Kétszeres osztrák áramszámlával bezzegel az exszocialista Mesterházy Attila
Mesterházy szerint olcsóbb, de valójában az osztrákoknál kétszer annyiba kerül az áram, mint itthon. Persze ott a fizetések is jóval magasabbak.
Az állam szeptemberben jelentette be, hogy 25 százalékkal csökkenteni kell az állami intézmények gázfogyasztását. Sok önkormányzat erre úgy reagált, hogy intézményeket zárnak be a télre. Októberben az intézményi távhő ára egyik pillanatról a másikra tíz-húszszorosára nőtt, ami újabb spórolási hullámot indított el. Csakhogy a távhőcégek a kisebb fogyasztás miatt kötbérre számíthatnak, mivel a nyáron kötött szerződések nem rugalmasak. A közműhivatal pedig állítja, ő nem szólhat bele a folyamatba.
Abszurdnak hangzik, de igaz: gyakorlatilag büntetést kell fizetniük a távhőcégeknek, amiért kevesebb gázt használnak. Ennek oka az, hogy az intézménybezárások és az októberi meleg miatt a nyáron kötött szerződéseikben vállaltnál kevesebbet fogyasztanak.
„A csapadékos szeptembert egy nagyon száraz október követte. Az eddig beérkezett csapadékadatok alapján az országos átlag csupán 9,5 mm volt, ami kevesebb, mint 20%-a az 1991–2020-as átlagnak, így ezzel a 8. legszárazabb október volt 1901 óta. De nemcsak száraz, 1,7 Celsius fokkal melegebb is volt az ősz második hónapja, s ezzel az értékkel a 9. legmelegebb október adódott a megfigyelések sorában” – az Országos Meteorológiai Szolgálat írása a napokban jelent meg.
Az enyhe októbernek sokan örültek, hiszen kevesebbet vagy egyáltalán nem kellett fűteniük, és így spórolhattak a megdrágult energiával.
A takarékoskodás pedig sok helyen nem csak lehetőség, hanem kötelező is. A kormány szeptember 8-án jelentette be, hogy „az elszabaduló energiaárak miatt 25 százalékkal kell csökkenteni a gázfogyasztást az államigazgatásban és az állami vállalatoknál”, majd az intézkedést októberre az önkormányzatokra is kiterjesztették. A települések így takarékoskodni kezdtek, leginkább további intézménybezárásokkal. Szeptember 30-án jelent meg a távhő árát szabályozó rendelet, aminek eredménye, hogy az intézményi – vagyis nem lakossági – felhasználók távhődíjai 10-20-szorosára nőttek.
Rekordáron sikerült a távhőhöz szükséges földgázárat rögzíteni, a szektorban a rezsicsökkentés kivezetéséről beszélnek | atlatszo.hu
A távfűtött lakásokban élők Gulyás bejelentése nyomán fellélegezhettek, hogy az ő fűtésköltségük nem változik. Pedig a gáz tovább drágult. A távfűtőcégek is többért vásárolnak, hiába rögzítették központilag az árat 2013-ban. A különbözetet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalon (MEKH) keresztül a MAVIR állja, ami az állami MVM tulajdonában van.
De hiába volt enyhe az október, ez Szegeden nem volt elég. A szeged365.hu szeptember végén arról írt, hogy „Szegeden egyelőre még hidegek a radiátorok, közben Kóbor Balázs, a SZETÁV ügyvezetője arról nyilatkozott, hogy a városi távfűtő cég gázszámlája az áremelkedés miatt akkorára fog nőni, hogy a 2019-es egymilliárdos helyett a mostani szezonban már 30 milliárd forint állami támogatásra lesz szükségük”. A távfűtési szezon egyébként hagyományosan október 15-én indul(na).
A brutális távhőáremelkedés viszont új helyzetet hozott. Több forrásból úgy értesült az Átlátszó, hogy a távhőcégek spórolni fognak az energiával, ez viszont újabb problémát okoz. A cégek ugyanis a gázszerződéseket nyáron kötötték, és az elmúlt évek fogyasztását vették alapul a mennyiségek meghatározásánál. Nyáron pedig még szó sem volt a kötelező állami spórolásról, és a távhő árának drasztikus emeléséről.
Az ipari gázszerződések közös pontja, hogy
a gázszolgáltató elvárja, hogy a távhőcég csak a meghatározott szinten belül térjen el a megrendelt gázmennyiségtől.
Ez a gyakorlatban Miskolcon úgy néz ki, hogy a távhőcég egy menetrendet ad meg a szerződésben, hogy melyik hónapban mennyi gázt fog felhasználni. 2021-ben ilyen volt ez a menetrend:
A szerződés kötbért is tartalmaz, melynek mértéke:
Vagyis, a 25 százalékos spórolás kötbért eredményezett 2021-ben is, de akkor még úgy szólt szerződés, hogy azt egész évre számítva nézik. 2022-re megváltozott a helyzet, idén a szolgáltató már havi eltérést vizsgál, tehát most a spórolás havonta okoz gondot a távhőcégnek.
A MIHŐ (Miskolci Hőszolgáltató) Kft. október közepén azt írta az Átlátszónak, hogy 7 saját földgáztüzelésű kazánházában biztosítanak távhőszolgáltatást, amit érinthet a havi +/- 25%-os toleranciasáv betartása.
„A MIHŐ Kft. a földgázszerződés megkötéseinél a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal hirdetményének megfelelően szerezte be a földgázt, amely előírta a havi +/- 25%-os toleranciasávot. A 7 db kazánházból, amennyiben a Külön Kezelt Intézmények és Egyéb felhasználók energiatakarékossági törekvéseinek következtében 25%-os energiamegtakarítás következik be, úgy 2 kazánház esetében fordulhat elő tisztán az energiamegtakarításból adódó 25%-os toleranciasáv be nem tartása,
50%-os megtakarítást feltételezve már 3 kazánház esetében nem lehet betartani a toleranciasávot.
