Egyéb

‘68 német HaHája és TGM-jei

Az 1968-os NSZK-t sem kerülte el a világszerte tomboló diákmozgalom, pedig még NER sem volt. És ott sem örült neki mindenki, még a marxista értelmiség színe-virága is marta őket.

Az akkoriban virágkorát élő nyugat-európai marxista értelmiség több jeles képviselője is kritizálta a diákmozgalmakat, Franciaországban Althusser, Németországban pedig Theodor Adorno és Jürgen Habermas járt élen a HaHa(SDS)-bashingben.

A Critical Theory blog most bukkant rá egy igen érdekes levelezésre, amelyben az itthon hivatalosan közutálatának örvendő frankfurti iskola két szupersztárja, Herbert Marcuse, és Adorno tárgyalják ki a diákmozgalom tevékenységét és lehetséges jövőbeni pályáját.

Ha tetszett a poszt, meg akkor is ha nem, szavazz ránk a Goldenblog internetes blogterrorista ketrecharcban. És lájkojjá’ minket a Facebookon.

Az 1969-ben írt levelekben Adorno elpanaszolja az éppen a szintén forrongó Kaliforniában időző Marcuse-nek, hogy az SDS (ó, borzalom!) elfoglalt egy szobát a frankfurti iskola főhadiszállásán, az Institut für Sozialforschungban, Adorno szerint azzal a céllal hogy a provokációval felrázza az SDS haldoklófélben lévő frankfurti csoportját. Adorno és Habermas kihívták a rendőröket, akik őrizetbe is vették a diáktüntetőket.

Marcuse válaszul elég keményen lehordja Adorno-t, és egyértelművé teszi, hogy szerinte a lázongó diákok jobban szolgálják „az ügyet,” mint a rendőrség, így hiba volt rájuk hívni a rendőröket. Végül Marcuse attól teszi függővé, hogy elfogadja-e Adorno meghívását Frankfurtba, hogy beszélhet-e egy tömeggyűlésen a diákokkal. Szó esik még Cohn-Benditről, Vietnámról és a diákmozgalom balfasizmusba csúszásáról is, de nem lövöm le az összes poént, olvassátok el, érdemes.

A fentiek fényében természetesen nem meglepő, hogy TGM idén februárban az ÉS-ben megjelent cikke Marcuse nyomán többek között a HaHa „új szenzibilitását” (illetve annak kialakítását) vizsgálja, míg Adorno-ról szó sem esik ebben a kontextusban.

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42