Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Négy különböző politikai alapállású elemző vallott színt az amerikai elnökválasztással kapcsolatban a Republikon Intézet konferenciáján. A beszélgetés egyik fő kérdése volt, hogy mi várható az elnökválasztás után az amerikai külpolitikában Magyarországgal kapcsolatban? Arra is választ kaphattunk , hogy mi a közös a Trump-jelenségben és az Orbán-jelenségben.
Előfizetőket keresünk – támogasd a független tényfeltáró újságírást havi 1000 forinttal!
A száz fős nézőközönség előtt tartott vitát megelőzően a liberális Republikon Intézet stratégiai igazgatója, Tóth Csaba tartott egy ábrákkal tarkított felvezető előadást az elnökválasztásról. Az elektori rendszerben történő választás kampány küzdelmeiben június során volt a legnagyobb különbség a republikánus jelölt Donald Trump és a demokrata Hillary Clinton között. A választás előtti utolsó hétre a statisztikai hibahatáron belülre olvadt a volt First Lady előnye.
A statisztikákat nézve az megállapítható, hogy miközben a demokratákat inkább támogatják a fiatalok, magasabb végzettségűek, a nők, a feketék, valamint a spanyol ajkúak és a liberális gondolkodásúak, addig a republikánusok főként az idősek, a kevésbé képzettek, a fehérek és a konzervatívok között népszerűbbek. A megszokott párt felállás annyiban módosult most, hogy a konzervatív gondolkodású szavazó 15 százaléka is Clintont támogatja, illetve a feketék között a szokásosnál is nagyobb, 88 százalékos a támogatottsága a volt külügyminiszternek.
Az államokat képviselő elektorok szavazata alapján alakul ki, így csak közvetve függ az országos népszerűségtől a végső eredmény. A különböző statisztikai modelleket összesítő oldal számítása alapján két százalékos demokrata vezetésnél kétharmados esélye van a győzelemre Hillary Clintonnak. Tóth Csaba elmondása szerint a választási térkép is inkább Clintonnak kedvező, mert könnyebb államokat megnyernie.
A kampánnyal kapcsolatban az elemző azt mondta, hogy két népszerűtlen jelölt verseng. Obama népszerűség növekedése is betudható a jelöltek rossz támogatottságának, pedig két ciklus után gyengülni szokott a hivatalban lévő elnökök népszerűsége. Obama szárnyalása viszont átragadhat Clintonra is. Abban elemzői konszenzus van, hogy Trump győzelme erős jelzés volna a politikai elitnek.
Soós Eszter politológus, a franciapolitika blog írója elmondása szerint régóta Clinton szurkoló, többek között azért is, mert szívesen látna egy nőt az elnöki székben, illetve szerinte jobb volna egy olyan elnök, aki a NATO-t fontosnak tartja.
Seres László a kapitalizmus blog szerzője úgy véli, hogy az a tény borzasztó, hogy a két versengő jelöltből az egyik elnök lesz. Ő maga frusztrált republikánusként Gary Johnsont, a libertariánus harmadik jelöltet támogatja. Szerinte egy mániákus agresszív pszichopata, és egy okos hazudozó között folyik a verseny. A külpolitikai és nemzetbiztonsági megfontolások, és az iszlám és orosz fenyegetettségnek kitett NATO megerősítése is túl nagy ár azért Seres szerint, hogy a klientizmus és a korrupció továbbéljen, ha egy mélyen amorális nő kerülne hatalomba.
Sullivan Ferenc a Nézőpont Intézet elemzője szerint az az egy jó ebben a kampányban, hogy csak az egyikük nyerhet. Szerinte Trump jobb volna Magyarországnak, mert Clinton nagyon nagy indulatokat szít.
Az Átlátszón is blogoló Pogátsa Zoltán közgazdász Bernie Sanders, a demokrata előválasztáson alul maradt jelölt dublőrét játszotta saját elmondása szerint. Azt gondolja, hogy nincs tétje a választásnak, mert Sanders volt az egyetlen jelölt, aki rendszerszintű változásokat hozott volna. Úgy gondolja, hogy a Clinton-féle társadalom és gazdaságpolitika hozta létre Trump szavazóbázisát. Trump csak egy jó politikai salesmanként kiszolgálja a keresletet. Szerinte itthon Orbán Viktor is ugyanúgy a társadalmi igényeknek megfelelő politikai terméket árul, akárcsak Trump az USÁ-ban. Ez egy ördögi kör, egy olyan tyúk vagy tojás probléma, amit csak a társadalmi okok kezelésével lehet megoldani.
A Nézőpontos Sullivan Clinton külpolitikáját elemezve a héjjákhoz sorolta a volt külügyminisztert, a galamb Obamával szemben. Szerinte a beavatkozó külpolitika oroszellenességgel párosul Clintonnál, ez látszik abból is, hogy ő akarta létrehozni a cseh és a lengyel rakétapajzsot. A konfrontatív politikát részesíti előnyben Clinton, aki 112 országba ment el külügyminiszterként.
Magyarország kiemelt figyelmet kapott Clintontól, ez a néhai Tom Lantos, magyar származású szenátornak is köszönhető. Clinton pont a Tom Lantos Intézet megnyitóján olvasott be Orbánnak 2011-ben. Szerinte Trumpból bármi lehet, ezért veszélyesebb Clinton, aki cinikusan változtatja a véleményét, amiként azt tette a TTIP ügyében is.
Soós Eszter úgy véli, hogy egy ciklusos elnök lesz, bárki is nyer, mert sok konfliktusa lesz a kongresszussal. Szerinte Európának Clinton jobb lenne, de mindenképpen nehezebb lesz a helyzet, mint a jelenlegi Obama vezetéssel.
Seres László úgy látja, hogy szükség van a jelenlegi világpolitikai helyzetben a kemény kezű amerikai vezetőre, mert az emberi jogokat lábbal tipró rezsimekkel szemben nincs más megoldás. Szerinte azért jobb Magyarországnak Clinton, mert Trump nem állt ki eléggé a NATO mellett, miközben a NATO nem egy olyan szervezet, amiből vissza lehet táncolni.
Seres szerint az iszlám és az orosz fenyegetés miatt egy hidegháború-pártibb jelölt jobb a régiónknak. Trump viszont nemzetbiztonsági rizikó az oroszbarát tanácsadói miatt.
Az Áltátszónak azt mondta Pogátsa, hogy szerinte túlzás az a rémisztgetés, hogy Trump győzelme esetén Kelet-Európa ismét az orosz érdekszféra részévé válik katonailag is. A Trump és a Sanders-jelenség egy tőről fakad Pogátsa Zoltán szerint. A NAFTA szabadkereskedelmi egyezmény és a 2008-as válság a vagyoni, társadalmi egyenlőtlenségek növekedésével járt. A reményét és mobilitási lehetőségeit vesztett munkásosztályból aki nem volt zárt a gyűlöletkeltésre, az nyitott volt Trumpra. Ha ez a társadalmi probléma nem oldódik, az egy újabb, Trumphoz hasonló vezetőt fog kitermelni.
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!