Norbert 30 éves, erdélyi származásúként rutinos országváltó, pályaelhagyó közszolga, ahogy mondja, kényszerinformatikus. A rabszolgatörvény elleni zürichi tüntetés szervezője.
Traian Norbert: Azt hittem, legfeljebb, ha öten jönnek el, kávézunk, beszélgetünk. Aztán lettünk, nem is tudom, mennyien, mert jövés-menés volt, de kb harmincan biztos. A 22 ezresre becsült zürichi magyar közösségben ez nem sok, de nem is kevés. Pont, mint egy kétezres demonstráció a kétmilliós Budapesten.
Átlátszó: Hogyan lettél épp te a szervező?
T.N.: Talán mert nem tudok megülni a fenekemen? Mindig erős volt a politikai érdeklődésem. Erdélyben, ahol születtem, kisgyerekként nem értettem, de érteni akartam, miért van, hogy a többség más nyelvet beszél, mit jelent, amikor lebozgoroznak. Magyarországon Államigazgatási Főiskolát végeztem, jegyzőnek készültem. A diplomámat a Nemzeti Együttműködés kezdeti szakaszában, 2011-ben kaptam meg, de már éreztem, hogy ebből semmi jó nem kerekedik ki. Elméletben megpályáztatott állásokról beszélünk, na, arcon csapott a valóság, láttam húsz éves közszolgálat után sírni elbocsájtottakat. Kapva kaptam az IBM-es lehetőségen, pályát módosítottam, IT-s lettem. Itt nincs sógorkomaság, ha egy karaktert elütsz, annak azonnali következménye van. Elhagytam az államigazgatást, mert nem tudtam elviselni, hogy a jogot egy szűk csapat a kénye-kedve szerint alakítja, az ilyesminek sosem lesz jó vége, ezt írja a történelem.
Á: Mióta élsz Svájcban?
T.N.: Nem terveztem lelépni, egy fejvadász talált meg, banki informatikust kerestek.
Á: Gyakorlott országváltó vagy.
T.N.: Létezik ilyen? Nem is tudom. Tíz év Erdély, majdnem két évtized Magyarország, most Svájc, biztos, hogy nem viselt meg annyira, mint megviselhetett volna a második váltás, ha nincs az első. Nem mondom, hogy nem volt krízis, de tudtam kezelni.
Á: Mi az, ami Svájcban jobban tetszik?
T.N.: Figyelnek rá, hogy a legjobbat hozzák ki az erőforrásaikból. Nem állítom, hogy mindig sikerül, de ez a törekvés, és kudarc esetén keresnek felelőst is. Nagyon fontosnak tartom a hatalom decentralizálását, az erős helyi közösségeket is, ezt a magyarok eltanulhatnák. Gyakran hallani, hogy könnyű Svájcnak, ekkora jómódban. De a helyzet az, hogy a gazdaság nem adottság, hanem következmény.
Á: Hogy lett az ötfős kávézásból „komoly” tüntetés?
T.N.: Megemlített az Index, azt hiszem, ezért. Mi, magyarok hajlamosak vagyunk a létszámmal mérni az ügy fontosságát, és várjuk a „push”-t ahhoz, hogy lépjünk, talán ez volt az. És működik az öncenzúra is, a jaj, csak baj ne legyen belőle – érzés. Ezen én úgy tudtam segíteni, hogy elhatároztam, mindent törvényesen csinálunk. Mire nem jó a közigazgatási végzettség, ugye? Fölhívtam az önkormányzatot, hogy mi a tervünk, ők ajánlották a rendőrséget, ahol az első ember nem beszélt angolul – sajnos még nem sikerült jól elsajátítanom a németet -, de mindenki szuper segítőkész volt, pedig az utolsó pillanatban, pár nappal a rendezvény előtt kezdtem az ügyintézést. Az ügygazda azt ígérte, hogy kér pár órát, és visszajelentkezik…
Á: Jól értem, a rendőr visszahívást ígért?
