Pálmafa formájú mesterséges szigeten, exkluzív környezetben található Nyerges Zsolt üzletember dubaji luxunyaralója. Az egykori oligarcha elégedetlen a több száz millió forintos ingatlannal. Nyerges az Átlátszónak elárulta azt is, hogy miért szeretné felújítani a lakosztályt.
Palm Jumeirah névre hallgat az a pálmafa formájú mesterséges sziget Dubajban, ahol a közel-keleti emírség legdrágább, legexkluzívabb ingatlanfejlesztései zajlottak. A szigeten belül is a legjobb helyek a belső részeket övező úgynevezett félholdon találhatóak. Itt, a Royal Amwaj Residences elnevezésű komplexumban található Nyerges Zsolt nyaralója is. A tágas luxusingatlanban bőven el lehet férni, de az üzletember állítja: az exkluzív lokációnak váratlan hátulütői is vannak.
„Egy nappali, két hálószoba és oldalt van egy hatalmas terasz, ami nem nagyon használható” — mondta el Nyerges az Átlátszónak, majd hozzátette:
„Amikor vettem, még nem tudtam, hogy ide állandóan homokos szél fúj.”
Kiszivárgott adatbázis
Nyerges nyaralójára egy több százezer dubaji ingatlant tartalmazó, kiszivárgott adatbázisban bukkantunk. Az adatbázist eredetileg a nemzetközi bűnözést kutató, washingtoni központú nonprofit szervezet, a Center for Advanced Defense Studies szerezte meg. Az összesen 883 000 ingatlan adatait tartalmazó adatbázist aztán megosztották újságírókkal. A nemzetközi tényfeltárás során az Átlátszó az Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) tagszervezeteként a magyar szálakat dolgozta fel.
Újságírók nemzetközi együttműködése dolgozta fel azt a kiszivárgott adatbázist, amelyből kiderül: pénzügyi bűnözők, a Nyugat által szankcionált orosz politikusok és korrupt európai tisztviselők egyaránt ingatlantulajdonosok az Arab Emirátusokban, amely megengedő tartózkodási feltételekkel és a kérdezősködés hanyagolásával csalogatja a befektetőket. Lenyűgöző felhőkarcolók, luxus életvitel és napos tengerpart – ezekről ismerszik meg Dubaj, a glóbusz gazdagjainak játszótereként ismert közel-keleti pénzügyi központ.
Az Egyesült Arab Emirátusok részeként létező dubaji emírség lakosságának háromnegyede külföldi. Sokakat a befektetési potenciál, másokat azonban a laza pénzügyi szabályozás vagy a pénzmosás lehetősége vonzott az adóparadicsomba.
Az adatbázisban 278 olyan ingatlan található, ami egyértelműen magyar tulajdonoshoz kapcsolódik. A dubaji magyar ingatlantulajdonosok listája 170 főt számlál, közülük a legérdekesebb az a Meszlényi Tamás nevű üzletember, aki 104 millió forintos adóhiányt hátrahagyva távozott évekkel ezelőtt Magyarországról.
A 2020-as frissességű, kiszivárgott adatbázis, amelyben Meszlényi Tamás és Meszlényi Edina neve is feltűnik, dubaji ingatlanokkal kapcsolatos. Az Egyesült Arab Emirátusok (EAE) részeként működő emírség lakosságának háromnegyede külföldi. Sokakat a befektetési potenciál, másokat azonban a laza pénzügyi szabályozás vagy a pénzmosás lehetősége vonzanak az adóparadicsomba.
Messzire jutott a szolnoki ügyvéd
A listán található legismertebb név pedig Nyerges Zsolté. Simicska Lajos egykori jobbkezének az adatbázis szerint egy 268 négyzetméteres apartmanja van az emírségben — ebből mintegy 120 négyzetmétert a szeles terasz tesz ki. Nyerges esetében nem kérdés, hogy miből van pénze a több száz millió forintos értékű nyaralóra. Az üzletember vagyonát a 100 leggazdagabb magyar című kiadvány 35 milliárdosra teszi, ezzel Nyerges a 43. helyezett a listán.
