Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ellátogatott Karcagra megnézni, milyen állapotban van a Sámándob csontváza. Egy halom rozsdásodásnak indult vasat talált a szabad ég alatt egy karcagi kisvállalkozás udvarán. Utánanéztünk: a NÉPSZER Nagykunsági Építő és Szerelő Kft.-vel kötött bérleti szerződést az önkormányzat a tárolásra, amiért 2017 és 2020 között 26 millió forintot kapott a helyi kiscég. Az összeg nem lenne magas, ha megfelelő körülmények között tárolták volna a pavilont. Volt azonban, amin nem spórolt a város: közel háromszor több pénzt fizettek ki az agrártárca kedvenc ügyvédi irodájának, mint amit a tárolásra költöttek.
Társadalmi célú hirdetés
Nemrég számoltunk be arról, hogy 3,8 milliárd forintért varázsolják újjá a Sámándobot Karcagon, holott tavaly a 2,6 milliárd forintos ajánlatokra sem volt elég pénze a városnak. A közbeszerzési értesítő szerint a lebontott teherhordó acélelemeket az újjáépítés során fel kell használni. Ezeket a Szivárvány utca 4. szám alatti területen tárolják. A pavilont eredetileg a 2015-ös milánói világkiállításra húzták fel, aminek költsége 2,3 milliárd volt.
Most 3,8 milliárd forintért varázsolják újjá a Sámándobot Karcagon, holott tavaly a 2,6 milliárd forintos ajánlatokra sem volt elég pénze…
A közel 4 milliárdos összeg Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő figyelmét is felkeltette, ezért ellátogatott Karcagra megnézni, milyen állapotban van a pavilon csontváza.
„Egy halom rozsdásodásnak indult vas egy karcagi kisvállalkozás udvarán – ennyi maradt a milánói Sámándobból. Amikor hallottam, nem akartam elhinni, hogy most 4 MILLIÁRDÉRT „ÚJRA FELÉPÍTIK” a pavilont Karcagon. A halom vasat 30 kamion hozta haza kaminononként másfél millióért. A pavilon nagy részét adó faanyagot viszont kint hagyták, mert elrohadt. A milánói világkiállítás sámándobjára annak idején is sok milliárdot költöttek el, de ami utána történik vele, az talán jobban bemutatja az országunkat, mint maga a világkiállítás” – írta Facebook-oldalán Hadházy.
A Sámándob acélelemei 2017-ben kerültek a „Nagykunság fővárosába”. A Hír TV 2017-es felvételein látszik (3:17), hogy a szabad ég alatt tárolták az elemeket. Hadházy Ákos felvételein 2021-ben szintén az látszik, hogy nincs tető, ami védené az időjárástól a pavilon maradványait.
A Sámándob tervezője, Sárkány Sándor szerint a pavilon fém tartószerkezetét a szabadban, egymásra dobálva tárolta az önkormányzat. A pavilon tervezőjének egy 2019-es feljelentése szerint ez a közvagyon hűtlen kezelése, mert jelenlegi állapotában az acélszerkezet nem visszaépíthető, és a helyrehozatala több száz millió forintba fog kerülni az adófizetőknek.
Egy helyi cég 26 millióért tárolta a pavilont
Kíváncsiak voltunk, mégis mennyi pénzt költöttek el arra, hogy a Sámándobot a város szélén, a Szivárvány utca 4. szám alatt tárolják.
A Szivárvány utca 4. szám alatti telephely hátsó udvarán fotózta le Hadházy a pavilon elemeit (fotó: Google Earth)
Egy táblázat szerint Karcag Városi Önkormányzat a NÉPSZER Nagykunsági Építő és Szerelő Kft.-vel kötött bérleti szerződést a Milánói világkiállítás magyar pavilonjának újjáépítéséhez szükséges bontott építési anyagok raktározására. A cégadatbázis szerint a karcagi cég többségi tulajdonosa Vigh Gyula.
A szerződést 2017. 07. 01. – 2020. 12. 31. közötti időszakra kötötték, a raktározásra 26 millió forintot költöttek. A cég nettó árbevétele 282 millió forint volt 2020-ban, ami 5 millió forint adózott eredménnyel társult.
26 millió forint nem lenne sok, ha megfelelő körülmények között, száraz, fedett helyen pihent volna végig a Sámándob az elmúlt években. A sajtóban megjelent felvételek azonban másról tanúskodnak.
Az ügyvédi költségen ezzel szemben például nem spóroltak. Az agrártárca kedvenc ügyvédje által vezetett, Dr. Kovács P. Zoltán Ügyvédi Iroda a Sámándobbal kapcsolatos munkái miatt eddig 72 millió forintot kaszált, közel háromszor annyit, mint amennyit a tárolásra szántak.
Zsilák Szilvia
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: A Sámándob elemei 2021-ben (fotó: Hadházy Ákos/Facebook)
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Tavaly szeptemberben nevezte ki Orbán Viktor a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztosnak Nemesi Pált, a Fidesz támogatásával 2019-ben...
Milyen módszerekkel biztosítható a helyi érdekérvényesítés ma Magyarországon? Visszaszerezhetik-e a civil közösségek és az önkormányzatok a róluk szóló döntésekbe való...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!