T.N: Hogy rendőr volt-e vagy rendőrségi adminisztrátor, nem tudom, de az ígért időpontban jelentkezett, megadta a személyes telefonszámát, hogy mentsem el, ezen tartsuk a kapcsolatot. Pár óra múlva elém tette a mindössze két lapra kinyomtatott engedélyt, ami németül volt, de segített lefordítani is. Mennyit kell, hogy fizessünk a területhasználatért, mit tehetünk, mit nem – a lényeg.
Á: Arra a helyre mehettetek tüntetni, amit eredetileg kiszemeltetek?
T.N.: Nem, mert, mint most megtudtam, különlegesek az itteni szabályok, a városnak csak bizonyos pontjain tartható nyilvános demonstráció. Mi egy karácsonyi vásár területén szerettünk volna gyülekezni, de ott pont nem lehet, viszont a rendőrségen ajánlottak egy tíz perc sétára lévő másik helyet.
Á: Elmondtad a rendőröknek, hogy mi a tüntetés célja? Hogyan reagáltak?
T.N.: Szintén itteni, fura szabály, hogy országok fő méltóságai ellen nem lehet fellépni. A rendőrök azt is elmagyarázták, hogy ha mégis így tennénk, hivatalból ugyan nem indul eljárás, de feljelentés esetén igen, úgyhogy nem kockáztattunk, célként a budapesti tüntetőkkel és a túlórával sújtott dolgozókkal való szolidaritást határoztuk meg.
Á: És az O1G-vel mi a helyzet? Nem sért főméltóságot?
T.N.: Nagyon vicces volt, ahogy magyaráztam a hashtag-et a rendőrnek. Egyrészt le kellett ugye fordítani angolra, a legmegfelelőbbnek a biológiában használt „sperm” kifejezést találtam. Már ekkor kikerekedett a szeme. Elmondtam, hogy a magyarban az élettani jelentés mellett létezik egy kulturális kontexus is, jelen esetben például az, hogy az illetőnek az erkölcsi színvonala olyan kicsi, mint egy spermium. A rendőr tovább meresztette a szemét, majd hahotázni kezdett, de figyelmeztetett is, hogy az „O” betű miatt a rövidítés alkalmas lehet bizonyos főméltóság megsértésére. Bár jelenthet akármi mást is, ugye, rossz az, aki rosszra gondol.
Á: Megkönnyebbült a politizáló éned a tüntetés után? Hogy megtetted, ami tőled telik, hogy tettél legalább valamit?
T.N.: Ugyanazt a haragot érzem, mint előtte. De rengeteg jó élmény ért, és ezért érdemes volt. Komolyan lélekemelő volt látni a több mint 40 éve Svájcban élő idős hölgyet Kölcseyt szavalni. Vagy a szomszédomat, akit egyáltalán nem ismertem eddig, azt sem tudtam, hogy ő is magyar, nem hogy azt, hogy mennyi dolgot hasonlóan látunk. Nem is állok itt meg, vitafórumokat, közéleti klubot indítunk.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az amerikai nagykövet vasárnap este Székesfehérváron nézte a Mol Vidi-Ferencváros meccset, és Orbán Viktorral is beszélgetett a VIP-páholyban, miközben az...
Elindult egy új internetes oldal, a progressz.hu, amely megkönnyíti a dolgát azoknak, akik szeretnének tenni az emberi szabadságjogokért, a sajtószabadságért...
Az Átlátszó már az év elején bankcsődöket jósolt a gatyáig eladósodott nemzeti nagytőkés-érdekeltségek, a nyakló nélküli haveri hitelezés miatt. Sajnos...
A Garancsi István tulajdonában lévő Market Zrt. nettó 25,8 milliárd forint értékű állami tendert nyert, a kormánykampányokat levezénylő Balásy Gyula...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!