riport

A kis zöld emberkékkel a csengőfrász is visszatért a Krím-félszigetre

 

„Azért mesélem el ezt a történetet, mert bármikor, bármelyikünkkel megtörténhet. Tanulnunk kell a történelemből még akkor is, ha az modern történelem” – indokolja meg a fiatal amerikai történész, James Austin Charon, miért érkezett a Krím-félszigetre napokkal azután, hogy ott „kis zöld emberkéket” észleltek. A filmben csak James néven bemutatkozó kutató a narrátor, az ő szemén keresztül követketjük nyomon a történetet, hogyan foglalta el Moszkva a félszigetet 2014 tavaszán, illetve hogy azóta milyen körülmények között él a lakosság.

A tavaly készült filmet múlt héten vetítették le az amerikai nagykövetségen egy minikonferencián, melynek témája a Krím félsziget orosz annektálása óta eltelt idő, illetve az azóta ott történő sorozatos emberijog-sértések voltak. Az előadók szavai alapján Oroszország a korábban a nyaralók által kedvelt félszigetből zárt katonai zónát hoz létre, a lakosságot pedig inkább félelemben tartja ahelyett, hogy megpróbálná őket megnyerni magának. A filmben elhangzottak alapján a Krímben visszatért a csengőfrász: ha éjjel megáll az autó a ház előtt és kopogtatnak, az csak rosszat jelenthet, a család egyik tagját viszik kihallgatni.

 

 

A filmvetítés a Budapesten épp folyó „Fókuszban: Ukrajna” egyik rendezvénye volt, amelyet az ukrán, a kanadai, az amerikai és a brit követség szervez, hogy felhívja a figyelmet a 2014-ben Moszkva által elfoglalt Krím helyzetére. Az amerikai követségen rendezett konferencián felszólalt Liubov Nepop ukrán nagykövet és Vitalii Martinyuk ukrán biztonságpolitikai szakértő, illetve Skype-kapcsolaton keresztül bejelentkezett Bohdan Kryklyvenko, az ukrán parlament emberjogi bizottságának vezetője és Emine Dzhaparova, az ukrán információs minisztérium megbízott vezetője is. A film ötlete és forgatókönyve egyébként Dzhepparovától származik.

Kőműves Anita

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42