nemzeti együttműködés rendszere

A kabinetiroda és a Városi Civil Alap is támogatta a gyermekmolesztálással vádolt zuglói plébános alapítványát

Többször is kapott közpénztámogatást állami civil alapoktól Pajor András, a kisfiúk molesztálásával vádolt zuglói plébános alapítványa. Az „ifjúsági erkölcstannal” is foglalkozó Keresztény Kultúra Alapítvány először tavaly került be a Városi Civil Alap támogatotti körébe, korábban pedig a Nemzeti Együttműködési Alaptól is kapott közpénzt.

A Válasz Online írta meg, hogy Pajor András, a zuglói Kassai téri templom plébánosa ellen egyházi gyermek- és ifjúságvédelmi vizsgálat folyik. Korábban az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye tett közzé közleményt arról, hogy egy meg nem nevezett fővárosi plébános ellen vizsgálat indult, a papi tevékenység gyakorlásától eltiltották, és az ügyben rendőrségi bejelentés is történt.

A Válasz Online egyházi forrásokból úgy értesült, hogy a közleményben említett pap Pajor András, aki a közelmúltban valóban nem jelent meg a nyilvánosság előtt, és a korábban nagyon aktív közösségi média-oldala is szünetet tartott. Pajor András országszerte ismert volt politikai megnyilvánulásairól: a másik szexbotrányba keveredett paphoz, Bese Gergőhöz hasonlóan gyakran szerepelt a kormányközeli médiában, például a Pesti Srácokon és a Hír TV-ben, de a zuglói Fidesz-kampányban is részt vett.

Előfordult, hogy Pajor orosz propagandát is terjesztett, egy alkalommal például azt állította, hogy az Ukrajnát megszálló orosz katonák bebörtönzött gyereket szabadítottak ki, akiket „nyugati pedofiloknak” akartak eladni – természetesen ebből egy szó sem volt igaz.

A Válasz Online-nak most Pajor András több korábbi ministránsa is arról beszélt, hogy a pap szexuálisan zaklatta őket. A plébános havi egyszeri kötelező gyónást vezetett be az ifjúsági és ministránscsoportok tagjai számára, a táborokban pedig rendszeresítette „a kullancsvizsgálat intézményét”.

„Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy egyesével, anyaszült meztelenül kellett megjelennünk előtte, s ő a kezeivel alaposan áttapogatta az intim testrészeinket is. Amíg 8-10 évesek voltunk, valahogy kibírtuk, de amikor 15-16 éves korunkban is ragaszkodott a saját közreműködéséhez, kezdett rém kényelmetlenné, már-már zaklatásszerűvé válni a dolog. Pláne, hogy az úgynevezett kullancsvizsgálatot később a budapesti közösségi összejöveteleink szabadtéri részei után is erőltette a fiúknál”

– idézte a lap az egyházi belső vizsgálat egyik tanúját.

Pajor András egy rövid Facebook-posztban kommentálta a történteket, azt írta, „súlyos lejárató kampány” folyik ellene, és nem magyarázkodik, „mert nincs miért”.

Ifjúsági erkölcstan közpénzből

Pajor András a zuglói plébánia vezetői pozíciója mellett a Keresztény Kulturális Akadémia Alapítvány elnöke is volt. Saját bemutatkozása szerint „az Akadémia feladata az európai ember, család és nemzeti közösség visszavezetése eredeti szellemi forrásaihoz.” Az akadémia terjeszti többek között Pajor András Ifjúsági erkölcstan című írását. Ez különböző útmutatókat tartalmaz egyházi ifjúsági vezetők számára. Az írás kiemelten foglalkozik a keresztény fiatalok szexuális erkölcsének védelmével, a szerző négy fejezetet is ennek a témának szentelt – ezekben a szexről és az erkölcsiségről vallott nézeteit fejti ki, és tippeket ad, hogy miként érdemes a kiskorúakkal beszélni ezekről a témákról.

A  Keresztény Kulturális Akadémia Alapítvány (illetve „Kultúrális Akadémia” – az alapítvány weboldalán és hivatalos iratban is ez a helytelen írásmód szerepel) honlapján is kiderül, hogy a szervezet többször is részesült állami támogatásban.

A Cégbíróság honlapján 2022-ig elérhetők az alapítvány beszámolói, ezekben olvasható, hogy többek között a Miniszterelnöki Kabinetirodától, a Magyar Művészeti Akadémiától, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól és az Emberi Erőforrások Minisztériumától kaptak közpénzt. 2015-ben az EMMI 1,5 millió, 2017-ben 3 millió forinttal támogatta az alapítvány általános működését. 2017-ben a Fejlesztési Minisztériumtól 2,1 millió forintot kaptak „magyar kultúrális, keresztény programok szervezésére a malmöi vásáron”.

2019-ben nyílt ki igazán az államkassza az alapítvány számára: ekkor az EMMI-től minden korábbinál nagyobb, 15 milliós támogatást kaptak az „Előadó-művészeti szervezetek többlettámogatása” program során. Igaz, ennek a beszámoló szerint csak kis részét – 1,4 millió forintot – költötték el a tárgyévben, bérleti díj fizetésére.

Ugyanebben az évben 8,5 milliós összegű támogatást nyertek a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt.-nek és a Miniszterelnöki Kabinetirodának köszönhetően.

A beszámoló szerint ezt a pénzt „magyar kultúrális keresztény programok szervezésére, előadások tartására” használták fel. A alapítvány az EMMI-től a következő évben is kapott 15 milliót, amit ezúttal már nagyrészt fel is használtak.

A Keresztény Kulturális Akadémia Alapítvány szerepel a Nemzeti Együttműködési Alap adatbázisában is; igaz, itt egy másik adószám szerepel, mint a cégbírósági iratokban, vagy az akadémia honlapján. Erre a 15-re végződő adószámra a cégbíróság keresője nem ad találatot, így nem derül ki egyértelműen, hogy ez azonos-e Pajor András alapítványával. A civil.info.hu adatbázisa szerint ez a szervezet 2015-ben és 2016-ban 1,5-1,5 millió forintot kapott működési költségekre.

Idén sem maradt közpénz nélkül Pajor András alapítványa: a Városi Civil Alap, a Bethlen Gábor Alapkezelő (BGA) és a Miniszterelnökség programjának (utóbbi elvileg helyi civil célok támogatására szolgál, a gyakorlatban viszont sokszor a Fidesz helyi hálózatépítését szolgálja) támogatottjai között rendre találunk helyi pártszervezetekkel összefonódó egyesületeket, alapítványokat.

A BGA Zrt. tavaly év végén tette közzé a 2024-ben támogatott szervezetek listáját: itt is megtaláltuk a Keresztény Kulturális Akadémiát, a Városi Civil Alapból 5,678 millió forintot nyert el.

Zubor Zalán

Címlapkép: Pajor András tavaly megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét „a keresztény kultúra terjesztésében és az ifjúság nevelésében vállalt szerepe elismeréseként”. Fotó forrása: Magyar Kurir

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42