Leállt a velencei uszodaépítés. De akkor miért dolgoznak a gépek a területen?
Velencén, az egyik legértékesebb tóparti – és nem mellesleg önkormányzati tulajdonú – telken hatósági végzésre december közepén egyszerűen leállt az...
Tavaly ősszel nagy vihar tépázta meg Szegedet, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kara is életveszélyessé vált. Az épület akkor a 2017-ben beígért felújításra várt. A vihar után az egyetem azt közölte: előrehozzák a 1,6 milliárdos beruházást. Azóta sem történt semmi az életveszély elhárításán kívül.
Omladozó külső, félig megújult tető – így néz ki most a Szegedi Tudományegyetem jogi kara. Hatalmas táblán mondanak köszönetet a kormányzatnak a mintegy 1,7 milliárdos felújításért, de mintha a tájékoztatón kívül mi sem történt volna a környéken.
Pedig az épület felújítását már 2017-ben bejelentették. Az egyetem honlapja szerint Fendler Judit, az SZTE kancellárja és Balogh Elemér – aki 2002-ben többek között a Fidesz támgatásával indult polgármester-jelöltként Botka László ellen – , az SZTE ÁJTK akkori dékánja arról beszélt, “a felújítás során visszaállítják a toronyszobát és a kupolát, az épület udvarát befedik, ott új közösségi teret alakítanak ki, az udvar alatt pedig a tervek szerint egy 130 férőhelyes előadótermet hoznak létre.” Mindezt úgy, hogy az év végéig elkészülnek a részletes tervek, majd “a kivitelező kiválasztását követően, a jövő nyáron kezdődhetnek el a munkálatok”. A cikk azt is hangsúlyozta, hogy a felújítás nem másból, mint “650 millió forintos kormányzati támogatásból” valósulhat meg.
Csakhogy két év alatt a felújítást jelző táblán kívül gyakorlatilag semmi sem történt. 2019 áprilisában az SZTE újabb cikket közölt a munkákról. Ekkor már azt írták, 1 milliárd forinttal növelte a kormány az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar Tisza Lajos körúti főépülete renoválására korábban megítélt több mint 650 millió forintot, miután a részletes tervekből kiderült: a korábbi összeg csak kisebb felújításra elegendő. Balogh Elemér akkori dékán azt mondta az egyetemi portálnak: “az eredeti támogatási összeg nem lesz elegendő a valós és tartós eredményt hozó renoválásra. Ezt jeleztük pártfogónknak, Trócsányi László igazságügyminiszternek, aki a projekt elkötelezett híveként továbbította kéréseinket a kormány felé. Ilyen előzmények után kerekítette föl a kormány 1 milliárd 650 millió forintra az SZTE ÁJTK épület renoválásra fordítandó összeget.” Akkor úgy tervezték, a 2020-2021. tanév elején visszaköltöznek a felújított épületbe.
2019 őszén vihar tarolta le Szegedet, az ÁJTK épülete életveszélyessé vált.
A Délmagyarország akkor azt írta, a leszakadt a tető-borítás egy része, az udvari lift is megsérült. Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára akkor bejelentette, a “hogy minden támogatást megadnak az épület helyreállításához. Azt is hangsúlyozta, hogy az intézményt jövőre korszerűsítenék, ám előbbre hozzák a rekonstrukciót. A szükséges többletforrásokról a kárfelmérések után döntenek.”
Ideiglenes tetőt kapott az épület, de a felújítás csak nem kezdődött el. Pedig az egyetem jó kapcsolatot ápol a kormánnyal, az önkormányzati kampányban például Nemesi Pál független fideszes polgármesterjelöltet ajánlotta Szegednek az egyetem független fideszes rektora:
Kiverte a biztosítékot a Szegedi Tudományegyetemen a rektor Fidesz-rajongása
Nemesiről pedig megírtuk, hiába ömlött sokmilliárd forint közpénz a hozzá kötődő cégekhez, az alkalmazottak száma mégis csökkent az elmúlt években.
Hogy mi lesz a felújítással, mennyibe került az őszi kárelhárítás, a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatósága az Átlátszó második kérdésre annyit közölt, “a felújítás kapcsán jelenleg is zajlanak a műszaki és beszerzési egyeztetések. Ezek lezárultáig nem kívánunk a témában nyilatkozni.”
Segesvári Csaba
Fotó: a jogi kar épületének az ideiglenes tetőszerkezete a vihar után. Forrás: AxeflyVision
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásVelencén, az egyik legértékesebb tóparti – és nem mellesleg önkormányzati tulajdonú – telken hatósági végzésre december közepén egyszerűen leállt az...
Január 31-ig kellett volna Szentendrének megjelölnie, hogy hol legyen az EuroVelo-6 (Európai Kerékpárút Hálózat) bicikliúton áthaladó híd, mely Szentendrét kötné...
Kilátót épít a Baranya megyei önkormányzat a Zengő tetejére. Az építmény 73 millió forintból készülhet el – egy olyan cég...
Fellebbezést nyújtott be a Védegylet Egyesület a budakalászi Lupa-tó parkolójának decemberben kiadott környezetvédelmi engedélye ellen. A civilek szerint az engedély...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!