Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Az Arab Tavasz óta Nabeel Rajab emberjogi aktivista szinte több időt töltött fogságban, mint szabadlábon. A bahreini hatóságok legutóbb azzal vádolták, hogy „az állam presztízsét aláásó álhíreket publikál és terjeszt”.
Előfizetőket keresünk – támogasd a független tényfeltáró újságírást havi 1000 forinttal!
Index calls on #Bahrain to end judicial harassment of @NabeelRajab and drop all charges #opinionsarenotcrimes
— Index on Censorship (@IndexCensorship) March 14, 2015
Többek között a fenti, az Index on Censorship szólásszabadságot támogató nemzetközi szervezet által közzétett tweet-et is felhasználják a hatóságok bizonyítékként Nabeel Rajab bahreini emberjogi aktivista ellen, azt bizonyítandó, hogy Rajab „az állam presztízsét aláásó álhíreket publikál és terjeszt”. Az emberjogi aktivista ebben az esetben annyit tett, hogy az Index on Censorship által publikált tweet-et retweetelte. Tárgyalására szeptember 5.-én kerül sor.
Nabeel Rajab egyébként 6 hónapos felfüggesztett börtönbüntetését töltötte akkor, amikor az Index on Censorship tweet-jét megosztotta. Azért ítélték felfüggesztett börtönbüntetésre, mert hangot adott azon véleményének, miszerint a bahreini börtönök a szélsőséges eszmék melegágyai. A bahreini hatóságok szerint ez egyenértékű az „állami intézmények bemocskolásával” – a közel-keleti monarchiában az ilyen és ehhez hasonló véleménynyilvánításért börtönbüntetés jár.
Régóta zavarja a hatalom szemét
Az emberjogi aktivista karrierjét az 1990-es években kezdte, amikor részt vett egy sor olyan mozgalomban, mely demokratikus reformokat sürgetett. 2000-ben társalapítója lett a demokráciáért síkra szálló Bahrain Human Rights Society-nek, két évvel később megalapotta a Bahrain Centre for Human Rights nevű emberjogi szervezetet.
2005-ben Rajabot egy békés, a bahreini kormány munkanélküliség elleni politikája ellen tiltakozó tüntetés során súlyosan bántalmazták: az aktivistának elrepedt a karja, eltört egy ujja, továbbá gerinc- és fejsérüléseket szenvedett. 2010-ben egy tiltakozó akció után Nabeel Rajabot a bahreini kormányhoz közel állónak tartott Al-Watan napilap azzal vádolta, hogy terroristákat támogat, és hogy hamis híreket gyárt.
Szeptember 8.-án letartóztatási parancsot állítottak ki a nevére, és megtiltották neki, hogy elhagyja az országot – egy hét múlva azonban a vádat ejtették.
Az Arab Tavasz egyik vezéralakja Bahreinben
2011-ben, az Arab Tavasz idején Bahreinben is egy sor tüntetésre került sor, a karhatalmi erők a békés tüntetőkkel sem bántak kesztyűs kézzel – a tiltakozásoknak 30 halálos áldozata volt. Rajabot a tüntetések egyik legfontosabb szószólójaként kiemelt figyelem övezte – ennek köszönhetően aztán sok, Rajabbal kapcsolatban álló aktivista ellen eljárás indult. A Rajabot felkereső CNN-stábot fekete ruhás, símaszkos biztonságiak tartóztatták le.
Júniusban, a szükségállapot megszüntetése előtt pár órával katonai bíróság elé idézték az aktivistát, napokig nem lehetett tudni róla semmit. 2012 januárjában Rajab ismét kórházba került, miután a biztonsági erők megverték, amiért a fővárosban, Manamában egy tüntetést vezetett; aztán február 12.-én rövid időre őrizetbe vették, amikor az Arab Tavaszra úgy próbált megemlékezni, hogy a tüntetések egyik fontos helyszínére, a manamai Gyöngy körforgalomhoz próbált kimenni.
Szólásszabadság-díjat kap
Márciusban a Bahrain Centre for Human Rights szervezetet az elnyomás elleni küzdelme elismeréséül az Index on Censorship szólásszabadság-díjjal tüntette ki. Áprilisban Rajabot több ízben bezárták, mivel attól féltek, hogy az ellenzék kihasználhatja a Bahreini Formula 1-nagydíjat övező médiafigyelmet. Május 5.-én Rajabot újból letartóztatták, másnap „közintézmény Twitteren való sértése” miatt vádat is emelnek ellene.
Május 28.-án szabad lábra helyezték, azonban június 7.-én három havi börtönbüntetésre ítélték Twitteren való rágalmazásért. Augusztus 16.-án aztán tiltott gyülekezés vádjával további három év szabadságvesztésre ítélték – 2012 és 2014 között az aktivista börtönben volt.
2014 októberében ismét bűnvádi eljárás indult Rajab ellen: a belügy- és a védelmi minisztérium azt állította, hogy az aktivista Twitteren „rossz hírbe hozott állami intézményeket”. Ebben az ügyben 2016 januárjában 6 hónap felfüggesztett börtönbüntetést kapott.
Februárban a rend elleni felbújtás és gyűlöletbeszéd vádjával újabb eljárás indult ellene. A bizonyíték ebben az esetben is néhány on-line komment volt. A 6 hónapnyi börtönbüntetéséből 3 hónapot elengedtek, rossz egészségi állapota miatt.
2016 június 13.-án korán reggel elhurcolták otthonából, az elektronikai eszközeit pedig lefoglalták. Másnap „hamis hírek terjesztése” miatt vádat emeltek ellene, és azóta is előzetesben van.
Rajab meghurcoltatása ellen egyre többen tiltakoznak: július 7.-én az Európai Parlament határozatban ítélte el Bahreint az ennmberi jogok megsértése miatt, később civil szervezetek – köztük az Index on Censorship – álltak ki Rajab mellett.
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!