Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A Szerencsejáték Zrt. szponzorációs feladatokkal megbízott leányvállalatának az Átlátszó által kikért támogatási listáján számos fidesz-közeli szervezet is szerepel. A korábbiakban bemutattuk a kultúrához, illetve a sporthoz kapcsolódó, valamint a Lázár-testvérekhez, Deutsch Tamás testvéréhez és Németh Szilárdhoz köthető juttatásokat. Az utolsó részben a Rogán Antalhoz, Seszták Miklóshoz és L. Simon Lászlóhoz köthető szervezetekről, valamint a kormánypárthoz közeli szellemi műhelyekről lesz szó.
A Szerencsejáték Nonprofit Service Kft. intézi 2014 óta a Szerencsejáték Zrt. által kiosztott támogatásokat és szponzorációkat. Az Átlátszó kíváncsi volt arra, hogy ezekből mely szervezetek és cégek részesültek 2015-ben és 2016-ban, ezért közérdekű adatigényléssel kikértük a kft.-től a polgári jogi szerződések listáját.
Fidesz-közeli kultúriparosok is kaptak támogatást a Szerencsejáték Zrt. nonprofit cégétől
A jótékonykodás mellett a haveroknak is bőven jut a szerencsejátékos támogatásokból
Az Összefogással a Belvárosért Polgári Egyesület az elmúlt évben 2 millió forinthoz jutott a Szerencsejáték leányvállalatától. Az egyesület képviselője Orbánné Galambos Ildikó, aki az önkormányzat jegyzői titkárságának bizottsági ügyintézőjeként dolgozik. A 444 cikkezett arról 2014-ben, hogy a City magazint kiadó szervezet az eltelt évek alatt mintegy 64 millió forint önkormányzati támogatást kapott. Az egyesület vezetője akkor úgy nyilatkozott, hogy a lapkiadást nem ebből, hanem magánadományokból oldották meg.
2015-re vonatkozóan Juhász Péter, az Együtt V. kerületi képviselője hozta nyilvánosságra, hogy az Összefogással a Belvárosért Polgári Egyesület 3,9 millió forintot kapott az önkormányzattól támogatásként. A City szerkesztőségének és a Fidesz belvárosi irodájának a címe ugyanaz, mindkettő a Cukor utca 5. alatt van, de a 444-nek Orbánné Galambos Ildikó azt állította, hogy ők külön helyrajzi számon lévő helyiségeket használnak.
A 444 megemlítette azt is, hogy a belvárosi Fidesz-irodával azonos címre van bejegyezve az Élő Belváros Polgári Egyesület is, csak a saroképület másik utcája, a Veres Pálné 16. szám alá, illetve, hogy a vezetője az a Turbó Annamária, aki szintén a jegyzői titkárságon dolgozott. Ez az egyesület sem maradhatott ki 2016-ban a szerencsejátékos támogatottak közül: mintegy 5 millió forinttal segítették a működését. Az azt megelőző évben sem kellett a szervezetnek búslakodnia, akkor az önkormányzattól nyert el 4,1 millió forintos támogatást.
Kapcsolódó cikkünk
A kisvárdai önkormányzat tulajdonában lévő Idegenforgalmi és Szabadidő Centrum Nonprofit Kft.-nek 2016 augusztusában 23,5 millió forintot ítéltek meg a Szerencsejátéknál. A pénzre szüksége is lehetett a társaságnak, mert 2014-re és 2015-re vonatkozóan az Optenben semmilyen pénzügyi adat nem található a vállalkozásról.
A település esetében meg kell említeni, hogy Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter 1998-tól volt a városi képviselő-testület tagja, s a Kisvárda központú választókerületből jutott be a Parlamentbe 2010-ben, majd lett a harmadik Orbán-kormány fejlesztési minisztere 2014-ben, és így Sesztákhoz tartozik a Szerencsejáték Zrt. is.
A Fejlődő Vállalkozások Egyesülete 2016 októberében 4,8 millió forinthoz jutott. A szervezet képviselője a március 4-én meghalt Kozma Péter volt, aki Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormánymegbízottként tevékenykedett január közepéig. Az egyesület 2013-ben közös konferenciát szervezett a Fidesz pártalapítványával, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvánnyal a monetáris politikáról, az öngondoskodásról és a reálgazdaság aktuális helyzetéről.
A Kortárs Folyóirat Kiadói Kft., amely L. Simon László egykori kulturális államtitkárhoz állt közel, tavalyelőtt 1,5 millió forintot kapott a Szerencsejáték leányvállalatától. A kft. egyik tulajdonosa a korábbi Simon-cég Ráció Kft., és tagja volt a Magyar Írószövetség is, ahol L. Simon László 2004-től 2010-ig titkárként tevékenykedett.
Szintén L. Simon kötődésű az Örökség Kultúrpolitikai Intézet Nonprofit (ÖKI) Kft., amelynek 2015 márciusában 10 millió forintot ítélt meg a lottótársaság leányvállalata, 2016-ban pedig további 5 milliót.
