, mert nagyon kevesen készítik el a feladatokat.
A KLIK vizsgálja az ügyet
A hivatalos email címén megkerestük a szombathelyi Savaria iskolát is, ahonnan először egy diák aláírásával érkezett válasz:
Az igazgató beszüntette ezt a tevékenységet 2014. december 11-vel bezárólag, amely csak határidő módosításra és az egyébként is befizetendő osztálypénzre vonatkozott.
Tisztelettel:
XY Z osztályos tanuló [a nevet a diák védelme érdekében nem hozzuk nyilvánosságra]
A megfogalmazás és maga a tény, hogy az iskola címéről egy diák válaszolt, azt az érzést kelti, hogy ezt a levelet nem önszántából írta az azt küldő diák, de az erre irányuló kérdéseinkre az iskola nem válaszolt. Arra sem utalt az iskola, hogy az email címüket feltörte volna a diák. Az intézmény vezetője, Sümegi Tamás azt mondta, hogy a “félreértésre okot adó gyakorlatot” amint megtudta, már decemberben megszüntette. Más forrásból úgy tudjuk viszont, hogy csak az új évben, januárban lépett fel a vezető a pénzszedés ellen, amikor már több oldalról is nyomás alá került.
“A diákok tanulmányi eredményét, tanulmányaik feltételeit semmilyen körülmények között sem lehet anyagi, vagy bárminemű juttatástól függővé tenni” – írta a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ helyi tankerületi igazgatója, Fodor István arra a kérdésre, hogy jogszerű-e egyes érdemjegyek pénzzel való kiváltása, vagy a pénz időbeli megfizetéséért cserébe háifeladat-leadási haladékot adni. A tankerületi igazgató azonnali hatállyal vizsgálatot indított “amelynek célja a történtek feltárása, és annak vizsgálata, hogy ez egyszeri alkalom volt e, vagy esetleg rendszeresen előfordult.” Fodor hozzá tette, hogy a vizsgálat eredményét követően lehet a szükséges jogi lépésekről dönteni és ő is megerősítette, hogy az igazgató megszüntette ezt a gyakorlatot.
A diákok neveit a személyiségi jogaik védelme érdekében nem közöljük sem a cikkben, sem a videóban.
Szerző: G. Szabó Dániel
Kép: Vatera.hu.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!