Április elsején jelent meg az uniós közbeszerzési értesítőben, hogy a Semmelweis Egyetem 8,3 millió euró, azaz nagyjából 3 milliárd forint értékben vásárolt további védőfelszereléseket és COVID-teszteket. A beszerzés ismét gyorsított eljárásban folyt le, és a nyertes cég is ugyanaz lett, mint a korábbi közbeszerzéseknél.
Hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás során bonyolított le egy újabb, koronavírussal kapcsolatos közbeszerzést a Semmelweis Egyetem.
Erre lehetősége is van, mivel „a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény szerinti ajánlatkérő a közbeszerzési és beszerzési szabályoktól eltérő módon is megvalósíthatja beszerzését, amennyiben koronavírus elleni védekezéssel összefüggő beszerzés esetén erre irányuló kérelem alapján a Kormány veszélyhelyzet elhárításáért felelős tagja egyedi mentesítése körében így dönt” – mutat rá Közbeszerzési Hatóság.
Márpedig a veszélyhelyzet még fennáll.
„A veszélyhelyzet nem szűnt meg, sőt a helyzet a korábbiakhoz képest rosszabbodott, ami köztudomású tény. A veszélyhelyzet okának és következményeinek elhárítása, illetve csökkentése érdekében a Kormány az egészségügyi ellátásra továbbra is kiemelt hangsúlyt fektet, elsődlegesen a járvánnyal kapcsolatos ellátás azonnali megszervezésére és az általános egészségügyi rendszer-működést jelentősen meghaladó és szükséges mértékű biztosítására az egyéb, halaszthatatlan ellátások biztosítása mellett” – áll az eljárással kapcsolatos indoklásban.
A Semmelwis Egyetem a következő termékek beszerzését írta elő:
3PLY (három rétegű) sebészi maszk – 5 millió db
FFP2 minősítésű maszk – 187 ezer db
Arc-pajzs – 100 ezer db
Lábzsák – 100 ezer pár
Egészségügyi védőruha (overál) – 100 ezer db
Nem steril kesztyű – 3,114 000 db
COVID teszt – 20 ezer db
VTM – 10 ezer db
A nyertes cég a CECZ Közép-európai Kereskedelmi és Logisztikai Együttműködési Övezet Kft. lett, amellyel március 27-én írták alá a szerződést 8 299 800 euró értékben.
A Budapesten 2011-ben bejegyzett kft. tulajdonosa a Shandong Imperial International Investment Limited Company, ügyvezetői Liu Weiweim és Wu Jiang, cégvezetői pedig Zheng Shaomin és Wang Dongxia. A tízfős cég éves forgalma 2014-ben 118 millió forint volt, ez 2018-ra 275 millió forintra nőtt.
A KROMAT Kft.-nek 2018-ban 4,1 milliárdos éves árbevétele volt, tulajdonosai között holdingokat és magánszemélyeket találunk. A budapesti székhelyű cégnek 41 dolgozója van.
Ugyanúgy tárgyalásos eljárás keretében, nettó 390 millió forintért fertőtlenítőt is vett az állam a Florin Zrt.-től, amely szappant, illetve kéz- és felületfertőtlenítőket szállíthat le nagy mennyiségben.
A Florin Zrt.-t 1992-ben jegyezték be. A cég székhelye Szegeden van, de 2016-ban Párizsban is lett egy fióktelepe. A zrt. részvényesei között találjuk a HELIA-D Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaságot (9%), valamint Rátóti Orsolyát (54,7%) és egyéb tulajdonosokat (36,1%). A Florin Zrt. 2014-ben 1,7 milliárd forintos éves forgalmat bonyolított, ami 2018-ra 2,4 milliárdra nőtt. A cégnek jelenleg 84 alkalmazottja van.
Annak ellenére, hogy az állam folyamatosan rendeli a védőfelszereléseket, úgy tűnik, a háziorvosoknak egyelőre nem jut belőle elég:
Nincs elég védőfelszerelése a háziorvosoknak, pedig hatalmas kiesést okoz, ha egy orvos karanténba kerül. 6510 praxisból majdnem 500 betöltetlen, és több mint 600 ezer embernek eleve nincs háziorvosa. Bár a hatóságok folyamatosan kérik, hogy légúti fertőzési tünetekkel senki ne jelenjen meg a háziorvosnál, mégis vannak, akik nem tudnak az intézkedésről, és elmennek a rendelőbe.
Katus Eszter
A céginformációkat az OPTEN Kft. szolgáltatta. A címlapkép illusztráció, forrás: pixabay.com
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Miközben egyes hagyományos bűnözési formák a háttérbe szorulnak, szervezett bűnözői csoportok máris sikerrel nyergeltek át a koronavírus-válság ideje alatt is...
Úgy tűnik, végre megvalósul Gazdagréten a tanuszoda, amit elsősorban a közeli általános iskolák diákjai használhatnak majd. Csak a harmadik próbálkozásra...
A koronavírussal kapcsolatban rengeteg álhír kapott szárnyra. Ezek az információk gyakran képek, mémek formájában futótűzként terjednek a közösségi oldalakon, és csak...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!