Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Megszűnt a Quaestor Financial Hrurira Kft. fizetési haladéka, a csődeljárás iránti kérelmet ugyanis a minap hivatalból elutasította a cégbíróság – derült ki a legfrissebb Cégközlönyből.
A Quaestor-csoport bedőlésében szerepet játszó kötvényeket kibocsájtó Hrurira csődjének/nem csődjének története egyre talányosabb fordulatokat vesz. A cég március 9.-én – miután, a Buda-Cash krachot követően megrohamozták az ügyfelei – jelentette be, hogy csődöt, azaz fizetési haladékot kér. Hivatalosan azonban csak március 19.-i dátummal nyújtott be csődeljárás megindítása iránti kérelmet a bíróságra, amelyről a bíróság 31.-én határozott, hogy elfogadja, s elrendeli a procedúrát. A csődeljárás kezdetét két nappal későbbi dátummal határozták meg: az eljárás április 2.-án indult.
Ehhez képest a mostani döntés egyrészt újdonság, másrészt viszont számos további kérdést vet fel, így főképp azt, hogy milyen okból változott meg a bíróság álláspontja, illetve hogy mi lehet a határozat következménye: a hitelezők megrohamozhatják most a Hrurirát? Adott esetben indulhat felszámolási eljárás is? A Hrurira cégbírósági aktájából nem derül ki a válasz.
A hivatalok sem törték magukat, hogy segítsék a megértést. A pénzügyi felügyeletet is ellátó Magyar Nemzeti Banknál írásban elküldött kérdéseink megválaszolatlanok maradtak, nem hivatalosan azt a feleletet kaptuk, hogy a Hrurirát az MNB nem ellenőrzi. Egyelőre a Fővárosi Törvényszék sajtóirodája sem válaszolt többszöri noszogatásunk ellenére sem. Mint eleve lehetetlenséget, elhárították a kérést, hogy megkérdezzék az eljáró cégbírát, Jackli Dóra Katalint, fogadná esetleg pár perce az Átlátszónak éppen a cégbíróság épületében tartózkodó munkatársát, segítve ezzel az eligazodást.
Az Átlátszó által megkérdezett szakértők (felszámolási ügyekben járatos közgazdászok) szerint a csődeljárás több okból is kétes kimenetelű lett volna. Az ügyvezető, Tarsoly Csaba előzetes letartóztatásban van, csődgondnok nincsen, de még nagyobb probléma lehet, hogy tisztázatlanok a Quaestor-csoport tulajdonviszonyai – erről egyébként a múlt héten az Átlátszó is cikkezett, ekkor az is kiderült, hogy a brókerbotrányokban eljáró Nemzeti Nyomozó Iroda nemzetközi jogsegély keretében próbálkozik megtudni, ki is a tényleges fő tulajdonos.
Így az sem egyértelmű, kik írhattak volna alá például egy csődegyezséget. Csakhogy az esetleges felszámolás is nehézségbe ütközhet, hiszen a Hrurirának nincsen értékelhető vagyona (a cég saját tőkéje a 2013-as beszámoló készítésekor mindössze 12 millió forint volt), ráadásul az NNI bűnügyi zárlata terheli március 26. óta.
Igaz, követelései lehetnek: a kötvénykibocsájtásból befolyt pénzből állítólag a Quaestor-csoport egyéb tagjainak is jutott, csakhogy a bűnügyi zárlat mindre rá került. A kft kötelezettségállománya már 2013-ban 44,5 milliárd forintot tett ki.
Rádi Antónia
Frissítés:
megérkezett a Fővárosi Törvényszék válasza:
„A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 9. § (1) bekezdése szerint a bíróság az adós kérelme alapján ideiglenes fizetési haladéknak a Cégközlönyben történő közzétételéről rendelkezik. Az ideiglenes moratórium nem azonos a csődeljárás elrendelésével. Az ideiglenes moratórium addig illeti meg az adóst, amíg a bíróság érdemben a csődeljárás elrendeléséről nem határoz. A bíróság az adóst a csődkérelem hiányainak pótlására hívta fel. Az adós a hiányokat nem pótolta, ezért a bíróság jogerősen elutasította a csődkérelmet. A bíróság az elutasító végzés jogerőre emelkedését követően a Cstv. 9. § (5) bekezdése alapján az ideiglenes fizetési haladék megszűnésének közzétételéről intézkedett.
A fentiek szerint a Quaestor Financial Hrurira Kft. csődeljárását nem rendelte el sem a Fővárosi Ítélőtábla, sem a Fővárosi Törvényszék, a Cstv. 9. § (1) bekezdése alapján csak ideiglenes moratórium közzétételére került sor, ami nem azonos a csődmoratórium fogalmával.”
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Támogatás SZJA 1% felajánlásával
Ha 1%-od az Átlátszó céljaira kívánod felajánlani, személyi jövedelemadó bevallásodban az Asimov Alapítvány adószámát tüntesd fel, ami a következő: 18265541-1-42 Letölthető nyilatkozat itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!