Ezek a számok tisztán az energiamegtakarítás miatti alulvételezés toleranciasávjára vonatkoznak, ezen felül az időjárás miatti alulvételezésekkel is számolni kell” – közölték.
Hozzátették, hogy „a rendkívül magas energiaárak miatti Önkormányzati és Egyéb fogyasztók fogyasztási helyeinek esetleges bezárásából és a nagyfokú energiamegtakarításából adódó földgázfelhasználás csökkentésekre kedvező lenne számunkra egy olyan központi intézkedés, amely a távhőszolgáltatás esetére is kiterjeszti az alulvételezés miatti kötbérfizetés alóli mentességet”.
A MIHŐ szerint jelenleg a köbérfizetés úgy néz ki, hogy alulvételezésnél egyrészt a toleranciasáv alatti vételezés és a toleranciasáv közötti gázmennyiséget kell megfizetni a szerződött fix áron, ezenkívül ugyanerre a gázmennyiségre 25%-os kötbért kell még fizetni piaci áron.
„43 045 Ft/GJ fix árát és a 31 109 Ft/GJ piaci árat figyelembe véve egy 50 százalékos Egyéb felhasználói és Külön Kezelt intézményi megtakarítást esetén október hónapra ez összesen körülbelül 4,5 millió forint fizetési kötelezettséget jelent Társaságunk számára” – közölték.
Szegeden ennél többet fizetnek, erről Kóbor Balázs, a Szegedi Távhőszolgáltató Kft. ügyvezetője beszélt az Átlátszónak. „Októberi tényadat, hogy a havi, szerződésben engedélyezett +/- 25% alul-felülvételezési sávtól a meleg október miatt muszáj volt eltérnünk. Nehezíti a helyzetet, hogy a közületi fogyasztók is spórolnak, intézményeket vonnak össze, de ez eltörpül a meleg időjárás hatása mellett.
63 százalék volt az alulvételezésünk, így tehát októberben 37 százalékkal kevesebb gázt fogyasztottunk, mint az előző 3 éves átlag alapján kalkulált mennyiség, és 8 százalékkal kevesebbet, mint a megengedett alulvételezési határ.
Emiatt – hogy ilyen kevés gázt égettünk el – csak októberben nettó 78 millió forint alulvételezési kötbért fizetünk az állami MVM-nek”
– mondta Kóbor Balázs. Azt is hozzátette, hogy „a kötbért semmilyen módon nem pótolja a távhőtámogatási rendszer, ezt a negatívumot kigazdálkodni nem tudjuk ez időszakban, az MVM nem tekint el a kötbértől, a MEKH nem válaszolt”.
Szegeden geotermiát is használnak, de a mostani helyzet a megújulókat háttérbe szorítja: „A kötbért úgy tudtuk minimalizálni, hogy csökkentettük valamelyest az átvett geotermikus hő mennyiségét, hogy minél több gázt égethessünk el” – magyarázta Kóbor.
Szombathelyen azt közölték lapunkkal, hogy a Szomtáv gázbeszerzése a Szombathelyi Erőmű Zrt.-vel közösen történik (50-50%-os arányban), így az Erőmű Zrt. tényleges fogyasztása is befolyásolhatja az október végi helyzetüket. „A Külön Kezelt Intézmények (KKI) összfogyasztása nem éri el a Szomtáv összfogyasztásának 20%-át. Ebből adódóan az összfogyasztásra gyakorolt hatása sokkal kisebb, mint a lakossági fogyasztás alakulásának hatása. Jelenleg még bízunk abban, hogy a 25%-os eltérést nem lépjük túl” – írták az Átlátszó kérdésére.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal úgy fogalmazott a problémával kapcsolatban, hogy „a távhőtermelők és -szolgáltatók földgáz ellátási szerződései piaci alapon kerültek megkötésre, így az abban szereplő feltételek szabályozási eszközökkel nem módosíthatók. A piaci árak és a volatilitás rendkívüli szintjei miatt a kereskedelmi szerződések feltételrendszere is megváltozott, így a kereskedők már nem kínálnak éves eltérést, hanem rövidebb, havi szintű eltérést tudnak kezelni”.
A gázt jelenleg az állami tulajdonú MVM szolgáltatja, és a jelek szerint a szintén állami hatóságnak erre nincs ráhatása. A MEKH azt is közölte, hogy a januári távhőárakat az október 26-tól számított 20 napos gázárral számolják. Korábban megírtuk, hogy az őszi díjakat a rekord augusztusi áron rögzítették, amikor 300 euró volt a földgáz. Október 26-án ez már csak 135 euró volt, november 8-án pedig 112 euróra csökkent. A Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége nem reagált többszöri megkeresésünkre sem.
Segesvári Csaba
Adatvizualizáció: Szabó Krisztián. Címlapkép: Távhővezeték a SZETÁV-nál (fotó: SZETÁV/Facebook)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásMesterházy szerint olcsóbb, de valójában az osztrákoknál kétszer annyiba kerül az áram, mint itthon. Persze ott a fizetések is jóval magasabbak.
Az Átlátszó által kikért adatok szerint a kormányrendelet elfogadása óta is zajlik a faanyagok exportja, az illetékes hivatalok tudtával.
A magyar nyugdíjasok számára még az alacsonynak számító magyar rezsi is nehezen megfizethető. Nálunk a harmadik legalacsonyabb a nyugdíj Európában.
A KSH szerint a legtöbb Csongrád-Csanád megyei településen nőtt a gázfogyasztás az elmúlt években, de az Átlátszónak nyilatkozók félve készülnek a télre.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!