Október végén megjelent a két szervezet együttműködésében készült ötödik Korrupciófigyelő jelentés, amely a 2021 júniusa és 2021 szeptembere közötti időszakot foglalja össze jogállamisági és korrupciós szempontból. Az elemzés szerint a jövő évi választás közeledtével felerősödtek a korábban tapasztalt jelenségek: a fideszes háttérállam kiépítése, az állami tájékoztatás hiányosságai, a pártállás szerinti pénzosztogatás és az állami vagyon alapítványokba menekítése. A jelentéshez szakértői véleményt adott Erdélyi Katalin, az Átlátszó főszerkesztő-helyettese is.
„A kormány változatos eszközöket vet be azért, hogy a favorizált klientúra és politikai osztály megélhetése egy esetleges kormányváltás esetén se kerülhessen veszélybe”– ezzel a mondattal harangozza be a honlapján a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a K-monitorral együttműködésben készített ötödik Korrupciófigyelő jelentést.
Az anyag a 2021 júniusa és szeptembere közötti időszak történéseit átvizsgálva arra jutott, hogy „a 2022-es választási év közeledtével egyre jobban felerősödtek a korábban már tapasztalt tendenciák: a kormány változatos eszközöket vetett be azért, hogy a favorizált klientúra és politikai osztály megélhetése egy esetleges kormányváltás esetén se kerülhessen veszélybe. Eközben az állami működés átláthatósága sem javult”, és „az ellenzéki vezetésű önkormányzatokat egyre kevésbé leplezetten hozzák rendkívül hátrányos helyzetbe”, továbbá „hatalmas költségvetési osztogatás veheti kezdetét” részben az úgynevezett Gazdaságvédelmi Alapból, részben európai uniós forrásokból.
A K-Monitor és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) 2020 szeptemberében indította el Korrupciófigyelő programját, amelynek keretében negyedévente kiadott elemzésekben vizsgálják a jogállamiság leépítésére irányuló törekvések és az állami korrupció alakulását. Az első jelentésről itt, a másodikról itt, a harmadikról itt, a negyedikről pedig itt írtunk.
A 24 oldalas, közérthetően megfogalmazott anyag első része az átláthatóságot csökkentő és a korrupció elleni fellépést nehezítő intézkedéseket tekinti át. Első helyen a járvánnyal kapcsolatos közérdekű adatigénylések teljesítésével kapcsolatos tartós visszásságok állnak, például az az eset, amikor a Müller Cecília által vezett Nemzeti Népegészségügyi Központ 90 napra hosszabbította az Átlátszó adatigénylését, amelyben arról érdeklődtünk, hogy milyen nyilvántartást vezetnek az oltottakról.
Az is bekerült az anyagba, hogy az állami tulajdonú Nemzeti Infokommunikációs Zrt. júliusban 3 hónap hosszabbítás után megtagadta a védettségi igazolványokra vonatkozó adatigénylésünket, és csak most adta ki az iratokat, miután pert indítottunk értük.
Az állami tulajdonú Nemzeti Infokommunikációs Zrt. (NISZ) júliusban 3 hónap időhúzás után megtagadta a védettségi igazolványok gyártásáról szóló szerződés kiadását…
A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy a közérdekű adatigénylések válaszadási határidejének 15 napról 45 napra való meghosszabbítását lehetővé tevő kormányrendelet még mindig érvényben van, holott már az összes járványügyi korlátozást feloldotta a kormány. Az anyag emellett a járvánnyal kapcsolatos állami tájékoztatást is hiányosnak értékeli, hiszen megszüntették az Operatív Törzs napi tájékoztatóit, hétfőnként pedig összesítve közlik az előző 3 nap járványügyi adatait.
A második részben a költségvetéssel és az átlátható gazdálkodással kapcsolatos visszásságokat veszi számba a TASZ és a K-monitor. Itt foglalkoznak azzal, hogy az Európai Unió még nem hagyta jóvá az EU rendkívüli helyreállítási csomagjából igényelt összegekre vonatkozó magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervet, mert abból hiányolják a korrupcióellenes intézkedéseket. Szintén itt kapott helyet a 2022-es költségvetés részévé tett 550 milliárd forintos Beruházási Alap, a Magyar Falu Program, a Modern Városok Program, valamint a kormány szeptemberi, rekordösszegű devizakötvény-kibocsátása, továbbá az államháztartás rekordnagyságú, 1900 milliárd forintos hiánya.
„A jogállam eróziója és a korrupció közpolitikai eszközzé emelése Magyarországon egyszerre, egymással szoros összefüggésben történik, többnyire valamilyen közérdekű cél mögé rejtve. Ez jelenleg a koronavírus okozta válság elleni fellépés”– áll a jelentésben.
Az elemzés harmadik részében a tőkekoncentrációról és a közvagyon kiszervezéséről lehet olvasni. Ide került a ferihegyi repülőtér visszavásárlását célzó kormányzati szándék, a magyarországi gyorsforgalmi úthálózat 35 évre szóló koncesszióba adása, a hulladékgazdálkodás kiszervezése, a vagyonkezelő alapítványoknak és egyházaknak adott hatalmas mértékű állami vagyon, valamint a kormányközeli vállalkozók által elnyert közbeszerzések és a NER-barát szervezetek, tudásközpontok állami támogatása.
Nettó 5,5 milliárd forintért újíthatja fel a Békés megyében található geszti Tisza-kastélyt a West Hungária Bau (WHB) vezette konzorcium. A…
A negyedik blokkban főként az ellenzéki vezetésű önkormányzatokat érő negatív megkülönböztetésről és a Norvég Alap helyébe lépő magyar költségvetési források megkérdőjelezhető elosztásáról van szó. Itt idézik az Átlátszó augusztusi cikkét, amelyben megállapítottuk, hogy „közvetlenül fideszes politikusok irányítása alatt áll azoknak a szervezeteknek több mint a fele, akik a legnagyobb összegű támogatást nyerték el a Norvég Alap helyére állított magyar állami alapból, a Városi Civil Alapból”.
A TASZ és a K-Monitor ötödik Korrupciófigyelő jelentése teljes egészében itt olvasható.
A jelentéshez szakértői véleményt adott Gyükeri Mercédesz, a HVG újságírója, Reszkető Petra, a Budapest Intézet kutatója, és Erdélyi Katalin, az Átlátszó főszerkesztő-helyettese. Címlapkép: Orbán Viktor Brüsszelbe indul 2021. június 11-én (forrás: Orbán Viktor/Facebook)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A magyar kormány piactorzító intézkedései sokszor bíróságokon kötnek ki, és a pereskedés további kiadásokat jelent az adófizetőknek. A Miniszterelnöki Kormányiroda...
A Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (SZNP) honlapján közzétett szerződéslista szerint július 1-én 40 millió forintot adtak a Békemenet szervezőinek. A...
Az Egy a Természettel Vadászati és Természeti Világkiállításra hat szobrot készített Szőke Gábor Miklós kormányközeli szobrász. Közérdekű adatigényléssel eddig csak...
János szeptember elején közadatigénylésben kérte ki a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt.-től (MTÜ) az Őszi hacacáré elnevezésű koncertsorozat szervezésével kapcsolatos dokumentumokat....
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!