Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Bár januárban érkezett a panasz az egyedül a Ferencváros futballstadionjában alkalmazott biometrikus beléptető rendszerrel kapcsolatban az Alkotmánybíróságra, végül hétfőn szerepel a testület napirendjén a téma. Az év eleje óta sok minden változott: az MLSZ eltörölte a kötelező klubkártyákat, a parlament illetékes bizottsága pedig nyitott a szurkolók felé. Csak egy dolog változatlan: Kubatov Gábor Fradi-elnök ragaszkodása a vénaszkennerhez, a téma miatt még a parlamentben is aktivizálta magát.
Egy vénaszkennelő, bérletes és jogvégzett fradista tett panaszt januárban az Alkotmánybíróságon. A sporttörvény azon szakaszai alaptörvény-elleneségének a megállapítását és megsemmisítését kérte, amelyben – egy tavaly nyári módosítással – megteremtették a biometrikus adatok gyűjtésének lehetőségét a futballstadionokba való belépéskor.
Az érvelés szerint a vénaszkenner a magánszféra védelméhez való jogot és az információs önrendelkezéshez való jogot korlátozza. Alapvető jog pedig más alapvető jog érvényesülése vagy valamely alkotmányos érték védelme érdekében, a feltétlenül szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal, az alapvető jog lényeges tartalmának tiszteletben tartásával korlátozható. Az érvelés szerint azonban ez a korlátozás a vénaszkenner esetében nem állja ki a szükségesség és arányosság próbáját. A beadványról, a szkennelő fradista érveiről nyári cikkünkben részletesen írtunk.
Jogvégzett szurkolója miatt bukhatja a vénaszkennert a Fradi
A panasz tárgyalását már júliusra kitűzte az Alkotmánybíróság, de mégsem döntöttek róla, és sokáig csend volt az indítvány körül. A december 7-i ülés napirendjén végül szerepel a biometrikus adatgyűjtés elleni panasz. Ez azt jelenti, hogy ha hétfőn alkotmányellenesnek mondaná ki a vénaszkenner alkalmazását, az éppen néhány nappal a szombati Fradi-Újpest előtt történne meg.
Január óta sok minden változott a szurkolók meccsre jutásában, és az azzal kapcsolatos hozzáállásban. Júliusban a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) eltörölte a szurkolói kártyák kötelező alkalmazását, azóta a klubok dönthetnek, hogy szükséges-e ez az eszköz szurkolóiknak a bejutáshoz.
Az Országgyűlés Kósa Lajos vezette rendészeti bizottsága pedig még a nyáron tárgyalni kezdett a futballszurkolók képviselőivel annak érdekében, hogy változtassanak a futballmeccsekre jutás feltételein. Maga Kósa Lajos beszélt arról, hogy jelenleg kényelmetlen meccsre járni, ami szurkolókat riaszt el a magyar focitól. A jövő évi futball Eb-re való kijutás utáni eufóriában pedig Csányi Sándor MLSZ-elnök ismerte el, hogy hiba volt a szurkolói kártya erőltetése, amihez ő ragaszkodott.
A rendészeti bizottság mozgolódásából az lett, hogy a sporttörvény módosítását javasolják, aminek érdekében megszűnne a szurkolók kötelező utaztatása az idegenbeli meccsre, a nézők név szerinti jegyértékesítést csak a kiemelt meccsekre kellene elvégezni, a szurkolói kártya alkalmazását pedig a klubokra bíznák.
Elterjedt, hogy a törvényből kikerülne a biometrikus adatok kérésnek a lehetősége – ezzel törvényi alapját véve a ferencvárosi vénaszkennernek.
Ez elég valószerűtlenül hangzott, mert január óta egy dolog stabil: a szurkolókat kriminalizáló hozzáállás, a sehol máshol nem alkalmazott vénaszkennerhez való ragaszkodás Kubatov Gábor részéről. A Fradi-elnök elképzelhetetlennek tartja a szkenneres kártya eltörlését, így a nézőit lassan teljesen elveszítő NB I.-ben a Groupama Aréna az egyetlen, ahová csak kártyával juthatnak be a drukkerek.
Mármint a hazaiak, mert a vendégnézőknek és a VIP-szektor vendégeinek még a „sima” kártyára sincs szükségük. Sőt, a Ferencváros idegenbeli meccsei alkalmából valahogy eszükbe jut a vendéglátóknak is alkalmazni a kártyás beléptetést. A Fradi-vezetés és a vénaszkenner, illetve a klub más lépései ellen tiltakozó kemény mag közötti harcról korábban részletesen beszámoltunk.
A Fradi elnöke komolyan gondolja a szurkolók megregulázását, olyannyira, hogy a sporttörvény tervezett módosítása kapcsán egyéni módosító indítványt tett. Meglepő fordulat ez a Fidesz pártigazgatójától, aki több mint kilencéves parlamenti pályafutása során eddig összesen egy, nyúlfarknyi módosító indítványt nyújtott be önállóan, éppen négy éve.
A kilenc és fél év alatt Kubatov egyszer szólalt fel a parlamentben, jelentősebb aktivitást mindössze 2008. december 9-én mutatott, amikor összesen tíz írásbeli kérdést nyújtott be kulturális ügyekben. A mostani módosító javaslata egyértelműen parlamenti jelenlétének fő műve: összesen négy oldalon érvel az ellen, hogy a nem kiemelt kockázatú futballmeccseken nem lenne kötelező a beléptető rendszerek működtetése.
Többek között azzal érvel, hogy ha a bizottsági javaslat értelmében megszűnne a névre szóló jegyértékesítés a nem kiemelt biztonsági kockázatú meccseken, akkor nőne a futballmeccsek terrorfenyegetettsége, nagyobb lenne a jegyűzérek kockázata, valamint hiábavaló kiadás volt a beléptető rendszerek beszerzése.
Ha komolyan vesszük a fideszes politikus érvelését, akkor arra jutunk, hogy egy ködös novemberi délutánon azért kellene a Paks-Felcsút rangadó hétszáz potenciális nézőjének a személyes adatait megadnia a jövőben is, mert ellenkező esetben nőne egy terrortámadás veszélye és még a belépők feketepiaca is meglódulhatna.
A ckozep.hu oldal részletesen elemezte a Fradi-elnök javaslatait. (Vigyázat, a C-Közép, ahogy arról írtunk is, nem ápol felhőtlen kapcsolatot a klubvezetéssel.)
Az alkotmánybírósági panasz pozitív elbírálása alapjában véve változtatná meg Kubatov Gábor és az ellen ágáló Fradi-tábor viszonyát. Azonban a Fidesz pártigazgató környezetéből már nyáron magabiztosan beszéltek arról, hogy biztosak benne, az AB mindent rendben fog találni a vénaszkenner jogszabályi alapjával kapcsolatban.
Csepregi Botond
Címlapfotó: MTI
Van egy remek karácsonyi ajándékötletünk: ajándékozz névre szóló Átlátszó Támogató Kártyát!
Havonta csak egy ezres: már csak 872 új előfizetőre van szükségünk ahhoz, hogy az alapműködésünk közösségi finanszírozásúvá váljon.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!