Háború Ukrajnában – ez történt októberben
Zelenszkij egyre többet beszél a fegyverszünet lehetőségéről, azonban Putyinnak gazdasági okokból és hatalma fenntartása szempontjából inkább a háború elhúzása áll érdekében.
Jogszabályi kötelezettség egy országos környezetvédelmi stratégia elkészítése a hazai akkumulátor iparág kiépítéséhez, olvasható abban tanulmányban, melyet a Magyar Akkumulátor Szövetség egyik munkacsoportja készített. A dokumentum számos olyan környezetvédelmi és társadalmi problémára reflektál, melyek az akku-ipari létesítmények kapcsán merülnek fel, s amikkel a magyar kormányzat egyáltalán nem foglalkozik.
A magyar kormány szereplői a hazai akkus beruházásokkal kapcsolatos súlyos visszásságokra – például az engedély nélküli működésre, a zaj- és vízszennyezésre vagy a rákkeltő anyagokkal való veszélyeztetésre – rendre úgy reagálnak, hogy nálunk nagyon szigorúak a hatósági előírások, a panaszok pedig csupán politikai célzatú zavarkeltések. Egészen más kép rajzolódik ki viszont a Magyar Akkumulátor Szövetség egyik tanulmányából, mely nemrég került fel a szervezet honlapjára. A dokumentum több olyan súlyos és megoldandó problémát sorol fel, melyekről eddig csak civil szervezetek, egyes ellenzéki politikusok és közgazdász szakemberek beszéltek.
A 2023-ban készült műhelytanulmányt a szervezet „Biztonság, Egészség, Környezetvédelem” munkacsoportja készítette. A dokumentum bevezetője szerint a szerzők célja, hogy áttekintsék a hazai akkumulátor-iparág működésével kapcsolatos főbb környezetvédelmi és erőforrás-használati kockázatokat, s reflektáljanak „a levegőminőség védelemmel, a felszíni és felszín alatti vizek használatával, a talajszennyezéssel, a hulladék-elhelyezéssel, valamint a tűz- és balesetvédelemmel kapcsolatos speciális kihívásokra.”
A szerzők szerint észszerű és szükségszerű, hogy az akkumulátorgyártás ne terhelje a környezetet, ne veszélyeztesse az emberi egészséget és a természeti erőforrásokat. Ugyanakkor megállapítják, hogy a lítium-ionos akkumulátorok előállításának kockázatai – a bányászattól a gyártáson át az újrahasznosításig – világszerte „egyelőre inkább növekszenek, mintsem csökkennének”.
A dokumentum a globális problémák áttekintése után a magyarországi akku-ipar környezetvédelmi és társadalmi szempontjait elemzi. Megállapítja, hogy a Nemzeti Akkumulátor Iparági Stratégia
nem vizsgálja a hosszú távú környezeti, erőforrásbeli és klímakockázatokat,
holott a környezetvédelmi törvény és a 2/2005. (I. 11.) Korm. rendelet alapján el kellett volna végeztetni a Stratégia környezeti vizsgálatát (SKV).
A Magyar Akkumulátor Szövetség „célja, hogy ellássa a magyar akkumulátoripari értékláncban tevékenykedő társaságok érdekképviseletét, elősegítse a magyar akkumulátoripar fejlődését és európai integrációját, továbbá tagjainak érdekében működjön közre a Nemzeti Akkumulátor Iparági Stratégia 2030 végrehajtásában az akkumulátoripari értékláncban tevékenykedő társaságok és a Stratégia végrehajtásáért felelős kormányzati és intézményi szervek közötti szakmai együttműködés biztosításával” – olvasható a szervezet honlapján.
A hazai helyzetet elemezve a tanulmány rögzíti, hogy Magyarországon nincs minisztériuma a környezetvédelmi ügyeknek, s az ezzel kapcsolatos felelősség három tárca között oszlik meg. Hangsúlyozza, hogy
az akku-iparban felhasznált számos veszélyes anyag „fenyegetést jelent” a környezetre,
ezek ugyanis többféle módon – a gyártás, az újrafelhasználás, a balesetek, valamint a szakszerűtlen szétszerelés és hulladék-kezelés során – kikerülhetnek a környezetbe. A szerzők ennek kapcsán részletesen elemzik a felhasznált veszélyes anyagok tulajdonságait, kockázatait, egészség- és környezetkárosító hatásait.
A dokumentum készítői úgy vélik, „rendkívül aggasztó”, hogy a gyárak építésével az ártalmatlanító, újrafeldolgozó üzemek kialakítása egyáltalán nem tart lépést. Kiemelik azt is, hogy
hazánkban gyakorlatilag nem zajlik ipari kutatás-fejlesztési tevékenység;
és jellemző példaként említik, hogy a Samsung SDI, amely Németországban nem is végez gyártást, 2022-ben Münchenben hozta létre európai kutatás-fejlesztési egységét. Az pedig, mint írják, „egyenesen elszomorító”, ahogyan a támogatási és pályázati rendszer működtetői viszonyulnak az akkumulátorokkal kapcsolatos K+F témákhoz, holott „a terület jelentősége már évekkel ezelőtt is elég világosan látható volt.”
