A magyar kormány piactorzító intézkedései sokszor bíróságokon kötnek ki, és a pereskedés további kiadásokat jelent az adófizetőknek. A Miniszterelnöki Kormányiroda (nem összetévesztendő a Rogán Antal-féle Kabinetirodával) nemrég frissítette szerződéslistáját, amiből kiderül: az évek óta húzódó peres ügyekkel milliárdos nagyságrendű állami pénzt keres néhány kormányközeli ügyvédi iroda.
A Miniszterelnöki Kormányiroda 2018 után jött létre. Bár funkcióit tekintve hasonlít a két másik csúcsszervre, a Miniszterelnökségre és a Miniszterelnöki Kabinetirodára, a Kormányiroda különlegessége, hogy közvetlenül Orbán Viktor irányítása alatt áll. Hivatalosan a Miniszterelnöki Kormányiroda a kormány döntéseinek előkészítését és végrehajtását felügyeli, valamint ez elá tartozik több államtitkárság, például a vagyonfelügyeletben illetékes helyettes államtitkári hivatal vagy a Nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztérium (ami később még előkerül ebben a cikkben).
Az iroda bizonyos időközönként közzéteszi, mely társaságokkal és milyen célokra kötött szerződést, a legutóbbi listát még október elején mutatták be, ez a 2021 júniusával bezárólag kötött szerződéseket tartalmazza. A lista akkor a médiától nem kapott figyelmet (részben azért sem, mert a közzététel fű alatt történt, csak a kormany.hu kereshető dokumentumtárában vált hirtelen elérhetővé), pedig találhatunk benne érdekes tételeket.
Máig pereskednek a trafikmutyi miatt
A listából kiderül, hogy a magyar kormány a Miniszterelenöki Kormányirodán keresztül intézi például a peres ügyek költségeinek fizetését.
A kormány egyes döntései miatt sokszor indultak perek, amelyekben a kormány évente százmilliós nagyságrendű közpénzt költ el ügyvédi költségekre.
Jó példa erre a Ticket Express utalványokat forgalmazó francia Edenred által indított eljárás. A vállalat a cafeteria-piac államosítása miatt indított több kártérítési pert, ezek következtében 2017-ben az adófizetők több mint 10 milliárd forintot fizethettek kártérítésként. Ezen felül azonban a költségvetést terhelik még az ügyvédi költségek: az Edenred elleni perek 2017 után is folytatódtak, ezek során a kormány (a Kormányiroda szerződéslistája alapján) két ügyvédi irodának összesen közel 700 millió forintot fizetett ki jogi tanácsadásért és képviseletért.
a kormány még az elmúlt évben is 8,9 millió Ft-ot fizetett a Fidesz-korszak egyik legelső korrupciós botrányával, a dohányboltok monopolizálásával kapcsolatos perköltségek miatt.
A Kormányiroda közlése szerint a kormány többek között arra szerződtette a Dudás Hargita Zavodnyik Ügyvédi Irodát, hogy képviselje őket a trafikmutyival kapcsolatos közérdekű adatigénylési perekben (vagyis arra, hogy amennyire lehet, elfedhessék az eljárások részleteit a nyilvánosság elől), illetve kártérítési ügyekben.
Pintér Sándor beosztottja felszámolja Mészáros Lőrinc üzlettársának cégét
A Kormányiroda októberi szerződései alapján idén is milliós nagyságrendben keletkeztek új ügyvédi költségek. 2021 első felében a Kormányiroda több mint 59 millió forint értékben szerződött ügyvédi irodákkal. A kiadások nagy része általános jogi tanácsadással kapcsolatos (elsősorban az informatikai jogi és adatvédelmi szakterületeken), a legnagyobb értékű szerződés viszont konkrét peres ügyekről szól: a kormány továbbra is több perben érintett, amelyek a felszámolói nyilvántartás megújításával kapcsolatos pályázati eljárások okán indultak el.
Idén a kormány 45,72 millió forint értékben kötött szerződést a jogi képviseletét ellátó Karl, Verasztó, Bleyer Ügyvédi Irodával.
