„Egy, a Fidesszel jó kapcsolatot ápoló vállalkozó a családtagjaival egy sor kamu egyesületet hozott létre azért, hogy egyesületenként 10–25 millió forintot vegyen fel a Digitális Jólét Programból” – állította Hadházy Ákos sajtótájékoztató-sorozata e heti rendezvényén. A képviselő szerint a szervezők egyebek mellett házi készítésű szendvicsekre, kalandpark építésére és számítógépek vásárlására költöttek el pályázaton nyert milliókat, amiket többek között 45 év feletti munkanélküliek segítésére kellett volna fordítaniuk.
A korábban Deutsch Tamás által miniszterelnöki biztosként koordinált, ma már az Innovációs és Technológiai Minisztérium felügyelete alatt működő Digitális Jólét Program 15 milliárd forintnyi uniós támogatásból oszt pályázati pénzeket.
A Hadházy által ma ismertetett ügyben a több pályázatot elnyert csoport a támogatásokért azt vállalta, hogy egyesületenként 5–15 heves megyei faluban néhány előadást tart az internet használatáról. Hadházy szerint túlárazott és megkérdőjelezhető hasznosságú rendezvényekre került sor e projektek keretében.
A képviselő szerint az ügy kiindulópontja egy 90 milliós, kedvezményes EU-hitelből létrejött kalandpark volt. Az ezt üzemeltető cég tulajdonosa Lepres Dávid, akiről Hadházy a helyiektől származó információ alapján azt közölte, hogy az egri Fidesz frakcióvezetőjének, Oroján Sándornak a bizalmasa.
Hadházy szerint az általa kifogásolt pályázatok központi alakjához, Lepres Dávidhoz köthető (a vezetőkön vagy címkapcsolatokon keresztül) szervezetek által összesen 100 millió forint értékben elnyert támogatások az alábbiak voltak:
Y Vállalkozói Egyesület (Lepres vezető) – 9.9 millió
Zöldek a zöldért Egyesület (Lepres lakcímére bejelentve, ő a kapcsolattartó) – 19,7 millió (cikkünk írásakor ennek az egyesületnek a Facebook-oldalán egyetlen követő szerepel)
ELEFAN Egyesület (Lepres titkár, korábban projektmenedzser) – 19,9 millió.
A Korrupcióinfó weboldalán közzétett információk szerint Lepres Dávid és családja a Digitális Jólét Programon felül további uniós támogatásokhoz is jutott:
Lepres Dávid 10 millió forint „vidékfejlesztési stratégia megvalósítása”
Lepres Kálmánné 10 millió „vidékfejlesztési stratégia megvalósítása”
Kerecsendi Textílipari és Építőipari Szociális Szövetkezet (A Kalandparkkal egy helyen van a telephely, Lepres projektmenedzser), 33 millió EU támogatás „bálásruha importra”.
Az „egyesületek” Facebook-oldalai szinte üresek, követőik száma 10 alatti, nyoma sincs még a vállalt, néhány tucat falusi rendezvénynek sem. Hadházy szerint ugyanaz a kép illusztrálja több szervezet projektjének zárórendezvényét is. Lepres Dávid Facebookon keresztül felvette a kapcsolatot az országgyűlési képviselővel, és arról tájékoztatta őt, hogy az Y Vállalkozói Egyesület 30 millióból összesen 30 kistelepülésen tartott 50, az internetet népszerűsítő rendezvényt, ahol „catering”-gel is kínálták a résztvevőket és pályázati pénzből 20 db eszközt (laptop, telefon) vásároltak maguknak.
A képviselő szerint ez azt bizonyítja, hogy a „45 év feletti munkanélküliek számára apró, szegény falvakban megtartott események rendezvényenként 600 ezer forintba kerültek az EU adófizetőknek. Az összegek hatalmasak, a megvalósult rendezvények alapján a projektek önmagukban is bűncselekmény gyanúját keltik, a hálózat ténye méginkább arra utal, hogy nem a társadalmi célok kielégítése, hanem egyéni pénzügyi érdek állt a háttérben”.
A képviselő korábban is foglalkozott a Digitális Jólét Program pályázataival, a ma ismertetett ügyben feljelentést tesz és az EU csalási elleni hivatalához (OLAF) fordul.
Horn Gabriella
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Januárban a Védelmi Beszerzési Ügynökség nettó 1,5 milliárd forint értékű keretszerződést kötött egy magáncéggel a Magyar Honvédség légi szállítmányozási feladataira....
Már tavaly 56 millió forinthoz jutott az akkor frissen bejegyzett, kormánypárti internethuszárokat képző Megafon Központ. A pénz forrása ismeretlen. A...
Nettó 630 millió forintot fordít a Schmidt Mária vezette Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány pedagógus-továbbképzésre a „2020....
Ezúttal hét darab festményt vásárolt az MNB-Ingatlan Kft. nettó félmilliárd forint értékben. Az állami tulajdonban lévő kft. 2020 augusztusában kezdett...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!