Majdnem 300 ezer forintot kér a BME azért, hogy elárulja a hallgatói önkormányzat tisztségviselőinek nyújtott kifizetéseket. Más egyetemek ingyen kiadták ugyanezeket a kifizetési listákat. A BME ellen keresetet nyújtottunk be a Fővárosi Törvényszéken.
2015 novemberében kérdeztük meg először, hogy mennyit keresnek a BME-s HÖK-ösök. A BME az adatok kiadásáért közel 300.000 forint költségtérítést kért, mely precedens nélküli: más egyetemek ennél nagyobb méretű adatigénylést is ingyen teljesítettek. Többek között a Károli Gáspár Református Egyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem is önként és ingyen teljesítette az adatigénylésünket. A BME ezer forintot még az adathordozóért is elkért, miközben azt kértük, hogy az interneten keresztül küldjék el a táblázatokat.
A költségtérítés ügyében a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordultunk, akik szintén túlzónak találták a BME költségigényét. A NAIH korábbi gyakorlata és a jogszabályok alapján úgy foglalt állást, hogy a BME nem számíthat fel költségtérítést, az igényelt adatokat pedig rendelkezésünkre kell bocsátania. A NAIH állásfoglalása nem kötelező erejű, azért a BME továbbra sem köteles kiadni az adatokat. A NAIH-os vélemények ugyanakkor komoly meggyőző erővel rendelkeznek a végső szót kimondó bírósági eljárásokban.
A NAIH-határozat birtokában június végén pert indítottunk a BME ellen, azt kérve a bíróságtól, hogy kötelezze a BME-t arra, hogy ingyen adja ki az adatokat. Az első tárgyalást várhatóan őszre tűzi ki a bíróság.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Bár a kormány új céget hozott létre a hévízi tófürdő felújítására, a munka egy év múlva sem indult el, de eközben a 100 milliós tőkével létrehozott zrt elköltötte a pénze nagy részét.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!