A felszámolói névjegyzék frissítésére irányuló pályázat idén márciusban zárult le, az eljárás arról szólt, mely cégek végezhetik a jövőben a fizetésképtelenné váló vállalkozások felszámolását. Az eljárások nagyrészt lecserélték a korábbi a felszámolói szektort, hiszen a névjegyzék keretszáma 130-ról 90-re csökkent, ráadásul a 90 győztes cég közül 54 korábban nem rendelkezett ilyen jogosultsággal. Ahogy az Mfor.hu júliusban megírta, a lista egyik új szereplője a Q-Tron Reorganizációs és Felszámoló Kft., amelynek tulajdonosa (a BLK Corporation Kft. nevű cégen is keresztül) Tasnádi László, Pintér Sándor belügyminiszter egykori rendészeti államtitkára.
Elkészült és megjelent a két civil szervezet negyedik Korrupciófigyelő jelentése, amelyben a 2021 márciusa és júniusa közti időszakot vizsgálták a…
Máig pereskednek a trafikmutyi miatt
A névjegyzék megújításának eredményeként azoknak a cégeknek, amelyek nem kerültek fel az új listára, át kellett adniuk a még folyamatban lévő felszámolási ügyeiket. Így járt a Neptunus Felszámoló Kft. is, amely a postai szolgáltató City Mail Hungary Kft. felszámolását végezte. A City Mail egyik tulajdonosa, Szakály Ferenc régi üzlettársa Mészáros Lőrincnek, és jelenleg az Mészáros-cégek által szponzorált eszéki focicsapat elnökeként ismert. A felszámolói névjegyzék frissítésekor a City Mail ügye éppen a Q-Tron-hoz került, azaz – fogalmazott az Mfor.hu szerzője –
„Mészáros Lőrinc régi bizalmasának cégét Pintér Sándor belügyminiszter régi bizalmasának cége számolja fel”.
A Kormányiroda szerződéslistája alapján persze több, a listáról kiszorult felszámolócég nem örült a piac felforgatásának, és perben támadták meg a pályázati eljárásokat. Ezek várhatóan még további, milliós tételeket jelentenek majd az adófizetőknek és ugyanannyi bevételt az ügyvédi irodáknak. 2018 (azaz a Kormányiroda megalakulása) óta csak a peres ügyek több 8 milliárd forintba kerültek az államnak.
Szűk ügyvédelit
A kiadások nagy része maroknyi, a kormányhoz közel álló ügyvédi irodánál csapódik le. Ilyen például a Kölcsényi és Némethi Ügyvédi Iroda, amely egy idei szerződés értelmében újabb 4,445 millió forintot keresett „a Miniszterelnöki Kormányiroda mint költségvetési szerv működéséhez kapcsolódó közbeszerzési-jogi szaktudást igénylő feladatok vonatkozásában tanácsadói tevékenység ellátásáért”. A céget hasonló feladatokért, 2018-ban és tavaly is leszerződtette a Kormányiroda:
a 2018-as szerződés szerint 200 szakértői óráért 8,890 millió forintot fizettek, vagyis a társaság ügyvédei 44 ezer forintos órabérért dolgoztak a kormánynak.
A Kölcsényi és Némethi Iroda már korábban is kapott jövedelmező megbízásokat a kormány és a Fidesz közeléből: 2015-ben 60 millió forintért adtak tanácsokat az Eximbanknak egy kockázati tőkealap felállításához, ezt megelőzően pedig az V. kerülettől kaptak megbízásokat Rogán Antal polgármestersége alatt.
A múlt héten Tompos Márton momentumos politikus hívta fel arra a figyelmet, hogy szintén rendkívül magas, 131 588 forintos órabérért dolgozott a kormánynak a Nagy és Kiss Ügyvédi Iroda. A Kormányirodával kötött, idén novemberben lejáró szerződés értelmében „a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter feladat- és hatáskörébe tartozó feladatokkal összefüggő, közbeszerzés és közbeszerzési-jogi szaktudást igénylő feladatok vonatkozásában tanácsadói és lebonyolítói tevékenység ellátásáért” 340 munkaórát vállaltak 44,7 millió forintért.