Ugyanakkor a magyarországi gyárak környezetszennyezési ügyeiről és jogsértéseiről nem szólnak, és a hazai akku-ipar problémáit elemző, szakértők által írt hazai tanulmányokat sem említik.
A dokumentum készítői a hazai problémák elemzése után 12 pontban összegzik javaslataikat. Ezekben többek közt megfogalmazzák:
A tanulmányban írottak kapcsán felmerül a kérdés, hogy a kormány és a Magyar Akkumulátor Szövetség kommunikációjában eddig miért nem merültek fel ezek a szakértők által leírt javaslatok. Nem találhatók meg ezek a témák az akku-ipar szereplői számára szervezett, november 6.– 8. között Budapesten zajló Battery Week (Magyar Akkumulátor Hét) programpontjai közt sem.
Kaderják Péter, a Szövetség ügyvezető elnöke egy legutóbbi, Indexnek adott interjúban azt állította: „a hagyományos környezeti kockázatokat a beruházók, a hazai vegyipari szakma, a kialakult szabályozási környezet és a helyi civil kezdeményezések együttesen európai módon tudják kezelni”. Azt viszont nem világította meg az elnök, hogy pontosan mit is ért „hagyományos” környezeti kockázatok és azok „európai módon” történő kezelése alatt.
Kaderják Péter azon a parlamenti bizottsági ülésen sem jelent meg, melyen a meghívott szakértők és civil szervezetek a hazai akku-iparággal kapcsolatos súlyos problémákra és jogsértésekre hívták fel a figyelmet, és vártak volna válaszokat a kormányzattól, s a kormány partnereként fellépő Akkumulátor Szövetségtől.
Írásban kerestük a Szövetséget, hogy a közzétett dokumentum kapcsán választ kapjunk ezekre a kérdésekre:
– Tárgyaltak-e a tanulmányban szereplő javaslatokról az érintett kormányszervekkel, s kaptak-e pozitív, vagy bármilyen visszajelzést tőlük?
– Milyen konkrét lépések, intézkedések történtek a szakértők által megfogalmazott ajánlásokkal kapcsolatban?
– Foglalkoznak-e a budapesti Battery Week programjában a hazai akku-iparág környezetvédelmi és társadalmi problémáival?
Kérdéseinkre azonban nem kaptunk érdemi válaszokat. A Szövetség azt írta, hogy a honlapjukon közzétett műhelytanulmányt elsősorban saját tagvállalataik számára, belső használatra készítették. Publikálásával az volt a céljuk, hogy hozzájáruljanak „a vizsgált kérdésekről folytatott hazai megoldás kereséshez”.
A tanulmányban megfogalmazott javaslatokat nem küldték meg a magyar kormányzat részére. Állításuk szerint ugyanakkor „a szervezet folyamatos párbeszédben áll a kormányzat releváns szerveivel és a kapcsolódó szakterületek intézményeivel. A műhelytanulmány főbb megállapításait a Szövetség képviselői szakmai fórumokon és eseményeken rendszeresen megosztják az érintettekkel.”
Mindebből az derül ki, hogy a Szövetség szakértői hiába fogalmaztak meg konkrét javaslatokat és hívták fel a figyelmet a törvényben is előírt kötelezettségek végrehajtására, a hazai akku-ipar súlyos visszásságainak és problémáinak kezelésében eddig semmilyen érdemi előrelépés nem történt.
Bodnár Zsuzsa
Ez a cikk a Közös Értékeink Program támogatásával készült. Címlapkép: Kaderják Péter, a Magyar Akkumulátor Szövetség ügyvezető elnöke a 2023. október 26-án tartott Battery Day konferencián. (Fotó: Magyar Akkumulátor Szövetség honlapja)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásZelenszkij egyre többet beszél a fegyverszünet lehetőségéről, azonban Putyinnak gazdasági okokból és hatalma fenntartása szempontjából inkább a háború elhúzása áll érdekében.
A probléma azonban valószínűleg csak átmeneti, hiszen Orbán Viktor és Mészáros Lőrinc szülőfalujában eddig szinte mindenre jutott pénz.
Az amerikai államkötvények hozamgörbéjének inverzzé válása eddig az összes gazdasági válságot megbízhatóan jelezte előre.
A külügyminiszter idén júniusban ruccant ki egy kétnapos villámlátogatásra a Fülöp-szigetekre és Laoszba.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!