Az átlag feletti bűnügyi fertőzöttségű XIII. kerületben három, a Váci úton található iskolában tevékenykednek a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) bűnmegelőzési tanácsadó tisztjei, hogy segítség a fiatalokat abban, hogy ne váljanak bűncselekmények áldozatává, esetleg ne nyúljanak drogokhoz. A szám átlagos, ugyanis a BRFK tisztjei kerületenként csupán 2-3 oktatási intézményben végeznek prevenciós munkát.
Társadalmi célú hirdetés
Kezdődik a tanév, a családok életében sok izgalom várható. A tanulás új kihívásai mellett a szülők sokszor aggódnak azon is, hogy biztonságban tudhatják-e gyermekeiket, hogy azok ne váljanak bűncselekmények áldozataivá, ne kövessenek el bűntetteket.
Ebben segítenek a BRFK munkatársai, akik több tucat oktatási intézményben tevékenykednek. 16 bűnmegelőzési tanácsadó tiszt 43 iskolát látogat rendszeresen – ez a BRFK vezetőjének, Bucsek Gábornak a Fővárosi Közgyűléshez benyújtott 2017. évi beszámolójából derül ki.
Az Átlátszó kikérte a BRFK-tól az oktatási intézmények listáját, hogy megnézzük, mely iskolákról van szó, s azok bűnügyileg mennyire veszélyes környéken találhatóak. A bűnügyi helyzetről a rendőrség honlapján, a police.hu-n lévő bűnügyi térkép alapján tájékozódtunk.
A BRFK-tól megkapott listából pedig az tűnik ki, hogy a bűnügyileg veszélyesebbnek mondható városrészekben sem több a bűnmegelőzési tanácsadó tisztek által látogatott oktatási intézmények száma:
Leginkább az látszik a felsorolásból, hogy a fővárosi rendőr-főkapitányság igyekszik minden kerületben prevenciós munkát végezni a fiatalok körében, ugyanis a listán két-három iskola szerepel városrészenként. Kivétel a XXI. kerület, ahol négy iskolát is látogatnak a fővárosi rendőr-főkapitányság tisztjei, illetve a II., a IV. és a XIV. kerületben pedig csak egy-egy oktatási intézményben foglalkoznak a fiatalokkal.
Mielőtt végig vennénk a többi oktatási intézményt, jelezzük, hogy azért fél éves időtartamra kerestünk rá, hogy abba a tanítási időszak is beleessen. Másrészt azokat a bűncselekmény-típusokat választottuk ki, amelyekkel a fiatalok az iskolába járás során találkozhatnak. Van ugyan a bűnügyi térkép választékában közterületen elkövetett bűncselekmények kategória is, de azért nem azt vettük alapul, mert akkor a többi fajta bűntett adatai nem jelentek meg a térképen.
Így bejelöltük a lopást, a rablást és kifosztást, a rongálást, illetve a személy elleni erőszakot. A droggal kapcsolatos bűncselekmények nem szerepelnek a térkép listájában, azt azért hagytuk ki.
Kértük a rendőrséget, hogy adja ki nekünk az adatokat hogy saját térképet készíthessünk belőlük, de az Országos Rendőr-főkapitányság szerkesztőségünkkel azt közölte, hogy a bűnügyi térkép adatai tájékoztató jellegűek. Azok nem hivatalos bűnügyi adatok, „ebből eredően a bűnügyi térkép adatbázisának táblázatos formában történő elérhetősége a nyilvánosság számára nem biztosított.”
Hozzátették, „a Belügyminisztérium rendszerében található régiós, járási vagy települések szerinti bontásban bűnügyi statisztikai adatok, amelyek a megfelelő jogosultságok birtokában lekérdezhetőek.”
