Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A forrói eredmény ellen a helyi „ellenzék” polgármester-jelöltje nyújtott be kifogást a Helyi Választási Bizottsághoz (HVB). A kifogást a HVB elutasította, a jelölt fellebbezett a másodfokon eljáró Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területi Választási Bizottsághoz. A másodfok helyt adott a fellebbezésnek, és megsemmisítette a nemzetiségi és a polgármester-választás eredményét.
Közmunka csak a megfelelő voksért: nyílt szavazás volt Borsodban
Különös szavazat-ellenőrzési módszer nyomaira bukkantunk a Borsod megyei Forró községben az önkormányzati választásokon. A legendás láncszavazás vagy a korszerűbb telefonos szavazólap-bemutatás helyett egész egyszerűen több ember esetében nyílt szavazássá változtatják a voksolást. Néhányan fellázadtak az évtizedes gyakorlat ellen. Tovább a teljes cikkre.
Varga Károly október 15-én kifogást nyújtott be a HVB-hez, melyben kérte a választás eredményének megsemmisítését mind a helyi önkormányzati (polgármester és képviselő-testületi), mind a nemzetiségi választás tekintetében. A kifogás lényegében az általunk is leírt szabálytalanságokra hivatkozva azt állította, hogy a nagy számú nyílt szavazás és a tömeges segítségkérés miatt súlyosan sérült a választás tisztasága.
Közmunka csak a megfelelő voksért: nyílt szavazás volt Borsodban from atlatszo.hu on Vimeo.
A Helyi Választási Bizottság azonban nem látta megalapozottnak a kifogást, ezért október 16-i határozatában „ (…) a rendelkezésre álló adatok alapján nem látja bizonyítottnak a választások tisztasága, és a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvének sérelmét, ezért a kifogást elutasítja.” A határozat indoklása szerint „ A Helyi Választási Bizottság a benyújtott nyilatkozatok és a bizottsági ülésen elhangzottak alapján megállapította, hogy a szavazóhelységekben lévő és a szavazás céljára szolgáló asztalokat nem tömegesen vették igénybe a választók illetve az asztalnál szavazók esetében is biztosított volt a titkos szavazás lehetősége.”
Varga természetesen fellebbezett. Fellebbezésében arra hivatkozott, hogy a tömeges fülkén kívüli szavazás és segítségkérés sérti a választás tisztaságát előíró alkotmányos rendelkezést és a rendeltetésszerű joggyakorlás elvét. Hivatkozott továbbá arra, hogy „(…) nemcsak a „tömeges” jogsértés a jogsértés, így téves mérlegelés eredményeként jutott arra a HVB, hogy a jogsértések tömegességének hiányában utasította el a kifogást és mellőzte a jogkövetkezmények alkalmazását.” Mindezek alapján kérte az eredmény megsemmisítését és a választás megismételtetését.
A Területi Választási Bizottság határozata szerint a HVB-nek eleve nincs hatásköre egy, a választás eredményét támadó kifogás ügyében dönteni – márpedig Varga „kifogása” érdemben erről szól -, arra a másodfok, vagyis a Területi Választási Bizottság jogosult: „[a beadványt]… a Forrói Helyi Választási Bizottság nem terjesztette fel az annak elbírálására hatáskörrel rendelkező Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területi Választási Bizottsághoz, hanem annak ellenére bírálta el, hogy arra nem rendelkezett hatáskörrel.”
A Területi Választási Bizottság mindezek alapján, illetve a fellebbező által becsatolt bizonyítékokat megvizsgálva „(…) azokat egyenként és összességükben értékelve arra az álláspontra helyezkedett, hogy Forró településen a polgármester választás és a roma nemzetiség települési önkormányzati képviselő választásán olyan mértékben sérült Magyarország Alaptörvénye 35. cikkében biztosított titkos szavazáshoz való jog, hogy az megalapozza a Forrói Helyi Választási Bizottság polgármester választás eredményét megállapító 48/2014. (X.12.) határozatának és a roma nemzetiség települési nemzetiségi önkormányzati képviselők választásának eredményét megállapító 50/2014. (X.12.) határozatának megváltoztatását akként, hogy Forró településen a 2014. október 12-én megtartott polgármester választás eredményét és a roma nemzetiség települési nemzetiségi önkormányzati képviselőválasztás eredményét a Területi Választási Bizottság megsemmisítse, és a választási eljárás szavazás részét a polgármester választás és a roma nemzetiség települési nemzetiségi önkormányzati képviselőválasztást tekintetében megismételtesse.”
A hangulat már a választás előtt is meglehetősen feszült volt a településen, de a szavazás, illetve cikkünk megjelenése után végképp ellenségessé vált a viszony a felek között. A forrói „ellenzék” és a regnáló kisebbségi vezetők a cikk alatt személyeskedő kommentháborút vívtak: az ellenzék a szavazás manipulálásával vádolta a jelenlegi vezetőket, ők pedig azzal vágtak vissza, hogy a lázadozók rossz hírbe keverték a falut.
Ha a döntés jogerőre emelkedik, november 9-én új választást kell tartani Forrón. Feltesszük, fair eljárás lesz, melynek eredményét mindenki el tudja majd fogadni, így valóban legitim polgármestere és kisebbségi önkormányzata lesz a településnek.
Ökörsütéssel és ételosztással kampányol Érpatak polgármestere
Kampány jellegű falunapot szervezett a posztért újra induló polgármester, Orosz Mihály Zoltán Érpatakon. Dacára annak, hogy az önkormányzat kft-je végrehajtás alatt áll. Három nappal később élelmiszercsomagokat osztott: a csomagba rejtett szórólapokon agitált saját maga mellett. Tovább a teljes cikkre.
November 9-én Érpatakon is újra szavazhatnak a helyiek, miután a Debreceni Ítélőtábla helybenhagyta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Választási Bizottság határozatát. A polgármester-választást ugyan a jelenlegi polgármester, Orosz Mihály Zoltán nyerte – a 859 leadott érvényes szavazatból 337 rá esett -, de a kampány keretében történt polgármesteri ételosztás és falunap miatt többen is megóvták a múlt vasárnapi eredményeket.
Becker András
Ez a cikk a Transparency International Magyarország, a K-Monitor, a Political Capital és az Átlátszó közös önkormányzati projektjének keretében készült, a projekt támogatója az Open Society Foundations.
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!