Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Ezúttal a viharsarki Hidasháti Mezőgazdasági Zrt. és a vele közös irányítás alá tartozó Csabatáj Zrt. került a felcsúti gömböc tömegvonzásába – jelezték a dél-alföldi agrárberkekben járatos olvasóink. Bár a tulajdonviszonyok kuszák, úgy fest, nem tévednek. Bő ötezer hektárról van szó.
„Az érték hagyománya” mottóval jellemzi magát honlapján a százesztendős múltú szérumgyárból, a Phylaxiából átlakult tőzsdei cég, az Opimus Group Nyrt. A Budapesti Értéktőzsde honlapja szerint az Opimus 52,5 százaléka van kisbefektetők kezén, a meghatározó tulajdonon két off-shore-gyanús cég, a Kajmán-szigeteki Caliati Holding Ltd. (24,5%) és a nigériai Tac Investment Ltd. (16%) osztozik, s további 7,11 százaléka van a magyar Status Capital Zrt.-nek.
A Status Capital közvetve, illetve közvetetten két fontos Békés megyei agrárcég tulajdonosa: a 2100 hektáron működő Csabatáj és a több mint háromezer hektáron gazdálkodó Hidasháti gazdaságoknak. A két gazdaság összesen félmilliárd forint állami és uniós agrártámogatásban részesült, összesített árbevételük 2014-ben 2,4 milliárd forint volt.
A Hidasháti Mezőgazdasági Zrt. egyike volt az annak idején piszkos tizenkettőnek titulált agrárcégnek, amelyet az első Orbán-kormány végnapjaiban privatizáltak máig gyanút keltő körülmények között. 2006-2007-benn mindenesetre az agrárcégben elnökölt az utóbb csődbüntett miatt elítélt Sümeghy Csaba, korábbi fideszes országgyűlési képviselő, egykori kamarai kormánybiztos.
A Világgazdaság már januárban az Opimus-részvényesek különös mozgolódásáról írt. A cikkből kiderül, hogy a tőzsdei cégből akkoriban távozott tulajdonosoknak jelentékeny kötődésük volt a tavalyi brókerbotrány-sorozatban bedőlt Buda-Cash Értékpapír Zrt.-hez, amihez erős személyes szálakkal kapcsolódott a Hidasháti gazdaság is.
A sorok között olvasva az sem zárható ki, hogy a felszámolás alá került brókercég mögött álló befektetőknek lehet némi közük akár a nigériai és a Kajmán-szigeteki Opimus-részvényesekhez is.
Átlátszós cikkek a Buda-Cash-csődről
A Reihard-gyilkosságtól a Buda-Cash-csődig: 12 éve tart a Fővárosi Ingatlankezelő felszámolása
Az Opimus honlapján közzétett portfolióban szerepel a 2014-ben 1,7 milliárd forint árbevételt produkáló győri Euro Generál Építő és Szolgáltató Zrt., amelyről a HVG nemrégiben pedzegette, hogy alighanem van némi köze a Mészáros-klánhoz.
Mindenképpen erre enged következtetni például, hogy márciusban bekerült az igazgatóságba Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos polgármester „intézője”, Csík Zoltán, valamint Schmidt Zoltán, a Mészáros-család érdekeltségébe tartozó Fejér-B.Á.L. Zrt. első embere.
Csíkról és a Fejér-B.Á.L.-ról itt írtunk
Mészáros Lőrinchez közeli exzsaru sertepertél egy értékes budaörsi telken
Mészárosközelivé válhat az egerszalóki fürdőkomplexum – itt a bizonyíték
3 milliárd forintért épít iskolát Dunakeszin a West Bau és a Mészáros-cég
2,5 milliárd forintért újítja fel a Nemzeti Lovardát Mészáros Lőrinc családi cége és a West Bau
Mindehhez képest nem feltétlenül meglepő, hogy több viharsarki olvasónk is arról számolt be, Mészáros és fia aktivitást mutat a Hidasháti Zrt.-nél az utóbbi időben. Ők személyesen – de még olyan csápjaik révén sem, mint például Csík vagy Schmidt – nem vállalnak ugyanakkor formális szerepet az agrárcégben, sem a testvérvállalkozás Csabatájban – a cégekre ugyanakkor a papírforma szerint is illik a Fidesz-közeli jelző.
A Hidashát közvetve, a Csabatáj közvetlenül az Opimus Groupé volt tavaly decemberig, amikor a részvényeket (az Opimusban is tulajdonos) Status Capital Zrt. vette át. Ez a cég többeké, egyik kulcsembernek mindenesetre a szekszárdi Kerekes Csaba tűnik. Ő a helyi Fidesz erős embere, évekig önkormányzati képviselője, egy időben frakcióvezetője volt.
A Status-tulajdonos két cégben (Reputo, Metmark) korábban nemcsak Kerekesnek jutott tulajdonosi és/vagy ügyvezetői szerep, hanem Ács Rezsőnek is, aki a tolnai megyeszékhely jelenlegi fideszes polgármestere. A Hidasháti Zrt.-ben pedig igazgatósági tag maradt – még a Buda-Cash-közeli időkből – Végh László, Békéscsaba volt fideszes alpolgármestere, egykori országgyűlési képviselő.
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Adj 1%-ot az Átlátszónak, hogy megtudd, mire megy el az adód 99%-a!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!