Az oltási kampány megindulásával elkezdhettünk reménykedni, hogy a közeljövőben ismét lehetségessé válnak a külföldi utazások. A magyar oltási program kifejezetten jól haladt idáig, többek között annak köszönhetően, hogy az ország jelentős részét Szputnyik V és Sinopharm vakcinával oltják, habár úgy látszik, hogy a kizárólag az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által elfogadott oltásokkal oltó országok már a nyomunkban járnak. A keleti vakcinák használatának azonban jelenleg úgy tűnik, lesznek hátulütői a lakosság számára: a keleti oltásokat nem minden ország fogadja el a beutazáshoz.
Nélküled nincsenek fontos sztorik – adód 1 százalékát ajánld fel az Átlátszónak!
Az Európai Parlament által megszavazott vakcinaútlevelet csak olyan oltásra lehet majd kapni, amelyet az EMA elfogadott. Ezek jelenleg aPfizer-BioNTech, a Moderna, az AstraZeneca és a Janssen. Emellett az országok köthetnek kétoldalú megállapodást arról, hogy beengedik egymás állampolgárait abban az esetben, ha az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vészhelyzeti alkalmazási engedélyt adott az országokban beadható oltásokra. A WHO nemrég fogadta el a Sinopharm oltás használatát, ezáltal egy kis reményt adva a kínai vakcinával oltottaknak, viszont a szputnyikos tábornak még valószínűleg június elejéig várnia kell arra, hogy egyáltalán a WHO engedélyét megkapják. Magyarországon több mint 1,7 millióan kaptak már legalább egy dózis keleti vakcinát.
Magyarország a saját oltási kártya bevezetésével elkezdett dolgozni a kétoldalú megállapodások kiépítésén, ilyen egyezség nyolc országgal született már meg: Bahreinnel, Észak-Macedóniával, Horvátországgal, Montenegróval, Szerbiával, Szlovéniával, Törökországgal, a legfrissebb egyezség pedig Csehországgal jött létre. Az utóbbi megállapodást a pozsonyi Central 5 megbeszélésen ütötték nyélbe, melynek résztvevői Ausztria, Csehország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia voltak, ám a többi résztvevővel még nem sikerült egyezséget kötni. Mindezek után az elmúlt évek nemzetközi statisztikáit megvizsgálva felmerül a kérdés, hogy tényleg az említettek-e a magyarok által gyakran látogatott célpontok.
A KSH adatai alapján 2017-ben a többnapos turisztikai célú utazások leggyakoribb célpontja Németország volt (1,8 millió utazás), azt követte Ausztria (1,6 millió utazás), majd Szlovákia (1,35 millió utazás) és Románia (1,26 millió utazás). A vírus előtti utolsó két év adatait nézve egyértelműen látszik, hogy 2018-ban és 2019-ben a magyarok legfrekventáltabb utazási célja Ausztria volt, de gyakran utaztak Szlovákiába, Romániába és Ukrajnába is.
A magyar utazók leginkább Ausztriát, Szlovákiát, Ukrajnát, Romániát és Németországot tekintik úti célnak.
A vírus ugyan lényegesen csökkentette az utazások számát, de a gyakori kirándulóhelyek nem sokat változtak. 2020 3. és 4. negyedévében a leglátogatottabb két ország Ausztria és Szerbia volt. Ezek után következett a 3. negyedévben Horvátország, Szlovénia és Németország, a 4. negyedévben pedig Ukrajna, Szerbia és Németország voltak frekventált célpontok.
Magyarok által közkedvelt úti célok az elmúlt három év 3. és 4. negyedévében
A fent említettek közül idáig Horvátországgal, Szerbiával és Szlovéniával született egyezség. Horvátország viszont nem fogadja el kizárólag a védettségi igazolványt, szükséges mellé a papíralapú oltási igazolás, amelyen szerepel mindkét oltás dátuma és a második után el kell telnie 14 napnak az utazáshoz. A Németországba utazni tervezők kifejezetten bajban vannak, mivel Németország nem ismeri el a Szputnyik V és Sinopharm oltásokat. A legnagyobb csapás az utazni vágyók számára viszont az, hogy Ausztria sem fogadja el a keleti vakcinákat. Ez azt jelenti, hogy a leglátogatottabb utazási célpont a jelenlegi állapot szerint nem válik elérhetővé az oltási kártyával sem.
Így bizonyos kapuk megnyíltak már ugyan az utazni vágyók előtt, viszont azok a kapuk, amik elé a legtöbben sorba állnak, zárva vannak. Mindenképpen előrelépés, hogy bizonyos országokkal már megszületett a beutazási egyezség, viszont a magyarok a statisztikák alapján inkább vágynak Ausztriába, mint Bahreinbe.
Szabó Hédi – Szabó Krisztián
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Április 17-én jelent meg a Riporterek Határok Nélkül (Reporters Sans Frontières) 2021-es nemzetközi sajtószabadság-indexe, amely szerint az előző évhez képest...
Az utóbbi években folyamatosan növekvő lakásépítési tendencia megtörni látszik most: 2021 első negyedévében valamelyest csökkent is a leadott lakásépítési engedélyek...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!