Nyerges Zsolt (forrás: Koszticsák Szilárd/MTI)
Nyerges anno a FIDESZ egyik régi városában, Szolnokon indult ügyvédként: ő védte (sikerrel) a párthoz kötődő Axon-cégcsoport hűtlen kezeléses büntetőperében a vállalat egykori vezérigazgatóját. Aztán a volt pártpénztárnok Simicska Lajos jobbkezeként emelkedett fel. Évekig fungált az udvari építő Közgép Zrt. és a pártközeli médiát szervező Infocenter.hu Zrt. vezérigazgatójaként is, miközben a szolnoki, például a Lévai Anikó legelső nej felé vezető kapcsolatai is megmaradtak.
Orbán Viktor és Simicska szakítása után a mindkét irányba lojális Nyerges egyik fél mögé sem állt be. Azóta pedig teljesen eltávolodott a politikától, ma agrárbefektetései vannak Magyarországon. „Négy vagy öt éve abbahagytam mindent, nem foglalkozom már semmivel. Az előrehozott nyugdíjas éveket élem” — vélekedett az üzletember, aki sajtóhírek szerint a Simicska-Orbán konfliktus éveit leginkább utazgatással töltötte.
Háromszor leszakadt a víztartály
Valamikor ekkortájt vehette a dubaji nyaralót is. A két hálószobás apartman Nyerges szerint körülbelül „tízéves, bár nem mernék megesküdni… 2012, 13, ilyesmi”. Az üzletember abban biztos, hogy 2014 előtt vette az ingatlant. Ráadásul áron felül.
„Összevissza mozgott a piac. Amikor vettem, drágán vettem, azután nagyon lement, és most talán azt mondogatják, hogy visszamegy. De mivel nem árultam soha, ezért nem tudok mit mondani. A házban van hasonló, de pontosan ilyen nincs, ilyet nem árulnak, mert ez oldalt van, és nagy a terasza” — fejtette ki kérdésünkre. Az apartmankomplexum az Anantara szállodához tartozik, a lakók így igénybe vehetik a hotel szolgáltatásait is.
Így fest egy Nyergeséhez hasonló apartman a Royal Amwaj Residencesben (forrás: anantara.com)
Az üzletember úgy becsli, a nyaraló mai áron 5-600 millió forintot érhet. A kiszivárgott dubaji adatbázis minden ingatlanjára becslést készítő norvég kutatók szerint Nyerges apartmanja két éve — az ingatlanpiaci hullámvölgy idején — olyan 380 millió forintot értékű lehetett. De az egykori oligarcha a nyaraló jelenlegi állapotával, sőt, a dubaji építőipar képviselte minőséggel sem maradéktalanul elégedett.
„–Nagyon régen nem használtam, mert nem lehet használni. Fel kell újítani — mesélte Nyerges Zsolt. — Néha leszakad a víz a plafonról, mert itt a nagyon okos emberek a plafonba tették a melegvizet, és már háromszor leszakadt a plafonról a melegvíztartály. Nem tudok róla, hogy ilyen bárhol máshol előfordul a világon”.
Sarkadi Nagy Márton
Címlapkép: Tetőteraszi kilátás a Royal Amwaj Residencesből (forrás: anantara.com)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha nem érkezne több orosz gáz, akkor szeptember végéig valószínűleg elég lenne a tárolókban lévő és a kitermelhető mennyiség. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke még nem hirdette ki a válsághelyzet első fokozatát, az úgynevezett korai előrejelzési szintet, de úgy kér adatokat a piaci szereplőktől, mintha az lenne.
Újabb, sikeresnek nem igazán mondható adatigénylés követte a próbálkozásunkat, hogy többet tudjunk meg a koronavírus-járvány terjedéséről, illetve az oltásokról. Ezúttal...
Esztergomi címén kerestük fel az oldal adatkezelőjét, aki a polgári életben szoftverfejlesztő mérnökként dolgozik. A szájt mögött álló személyhez a Mindenszó mellett 11 másik oldal köthető.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!