„Egy fokkal érthetőbbé válik, ha megnézzük kiről van szó: a Nagy és Kiss mögött dr. Nagy Szilárd, a volt Jegybank alelnök, 2020 óta miniszterelnöki gazdaságpolitikai főtanácsadóként a Kabinetirodánál dolgozó Nagy Márton testvére áll” – írta Tompos Márton Facebook-bejegyzésében. Hozzátette azt is, hogy a tárca nélküli miniszter, Mager Andrea más ügyekben is ugyanezt az ügyvédi irodát preferálta: Mager minisztériuma alá tartoznak olyan állami cégek, mint a MÁV, a Volán, a Magyar Posta, az MVM és a Magyar Közút Nonprofit Zrt., amelyek az elmúlt években számos alkalommal leszerződtették a Nagy és Kisst. A kormányközeli ügyvédi iroda és partnerei ezeken a szerződéseken 2018 óta közel 2 milliárd forintot kerestek.
Milliárdos perköltségek
Egyes évekig húzódó peres ügyeken az ügyvédi irodák akár közpénz-milliárdokat is kereshetnek. Egy másik, szintén az utalványos piachoz kapcsolódó per, a 2014 óta folyó Sodexo-ügy miatt például eddig több mint 1,8 millió forintos szerződéseket kötöttek ugyanazzal az ügyvédi irodával (a DLA Piper Posztl, Nemescsói, Győrfi-Tóth és Társai Ügyvédi Iroda 2014-ben 1,271 milliárd forintos, 2019-ben 534 milliós szerződésnek örülhetett). A Sodexóval kapcsolatban egy másik per is folyamatban van; itt a kormánynak a Martonyi János korábbi külügyminiszterhez köthető Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda dolgozik 257,7 millió forintért.
A DLA Piper Posztl egyébként is a kormány kedvenc ügyvédi irodái közé tartozik, hiszen a Sodexo-ügy óta még 12 esetben képviselték a kormányt vagy adtak tanácsot a Kormányiroda szerződéslistája szerint. A legfrissebb, tavaly októberben kötött szerződésük tartalma igen általános, „a Kbt. 111.§ c) pontja alapján jogi szolgáltatások körébe tartozó eseti jelleggel felmerülő (nemzetközi) jogi feladatok ellátása, jogi tanácsadás nyújtása”.
Erre a célra határozatlan időre, a keretösszeg kimerítéséig biztosít a kormány 18 732 500 forint közpénzt.
OLAF-vizsgálat után állami pénzeső
Idén az ügyvédi szerződések mellett a Kormányiroda elsősorban informatikai feladatok elvégzésére kötött nagy összegű szerződéseket. Ezek közül kiemelhető a Virgo Systems Informatikai Kft.-vel kötött, „az Elektronikus Értékesítési Rendszer alkalmazásszintű üzemeltetésének fejlesztői és üzemeltetői feladatok, valamint a fejlesztői és szakértői támogatást biztosító feladatokkal” kapcsolatos 117 millió forintos szerződés. Ugyanez a cég az elmúlt években még 8 esetben felbukkant, idén például ők is profitáltak a Felszámolói Nyilvántartó Rendszer átalakításából: áprilisban 15 millió forintos keretszerződést kötöttek „alkalmazásszintű üzemeltetés és az ahhoz nyújtott szoftvertámogatás és fejlesztés” céljából.
A Virgo Systems Kft.-t a legtöbben az egykori iWiW üzemeltetőjeként ismerhetik, de néhány éve azzal került be a hírekbe, hogy az uniós csalásellenes szerv, az OLAF vizsgálata során kifogásolták az egyik, a cég által elnyert, uniós finanszírozású K+F támogatási szerződést. Az ügyben akkor a magyar hatóság is nyomozást indított, de ez nem akadályozta meg a kormányt abban, hogy egy évvel később a Virgo egy újabb K+F projektjét támogassa több mint 100 millió forinttal.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az Egy a Természettel Vadászati és Természeti Világkiállításra hat szobrot készített Szőke Gábor Miklós kormányközeli szobrász. Közérdekű adatigényléssel eddig csak...
János szeptember elején közadatigénylésben kérte ki a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt.-től (MTÜ) az Őszi hacacáré elnevezésű koncertsorozat szervezésével kapcsolatos dokumentumokat....
Az állami tulajdonú Nemzeti Infokommunikációs Zrt. (NISZ) júliusban 3 hónap időhúzás után megtagadta a védettségi igazolványok gyártásáról szóló szerződés kiadását...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!