Elkészült és megjelent a két civil szervezet negyedik Korrupciófigyelő jelentése, amelyben a 2021 márciusa és júniusa közti időszakot vizsgálták a jogállamiság leépítésére irányuló törekvések, illetve az állami korrupció alakulásának szempontjából. Az anyaghoz szakértői véleményt adott az Átlátszó főszerkesztő-helyettese, Erdélyi Katalin is.
Társadalmi célú hirdetés
„A koronavírus-járvány legsúlyosabb, harmadik hullámának árnyékában is változatlan trendet láttunk: miközben zajlott a közvagyon és közfeladatok kiszervezése vagyonkezelő alapítványokba, folytatódott a vagyonjuttatás a kormánnyal jó kapcsolatot ápoló személyeknek és köröknek, a járványkezelést pedig átláthatatlanság és a kormányzati kommunikáció következetlensége jellemezte”–olvasható a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) honlapján megjelent összefoglalóban, amely a most megjelent, negyedik Korrupciófigyelő jelentést ismerteti.
A K-Monitor és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) 2020 szeptemberében indította el Korrupciófigyelő programját, amelynek keretében negyedévente kiadott elemzésekben vizsgálják a jogállamiság leépítésére irányuló törekvések és az állami korrupció alakulását. Az első jelentésről itt, a másodikról itt, a harmadikról itt írtunk.
A K-Monitorral közösen készített anyag a 2021 márciusa és júniusa közötti időszakot tekinti át jogállamisági és korrupciós szempontból. A komoly téma ellenére közérthetően megfogalmazott, és a könnyebb befogadhatóság érdekében viszonylag rövid, mindössze 26 oldalas jelentés négy részre bontva részletezi az időszakban történteket.
Az első blokkban az átláthatóságot csökkentő és a korrupció elleni fellépést nehezítő eljárásokról olvashatunk. Ilyen volt például a sajtó kizárása a koronavírusos betegeket kezelő kórházakból, az Operatív Törzs információhiányos sajtótájékoztatói, a járványügyi korlátozásokkal kapcsolatos visszásságok (jogszabályok kihirdetése alig valamivel a hatályba lépésük előtt, ellentmondásos kormányzati kommunikáció, a lazítások idején tüntetni és népszavazást kezdeményezni nem lehetett), a közérdekű adatok 15-ről 45 napra hosszított kiadási határidejének érvényben tartása és a járványügyi adatok közlése körüli anomáliák.
A második részben a költségvetéssel kapcsolatos visszásságok szerepelnek: például a 2,9%-os hiánycél 7,5%-ra emelése, és a Gazdaságvédelmi Alap (amiből mindenféle egyéb célokra szokott költeni a kormány) 2 550 milliárd forintról 6 172 milliárd forintra növelése.
A közfigyelem főként az egyetemek miatt létrehozott alapítványokra irányult az elmúlt hónapokban, de közben külföldi ingatlanokat birtokló állami cégeket is egy alapítványba szervezett ki a kormány. A Comitatus-Energia Zrt. a tulajdonosa egy szlovéniai üdülőközpontnak, a Manevi Zrt. birtokában pedig két romániai szálloda és egy horvátországi műemlék épület van.
A jelentés harmadik blokkjában a közvagyon kiszervezésének módjáról olvashatunk. Szó van benne az állami vagyon közérdekű alapítványokba való csoportosításáról, az egyházi intézményeknek ingyenesen adott ingatlanokról és a nagy vitákat kiváltó, kínai hitelből épülő Fudan Egyetemről is. Megismerhetjük továbbá a hamarosan létrejövő Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát, ami felügyelni fogja a dohánytermék-kereskedelmet, a szerencsejáték-piacot, a bírósági végrehajtást és a felszámoló szervezeteket is, valamint megkapja a koncessziós hatósági feladatok ellátását is.
Ellenpontként ugyanebben a részben szerepel a hatalomközeli tőke koncentrációja is, mert „bizonyos, jól jövedelmező vagy stratégiai ágazatok, cégek esetén erős szándék mutatkozik a külföldi befektetők lecserélésére a »nemzeti«, pontosabban NER-es nagytőkésekre”.
Itt példaként említi az anyag, hogy a magyar állam (vagy egy hozzá közeli befektető) meg akarja venni a Budapest Airportot, és megakadályozta az Aegon Biztosító eladását, vagyis vélhetően utóbbival is hasonló tervei vannak. A közbeszerzések koncentrációjáról, az állami hitelprogramok kormányközeli nyerteseiről és a koronavírusos beszerzéseken gazdagodó cégekről is itt olvashatunk.
A jelentés negyedik blokkja az ellenzéki önkormányzatokat aránytalanul érintő döntéseket taglalja: a szelektív támogatásokat, az önkormányzati vagyonvesztést eredményező lakástörvény-tervezetet, és a gödihez hasonló újabb különleges gazdasági övezet létrehozásának tervét Dunaújváros mellett.
A TASZ és a K-Monitor negyedik Korrupciófigyelő jelentése teljes egészében itt olvasható.
A jelentéshez szakértői véleményt adott Gyükeri Mercédesz, a HVG újságírója és Erdélyi Katalin, az Átlátszó főszerkesztő-helyettese. Címlapkép: Parlamenti ülés 2021. június 15-én. (fotó: Orbán Viktor/Facebook)
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A főpolgármester áprilisban az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő felületen kérte ki a Miniszterelnöki Kormányirodától a magyar fővárosba tervezett kínai Fudan...
A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség 2020 októberében bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás, pénzmosás és vesztegetés bűntette miatt vádat emelt 110 vádlottal szemben,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!