Bűnügyi fertőzöttség egyes budapesti iskolák környékén
Az átlag feletti bűnügyi fertőzöttségű I. kerületben a bűnmegelőzési tanácsadó tisztek az Attila utcában dolgoznak: a Petőfi Sándor Gimnáziumban és a Kosztolányi Dezső Gimnáziumban. Az előbbi iskola az Attila út 43. szám alatt található. A bűnügyi térkép alapján a Petőfi Sándor Gimnázium környékén 2018. február 3. és 2018. augusztus 2. között 10 lopás, 1 rablás, kifosztás, 4 rongálás és 2 személy elleni erőszak történt.
Az Attila út végén, a Széll Kálmán tér közelében lévő Kosztolányi Dezső Gimnázium környékén 12 lopást, 1 rablást, kifosztás, 2 rongálást és 3 személy elleni erőszakot követtek el idén február és augusztus között.
Az I. kerülethez hasonlóan Angyalföld szintén az átlag feletti fertőzöttségű városrészek közé tartozik. A XIII. kerületben három iskolát keresnek fel prevenciós céllal a rendőrségi bűnmegelőzési tanácsadók. Az egyik, a Váci út 21. szám alatti a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Bólyai János Műszaki Szakközépiskolája és Kollégiuma. A környék bűnügyi helyzete pedig elég lehangoló, mert 45 lopás mellett 6 rablást, kifosztást, 13 rongálást és 19 személy elleni erőszakot számoltunk össze a bűnügyi térképen a fél éves időszakban.
A Váci út és a Lomb utca kereszteződésénél lévő Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Katona József Szakközépiskolája, Szakiskolája és Felnőttoktatási Gimnáziumának környéke az előbbinél jóval nyugisabb. Itt a már említett időszakban 16 lopás, 2 rongálás és 4 személy elleni erőszak történt.
ABudapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Bánki Donát Közlekedésgépészeti Szakközépiskola és Szakiskola (Váci út 179-183.), amelynek környékén kedvezőtlenebbnek tűnik a helyzet. Itt ugyanis a rendőrség február és augusztus között 22 lopást, 1 rablást, kifosztást, valamint 10 rongálást és 7 személy elleni erőszakot regisztrált.
A magas bűnügyi fertőzöttségűnek számító III. kerületben, a Nagyszombat utca 19. szám alatt az Óbudai Árpád Gimnázium található. Az iskola környéke igencsak nyugisnak mondható, mert az általunk megnézett fél éves időintervallumban csupán négy lopás történt.
A Nagyszombat utcától kifele, a Bécsi utca 134. szám alatt lévő Bláthy Ottó Titusz Informatikai Szakközépiskola esetében sem tűnik rossznak a bűnügyi helyzet. A police.hu bűnügyi térképe szerint ugyanis itt sem dolgoztak sokat a bűnözők: 5 lopást tüntettek fel – tájékoztató jellegként – a rendőrség részéről.
A szintén rossz bűnügyi helyzetképet mutató XIX. kerületben, a Csengő utca 1-ben található Semmelweis Ignác Humán Szakképzőiskola környékén idén február eleje és augusztus között 7 lopást, 2 rongálást és 4 személy elleni erőszakot tüntettek fel a rendőrségi bűnügyi térképen.
A Vas Gereben utca másik végénél, az Üllői út 303. szám alatti Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Ganz Ábrahám Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskolája és Szakiskolája sem látszik nagyon katasztrofálisnak a bűnügyi fertőzöttség. A vizsgált fél éves időszak vonatkozásában 8 lopást, 1 rongálást és 2 személy elleni erőszakot regisztráltak a rendőrök „tájékoztató jelleggel”.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A kormányeinstanddal fenyegetett MTA egyik legismertebb kutatóintézetének, a SZTAKI-nak dolgozott közalkalmazottként, havi 800 ezer bruttóért a leuralásban kulcsszereplő innovációs miniszter,...
A Magyar Péter által közzétett fotókon olyan rádió látható, amit a Készenléti Rendőrség is használ, de a rádió titkosított működéséhez internetkapcsolat is kell.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!