Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Állami, publikus nyilvántartás hiányában önkénteseknek köszönhetően, közösségi részvétellel jött létre az első nyilvános korrupciós adatbázis Franciaországban.
A 2014 decemberében indult térképes, több szempont alapján kereshető, a magán- és az állami szektor ügyeit egyaránt rögzítő adatbázisban eddig 660, bíróság elé jutott affér szerepel. A nyugdíjas Raymond Bonomo, a Transparency France önkéntese két éve kb. egy órát szán rá minden reggel, hogy aktualizálja a jelenleg egyetlen létező francia adatbázist a korrupciós ügyekről.
Raymond szerint a cél egyáltalán nem a választott képviselők megbélyegzése: a mi logikánk nem arra épül, hogy minden politikus becstelen, de számunkra az a normális, hogy a polgárok tudják, mi a helyzet a hivatali visszaélések ügyében – magyarázta a Le Monde-nak.
Az általuk eddig nyilvántartott ügyek zöme a közbeszerzésekhez és az állami eszközök hűtlen kezeléséhez kapcsolódik. A legjobban érintett területek a Párizs környéki Ile-de-France és a Marseille központú PACA (Provence-Alpok-Azúr-part) régiók. Ha viszont a helyi GDP-hez mérjük a helyzetet, akkor megállapítható – ami általában is jellemző a korrupcióra –, hogy a legszegényebb régiókban okozza a relatíve legnagyobb gazdasági károkat: Korzikán és a tengeren túli területeken.
A térkép létrehozója, szintén a Transparency France önkéntese, a 26 éves Fabien Schwebel, Dubaiban dolgozik informatikusként. Az adatok egy részét további önkéntesek szállítják, a legfőbb forrás persze a sajtó, és a rögzített szempontok szerint elkészült adatlapokat a civil szervezet 3 tagja, 2 önkéntes és egy fizetett alkalmazott csekkolják, mielőtt felkerülnének a bázisba.
Ellentétben például a K-monitor 2014-ben indított korrupciós híreket összesítő térképes mobilalkalmazásával, vagy a több magyar civil szervezet összefogásával 2015-ben indított Red Flags alkalmazással, amely a közbeszerzések korrupciós kockázatát dokumentálja, a francia adatbázis csak azokat az ügyeket rögzíti, ahol már ítélet született.
Amihez persze elengedhetetlen, hogy ítéletek is szülessenek – illetve sok fontos ügy, ahol a gyanút (egyelőre) nem sikerült bizonyítani, nem is kerül be az adatbázisba. Az így felvett adatok – pl. a bírósági ítéletek helye, oka és az elszenvedett kár; az információk forrásai stb. – szabadon elérhetők és újrahasznosíthatók egy első látásra kifejezetten felhasználóbarátnak tűnő felületen; bárki készíthet belőlük új elemzéseket, számításokat, vizualizációt.
A Franciaországban a tervek szerint tavasszal induló antikorrupciós ügynökség megbízott vezetője, Charles Duchaine bíró szerint azért fontos a kezdeményezés, mert láthatóbbá teszi a problémát. A korrupció fontosságának felismerése szerinte ugyanis nem igazán jellemző Franciaországban. A számok és a folyamatos állampolgári figyelem pedig segíthet a mentalitás változásában.
Az utóbbi hetek korrupciós híreit elnézve erre elég nagy szükség volna. François Fillon ex-kormányfő nem csillapuló botránya mellett Nicolas Sarkozyt említhetnénk, akit illegális pártfinanszírozás gyanúja miatt állíthatnak hamarosan bíróság elé, de nemrég született elmarasztaló ítélet volt kabinetfőnöke, Claude Guéant és a konzervatív párt egyik rangidős oligarchája, Serge Dassault iparmágnás-politikus adócsalási ügyében is.
És akkor Christine Lagarde IMF-vezér érintettségéről a Tapie-ügyben, és az e tárgyban született bizarr és vitatott döntésről még nem is szóltunk; plusz nemrég került bíróság elé a volt szocialista pénzügyminiszter, Jérome Cahuzac adócsalási botránya is. Az is kissé rosszul veszi ki magát, hogy az elnökválasztási küzdelem jelenleg vezető jelöltjei – Marine Le Pen, Emmanuel Macron és Fillon esetében egyaránt felmerül a csalás, hivatallal való visszaélés vagy az állami eszközök hűtlen kezelésének többé-kevésbé súlyos és bizonyított gyanúja.
Azaz a mentalitás változásának kikényszerítése mintha a politikusok és az őket támogató gazdasági-értelmiségi elit soraiban lenne a legfontosabb. Ez utóbbi elsősorban Fillon és Macron mögött sorakozott fel ez ideáig, de korábban Sarkozy vagy Cahuzac is élvezték a legmagasabb körök jelképes és effektív támogatását, amit persze politikai döntéseikkel is honoráltak. Kérdés, hogy a tavaszi elnökválasztás, majd a Nemzetgyűlés megújítása mennyiben juttatja érvényre ezeket a szempontokat.
Dobsi Viktória
Címlapkép forrása a Le Monde idézett cikke, melynek nyomán az oldal többször működésképtelenné vált, a szerver nem győzte a megnövekedett érdeklődést.
Ha érdekesnek találtad a cikket, kövesd a Világtérkép Facebook-oldalát!
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás. Részletek itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!