Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Közel egy hónappal ezelőtt robbant ki a Paralimpiai Bizottsággal kapcsolatos botrány, miszerint Gömöri Zsolt elnök 3 millió forintos végtörlesztését a bizottság fizette ki. Néhány napja végre elindult az ügyben a rendőrségi nyomozás, közben pedig kiderült az is, hogy a fejeseknek milliós gálavacsorára mentek, a sportolókat viszont egy külvárosi motelben szállásolták el.
Ami még nem derült ki az az, hogy mennyi jutalmat fizettek ki különböző jogcímeken az elnökségi tagoknak az elmúlt években. A Paralimpiai Bizottság ugyanis megtagadta az erre vonatkozó közadatigénylés megválaszolását, de az Átlátszó jogászainak segítségével az igénylő a NAIH-hoz fordult, ugyanis ezek közérdekből nyilvános adatok, így hamarosan kiderül, megkora összegeket szeretnének eltitkolni a nyilvánosság elől.
A Magyar Paralimpiai Bizottságnál (MPB) 2015.május elején kirobbant botrány egy igazi, tankönyvbe való példa arra, hogy miként zajlik le egy hasonló ügy folyamata a kirobbanástól a hülyébbnél furcsább magyarázkodáson és egyre több kompromittáló információ nyilvánosságra kerülésén át a nyomozás megindításáig.
Kronológia röviden:
– 2015.05.09.: Kiderül, hogy a Paralimpiai Bizottság fizette ki Gömöri Zsolt 3 millió forintos végtörlesztését. Gömöri szerint ez nem szabálytalan, és az ötletgazda Deutsch Tamás, a szervezet alelnöke szerint sem problémás.
– 2015.05.12.: Gömöri Zsolt visszafizeti a kasszába a 3 millió forint közpénzt, bár szerinte jogosan vette azt fel, és ez az egész ügy csak egy aljas lejáratókampány ellene.
– 2015.05.13.: A parasportolók az elnök és a teljes MPB-vezetés távozását követelik.
– 2015.05.24.: A Paralimpia Bizottság kiad egy közleményt, miszerint „Kiderült az igazság: részletesen megkonstruált, hazug lejáratókampány zajlik” a szervezet ellen, és ezt alátámasztandó nyilvánosságra hoznak (emailcímekkel együtt) egy levelezést is, amiből viszont nem derül ki semmi új.
– 2015.05.26.:
a) Pásztory Dóra kétszeres paralimpiai aranyérmes úszó egy nyílt levélben kőkeményen kiosztja Gömöri Zsoltot és az egész MPB-vezetést.
b) Gömöri bejelenti, hogy a Magyar Paralimpiai Bizottság rendőrséggel vizsgáltatná ki a szerinte őt lejárató kampány hátterét.
– 2015.05.27.: Kitálal a Paralimpiai Bizottság gazdasági vezetője az RTL-Híradóban.
– 2015.06.02.: Hűtlen kezelés és csalás bűncselekmények gyanúja miatt nyomozást rendelt el a Gömöri Zsoltot, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnökét érintő feljelentések alapján a Budapesti XIV. és XVI. Kerületi Ügyészség.
– 2015.06.03.: A HVG megírja, hogy kikérték a Fővárosi Törvényszéken a MPB teljes aktáját, amiből például az derült ki, hogy a szervezetnél a fejeseknek milliós gálavacsora, a parasportolóknak meg olcsó külvárosi motel jutott.
Egyelőre ennyi, kíváncsian várjuk a fejleményeket.
Történt közben más is az ügyben: a botrányról szóló első sajtóhíreket elolvasása után egy állampolgár közérdekűadat-igénylésben kérte ki a Magyar Olimpiai Bizottságtól a Magyar Paralimpiai Bizottság mindenkori elnökségi tagjainak kifizetett állami jutalmait, valamint az erről szóló testületi előterjesztéseket a 2008. május 1-től 2015. április 30-ig terjedő időszakra vonatkozóan a Paralimpiák, az Európa-bajnokságok és a világbajnokságok után.
A MOB közel két oldalon cifrázott válasza szerint a jutalmazásban részesültek névsora, és a számukra kifizetett összegek nem közérdekű, hanem _személyes_ adat. Mármint az, hogy a Paralimpiai Bizottságnál ki és mennyi közpénzt kapott.
Meglehetősen gyenge hárítási próbálkozásnak tűnik ez az elutasítási indok, ezért az Átlátszó jogászai írtak egy NAIH-beadványt az adatigénylő számára, hogy jogorvoslatért fordulhasson, és megkaphassa a kért, és nyilvánvalóan a közre tartozó adatokat.
Jogászaink álláspontja szerint ugyanis:
„…az adatigénylés megtagadása jogellenes. Az Alkotmánybíróság 3026/2015. (II. 9.) AB határozatában foglaltak alapján 1. minden, közpénzekkel gazdálkodó szervezet a nyilvánosság előtt köteles elszámolni a közpénzekre vonatkozó gazdálkodásával, 2. a közpénzek kezelését az átláthatóság és a közélet tisztasága elvének érvényesülésével kell végezni, 3. a közpénzekre és a nemzeti vagyonra vonatkozó adatok közérdekű adatok. Az AB határozat 29. pontja alapján az Alaptörvény 39. cikk (2) bekezdése végrehajtási szabályaként foghatók fel az Infotv 27. § (3) és (3a) pontjai, amelyek értelmében közérdekből nyilvános adatként nem minősül üzleti titoknak a központi és a helyi önkormányzati költségvetés, illetve az európai uniós támogatás felhasználásával, költségvetést érintő juttatással, kedvezménnyel, az ilyen vagyont érintő bármilyen jog megszerzésével kapcsolatos adat, és „[a]z a természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki vagy amely az államháztartás alrendszerébe tartozó valamely személlyel pénzügyi vagy üzleti kapcsolatot létesít, köteles e jogviszonnyal összefüggő és a (3) bekezdés alapján közérdekből nyilvános adatra vonatkozóan – erre irányuló igény esetén – bárki számára tájékoztatást adni.”
Ezek alapján egyértelmű, hogy az állami juttatással kapcsolatos adat olyan személyes adat,amely egyben közérdekből nyilvános is. A MOB pedig költségvetési pénzt kezel, a forrásokról minden évben a költségvetési törvényben rendelkezik az Országgyűlés. (Pl. 2015-ös évre vonatkozóan a költségvetési törvény 1. melléklet XX. Emberi Erőforrások Minisztériuma fejezet, 20. Fejezeti kezelésű előirányzatok cím, 23.6.1.; 23.6.2.; 23.6.4; 23.6.7.; 23.6.8; 23.6.9.; 23.6.10.; 23.23.; 23.24.; 23.28.; 23.29.; 30.26.2. alcímbe sorolt előirányzatok tartalmazzák azoknak az állami sportcélú támogatásoknak a körét és pénzügyi forrásait, amelyek felosztása és folyósítása a MOB, mint kedvezményezett feladatkörébe tartozik.
Az Infotv. 26. § (1) bekezdése alapján pedig az ilyen adat megismerése mindenkinek joga. Az adatszolgáltatási kötelezettséget pedig önmagában megalapozza az a tény, hogy az adatgazda közérdekből nyilvános adatot kezel. (lásd ABH 19. pontja)
A kért testületi előterjesztések ugyanúgy közérdekből nyilvános adatok: a közpénz felhasználásával kapcsolatos információt tartalmaznak (ti. hogy milyen indokok alapján került sor az állami jutalmak kifizetésére).”
(kép innen)
Erdélyi Katalin
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!