Lőfegyverek, rendőrbotok, sokkolók, testszkenner, elfogó háló, könnygázgránát – minden rendelkezésre áll az Országgyűlési Őrség tagjainak ahhoz, hogy a renitens, erőszakos, vagy fenyegetőző alakokat megfékezzék. A négy éve fennálló szervezet ugyanakkor eddig még soha nem kényszerült fegyverhasználatra. Azok, akik Kövér László házelnök szerint megsértették a viselkedési szabályokat – főleg újságírók – kitiltással lakoltak tettükért.
Jelenleg hatvanan vannak azok, akik nem mehetnek be a Parlamentbe – kérte ki a Bors az adatokat. A kitiltottak között a média munkatársai mellett aktivisták, és nem országgyűlési képviselő politikusok is akadnak. Bár az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint akkor lehet csak kitiltani valakit a Tisztelt Házból, amennyiben a közbiztonságot vagy a képviselők biztonságát fenyegeti, ezek a kitiltások ennél sokkal kevesebbért születtek, senki nem volt erőszakos a kitiltottak közül.
Magyarázat mégis mindig akad a „veszélyes” alakok távoltartásának elrendelésére, vagy a folyamatos fegyverbeszerzésekre. Így többek között a megnövekedett terrorfenyegetettségre hivatkozva szerelik fel lőfegyverekkel, különféle rendőrbotokkal, ütőeszközökkel, elektromos eszközökkel, mozgásszabadságot korlátozó eszközökkel, továbbá védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen állapotot előidéző, természetes vagy mesterséges hatóanyagú, könnyfakasztó, szemet, nyálkahártyát irritáló eszközökkel és anyagokkal az Országgyűlési Őrség (OŐ) tagjait – jelentették be néhány hete.
Ezzel a fejlesztéssel „a technikai-tudományos fejlődés hatására létrejött legkorszerűbb és NATO-kompatibilis eszközök használata biztosított” lesz, illetve Pintér Sándor belügyminiszter szerint a módosítás révén növelhető a reagáló képesség, és csökkenthető a vétlen sérülések száma.
Az nem derült ki, hogy a belügyér milyen esetekre gondolt, mert az Őrség működésének eddigi évei nyugodtak voltak, és bár sokszor hangos kiabálástól az ülésterem, de verekedő képviselőket soha nem kellett szétválasztaniuk, sem lövöldözésre készülő embert lefegyverezniük. Eddig a legveszélyesebb fegyvert az Országgyűlésben, mint a kitiltások is mutatják, az újságírók mikrofonjai és kamerái jelentették.
Az Őrséget a Parlament, a törvényhozás védelmére hozták létre. Ezen feladatokból adódóan a testület tagjai gondoskodnak a Képviselői Irodaház, a Hivatal, a Látogató Központ, a Kossuth téri mélygarázs biztosításáról, továbbá a díszegyenruhás őrségváltásról az ország fő terén, valamint a parlamenti őrök látják el Kövér László személyi védelmét is. Korábban ezek elvégzése a Köztársasági Őrezred (ma Készenléti Rendőrség) embereinek a feladata volt.
A 2013. január elsejével létrehozott fegyveres testület 349 fős volt, a szervezet az induló évben 2,3 milliárd forintból gazdálkodhatott. Az eltelt évek alatt emelkedett a létszáma és a büdzséje is: a parlamenti gárdában immár mintegy 450 ember szolgál, a működtetésre és a kiadásaira idén 3,3 milliárd forintot költhet.
A költekezésből bőven jutott az eltelt évek alatt lőfegyverek és védelmi eszközök beszerzésére is. A megalakulása után például százezer darab lőszert vettek a kiképzéshez, és a gyakorlatozáshoz kibéreltek egy IV. kerületi lőtermet. A beszerzés költsége 17 millió forint volt.
Ezt követte több tucat Taser X26-os sokkoló beszerzése mintegy 10,1 millió forintért. Az indok a sokkolók megvételére az volt, hogy ezzel a nemzetközi téren egyre erősödő trendet követik, amely a rendészeti felhasználású kényszerítő eszközök között előtérbe helyezi a nem halálos fegyvereket. A sokkolók ütése így se semmi, mivel 5-6 méter távolságon belül 50 ezer voltos feszültségű áramot vezet az áldozat testébe a ruhán keresztül is. A sokkoló használatára azonban az ülésteremben nincs lehetőség, ott az OŐ tagjai ugyanis csak testi kényszert alkalmazhatnak.
Egy évvel ezelőtt derült ki, hogy a parlamenti őrök testszkennerek tesztelésébe kezdtek a Parlamentben. Az, hogy kiket és miért ellenőriznének így, nem szerepelt a tájékoztatásban.
Nemrégiben a házőrségnek új eszközökkel bővült a fegyverarzenálja: 45-ös kaliberű pisztolyok, 5,56 mm-es tölténnyel működő gépkarabélyok, 7,62×51 mm-es NATO-tölténnyel működő puskák, mesterlövő és 308-as kaliberű tölténnyel működő puskák, kézi gránátvető – ezek szerepeltek a sajtóban megjelent listán. Emellett elfogó hálókat, lőhető, dobható könnygázgránátot is vásároltak. Az elfogó hálót, mint az Országgyűlés Hivatala közleményben tudatta, a Parlament biztonságát esetlegesen veszélyeztető, engedély nélkül repülő drónok befogására fogják használni.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!