Nem árulta el az ORFK, miért nem vesz részt az albán Frontex-misszióban Magyarország, miközben a Frontex elmondta: vannak magyar résztvevők is, csak épp a görög oldalon. Közben Fabrice Leggeri, a Frontex EU-s határ-, és partvédelmi szervezet vezetője szerint az európai uniós tagállamok több határőr bevetését jelentik be hivatalosan, mint amennyit ténylegesen mozgósítanak.
Támogasd a munkánkat pólóvásárlással!
Ötven határőrt, 16 járművet és egy mozgó hőkamerát küld Albániába a közös uniós határőrizeti szerv, a Frontex, hogy segítsék a határon átnyúló bűnözés elleni küzdelmet a görög partokhoz közeli részeken.
Az első nem uniós műveletben az embercsempészek ellen is fellépnek. 12 ország küldött egységeket, Magyarország nem – írtuk májusban. Akkor kérdéseket küldtünk a Belügyminisztériumnak, hogy miért maradt ki Magyarország a misszióból, miközben a kormány rendszeresen a határvédelem kiterjesztését követeli.
A Belügyminisztérium nevében az Országos Rendőr-főkapitányság válaszolt. Cikkünk megjelenése után arra a kérdésre, hogy miért maradt ki Magyarország az albán misszióból azt írták, “Magyarország részt vesz Frontex műveletekben, azonban a szervezet tevékenységének kommunikációja nem a rendőrség hatásköre.” Majd közölték, “kollégáink jelenleg az észak-macedón-görög, valamint a szerb-észak-macedón határ területén segítik az adott ország határőrizeti tevékenységét.”
Szerencsére a Frontex sajtóirodája nem volt ilyen szűkszavú. Az Átlátszó kérdésére azt írták, “a döntés, hogy részt vesz-e a Frontex által koordinált konkrét műveletekben, önkéntes, és az EU egyes tagállamaitól függ.” Vagyis Magyarország önként döntött a távolmaradástól. De a Frontex ennél többet is elárult, azt, hogy a magyar tisztek jelen vannak a görög-albán határon, igaz, a görög oldalon, valamint a görög-török határon is.
Ugyanakkor a Frontex vezetője szerint a határvédelem így sem elégséges. A napokban a német Welt am Sonntagnak azt nyilatkozta, hogy az EU-tagállamok több határőr bevetését jelentik be hivatalosan, mint amennyit ténylegesen mozgósítanak.
Fabrice Leggeri, a Frontex EU-s határ-, és partvédelmi szervezet vezetője szerint tárgyalásokat kezdtek a tagállamokkal annak megállapítása céljából, hogy miért mozgósítanak túlságosan kevés határőrt. Azt nem árulta el, hogy mely tagországoknál mutatkozik eltérés a határőrök bejelentett és tényleges száma között.
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, de nincsenek hirdetések és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel, és az SZJA egyszázalék felajánlásával is!
Másodszor helyezte hatályon kívül a Fővárosi Ítélőtábla a szerepjátékos emberölésként elhíresült ügyben hozott elsőfokú ítéletet, így az ügyben harmadszor kerül...
Az európai uniós kapcsolatokért felelős Varga Judit tréningjére 6,4 millió forintot, az üldözött keresztények megsegítéséért felelős Azbej Tristan edukálására 2,5...
Megkérdeztük az érintett szerveket, hogy mennyibe került a Magyarország határán kialakított tranzitzónák felépítése, illetve fenntartása az elmúlt öt évben. A...
A(z) https://atlatszo.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Bővebb információt az adatkezelési tájékoztatónkban talál.