„Nagyon jó vagyok” – ezzel indokolta az Átlátszónak Kálomista Gábor néhány éve azt, hogy miért éppen ő a legtámogatottabb producerek egyike. Filmgyártó cégei milliárdos nagyságrendű bevételhez jutottak a közmédiától, és az általa vezetett Thália Színház is tarolt az állami pályázatokon. Most egy cenzúragyanús ügy miatt fordultak vele szembe a magyar filmesek.
Már adták a mozik Gigor Attila Kút című filmjét, amikor az alkotók kivágtak belőle pár másodpercet – számolt be az Index. A kivágott részletben a háttérben megy a Hír Tv Páholy című műsora, amelyben éppen Kálomista Gábor a vendég.
Állítólag ez nagyon felbőszítette a producert: a Kút bemutatója után pár nappal Kálomistáék szerződést bontottak azokkal, akik a film alkotói közül a Megafilmnek, tehát Kálomista cégének is dolgoztak.
Tiltakozásképpen filmes szakemberek egy csoportja nyílt levelet írt a producernek a 444-en, és valóságos tiltakozási hullám indult el, e cikk írásának időpontjában már 500 felett jár a tiltakozók száma, köztük ott van az Oscar-díjas Nemes Jeles László is.
Kálomista Gáborral a NER-korszak alatt igencsak megszaladt a szekér. 2010 és 2014 között a producer filmgyártó cégei, a Megafilm és a Megafilm Service Kft. együttesen megduplázták az árbevételüket, a társaságok által kitermelt haszon pedig megháromszorozódott.
Ahogy arról az Átlátszó korábban többször is beszámolt, az Andy Vajna-féle Magyar Nemzeti Filmalap (MNF) 2014. őszig több mint 1 milliárd forint támogatást ítélt meg a Kálomista nevével fémjelzett produkciókra. A producer a köztévénél szintén zsíros megbízásokhoz jutott: a Hacktion, a Munkaügyek és a Fapad című sorozatokat is az ő cége gyárthatja.
2012-ben 800 millió forintot fizetett ki az MTVA Kálomista Gábor cégeinek a Hacktion, illetve a Munkaügyek című tévésorozatokért, és további 233 millió forintot kapott az Átok című műsorért egy olyan cég, a TV Com Kft., amelynek levelezési címe megegyezik a Kálomista-féle Megafilm Service Kft. és Megafilm Kft. székhelyével.
A kulturális támogatásokat szétosztó Nemzeti Kulturális Alap (NKA) 2011-es átalakításával szintén Kálomista Gábor járt jól. Az NKA-n belül a korábbi 16 helyett 9 szakkollégium jött létre, a Kulturális Fesztiválok Kollégiumának élére Kálomistát választották.
A producer neve felbukkant egy titkosszolgálati jegyzőkönyvben is: Portik Tamás, az Energol Rt. egykori igazgatója azt mondta a Nemzetbiztonsági Hivatal korábbi főigazgatójának, Laborc Sándornak, hogy “jóban van filmesekkel”, majd pedig Kálomista Majdnem szűz című filmjét és P. Koltai Gábor Megy a gőzös című filmjét emlegette.
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
A(z) https://atlatszo.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Bővebb információt az adatkezelési tájékoztatónkban talál.