Az ÖKI-ről a Magyar Narancs írta meg, hogy a kft. a Nemzeti Kulturális Alappal, a Balassi Intézettel és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal kötött szerződéseket, volt ügyvezető igazgatója, Pápay György jó kapcsolatban van L. Simon Lászlóval. Ismeretségük a Fiatal Írók Szövetségéig nyúlik vissza. A lap szerint Pápay a Fidesz-frakciónak is dolgozott. Az ÖKI tulajdonosai közül a Szépirodalmi Figyelő Alapítvány tavalyelőtt 2 milliót kapott a Szerencsejátéktól.
A zalaegerszegi Pannon Fejlesztési Alapítvány 5 millió forintot kapott a Szerencsejátéktól 2015 decemberében. A szervezet vezetőjeként a civil szervezetek nyilvántartásában Gyutai Csaba van feltüntetve. Gyulai L. Simon László államtitkársága alatt lett a Várgondnokság ügyvezető igazgatója, korábban Zalaegerszeg polgármestere volt. A magyar állam tulajdonában lévő Várgondnokság Közhasznú Nonporfit Kft. két év alatt összesen 23,7 millió forintos támogatásban részesült a Szerencsejáték Zrt. jóvoltából, ebből tavaly 11 milliót kasszírozott.
A Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács, amelynek szintén tagja L. Simon László, 2015-ben 4,5 millió forinttal gazdagodott a szerencsejátékos adományokból.
2016-ban a Szerencsejáték Nonprofit Kft. 2 millió forintot ítélt meg a Szabadságvédő Alapítványnak, amely a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítványtól 2013-ban 5 millió forintot kapott.
Emlékezetes, a szervezetet vezető Pethő Annamária volt a frontembere a Nők a Nemzetért Közhasznú Egyesületnek is, amely 20 milliós támogatást kapott a Nemzeti Együttműködési Alapból, s amely – mint az Átlátszó megírta – a bíróságnak beadott beszámolóban költségtérítésre jogosult tisztviselőjének Gipsz Jakabot, Iksz Ipszilont és társait tüntette föl.
Az erről szóló 2015-ös írásunk
A Fideszben vezető pozíciókat betöltött Pokorni Zoltán vezette XII. kerületi önkormányzat 8,5 millió forinthoz jutott tavaly.
A Belvárosi Kisgazda Polgári Egyesület 1 millió forintos támogatásban részesült. 2009-ben a hvg.hu azért írt a szervezetről, mert a magyar rovásírás és a boszniai piramis titka címmel szervezett csodálatos előadást a szervezet a Nemzeti Társas Körrel közösen.
A „Progress” Alapítvány/Fundatia „Progress” nevű romániai magyar alapítvány 20 millió forintot söpörhetett be a kasszájába az elmúlt évben.
Az Erdély középső részén található, 2700 lakosú Magyarlapadra jegyezték be a Fundatia Culturala „Ethnika” / „Ethnika” Kulturális Alapítványt, amely 2015 végén 27 000 eurót, mintegy 8 millió forintot kapott, míg a szintén romániai „Asociatia Futball Klub Csíkszereda Miercurea-Ciuc” Egyesület, vagyis a csíkszeredai fociklub 100 millió forintnak örülhetett.
A Réthelyi Miklós volt nemzeti erőforrás miniszter által vezetett Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány Zrt. 2 millió forintot kapott tavalyelőtt. A szervezetet 2015 júniusában hozta létre a kormány a magyar nyelv ápolására és irodalmi életének felpezsdítésére. Az alapítvány működésére a Nemzeti Vagyonkezelő 150 millió forintot különített el.
A Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány tavalyelőtt 13 millió forintot zsebelhetett be a Szerencsejátéktól, 2016 januárjában pedig további 3 milliót ítéltek meg a szervezet számára. A szervezettel kapcsolatban az Átlátszó már korábban megírta, hogy a fideszes alapítványt, amely többek között a párt rendezvényeként számon tartott bálványosi – majd ennek nyomán felvidéki, kárpátaljai, vajdasági – szabadegyetemeket szervezi, állami intézmények és önkormányzatok évről-évre jelentős támogatásokban részesítik.
A Századvég Politikai Iskola Alapítvány 2015-ben 30 millió forintos támogatást érdemelt ki az állami lottócégtől.
Az Antall József Politika- és Társadalomtudományi Tudásközpont Alapítvány 2015-ben három támogatás révén 9 millió forinthoz jutott a Szerencsejátéktól, a következő ében pedig összesen 5,8 millió forinttal dotálták.
A kormány által létrehozott Veritas Történetkutató Intézet is szerepel a támogatottak listáján; 2015-ben 5 millió forinttal segítette a Szerencsejáték az intézet működését. A Veritas azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a vezetője, Szakály Sándor a hazai zsidóság deportálását idegenrendészeti eljárásnak nevezte.
A Városi Nyilvánosságért Alapítvány két évvel ezelőtt 4 millió forintot kapott a Szerencsejáték Zrt. leányvállalatától. A szervezet elnöke, Vermes Gábor korábban a veszprémi Fidelitas alelnöke volt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!